Jump to content
Българският форум за музиканти

Ефекти


The_Mqn

Recommended Posts

таа понеже в доста темички се обсъждат разните му ефекти и аз се пуля кат теле в железница та реших накрая да питам аджаба кой ефект за какво служи :headbang:

какво е преамп, хорус, "уа уа", компресор, флангер, ревърб... абе с две думи сичко в тая тема http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=958 :wow:

 

сигурно повечето немогат да е обяснят само с думи ама кой квот както може :headbang: ще съм много благодарен...а предполагам че не само аз :headbang:

 

П.П. ...дисторжън май секи го знае кво е :headbang:

П.П.2 ...а и сигурно не всичко изброено е ефект ама аз съм непрофесионалист така че мисля че ми е простено :killyou:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си- повечето неща не се обясняват с приказки. Така де, много по-"нагледно" е да го чуеш

 

Начи, компресора(обикновено се визира компресор+лимитер де, ама тва е друга тема) усилва слабите сигнали до определени граници, като в същото време намалява силните сигнали и така се получава сравнително "равен" сигнал. Тва бих казал е един от най-важните инструменти, с които трябва да е запознат всеки музикант. Мързи ме обаче да ти пиша всичките му характеристики- във форума има тема специално за компресията.

 

Преамп е с прости думи усилвател. По-точно ПРЕДусилвател. От името му се разбира, че се слага преди главния усилвател. Тва се налага щото сигналът от китарата или друг инструмент често е слаб и трябва да се усили веднъж от предусилвателя и втори път от крайния усилвател(кубе, PA(Power Amp), централно, пулт .... )

 

wah-wah- ми... notch филтър говори ли ти нещо? :headbang: Колегите да се сетят за някоя типична песен, че нещо не се сещам в момента. Освен да го чуеш не вярвам текстово някой да успее да ти го обясни правилно хехе

 

chorus- накратко ефекта има за цел да създаде илюзията, че свири не един, а няколко инструмента в "хор". Действа като изменя леко честотата на сигнала и го копира с известно закъснение... един или няколко пъти(гласове)

 

flanger- сещам се, че историята покрай "откриването" на флейнджъра беше доста забавна- там с някакви магнетофони и т.н. Тва е модулиращ ефект- променя звука по странен начин- можеш например да симулираш реактивен самолет с китарата :headbang: Отново трябва да го чуеш за да добиеш представа.

 

Reverb/Delay накратко ехо :headbang: Има много голяма разлика м/у двете, но пак трябва да чуеш- отвори каквато и да е програма за аудио обработка и вкарай дилей или реверб- поиграй си и ще видиш. М/у другото, там трябва да има и флейнджър и хорус

 

П.П. Хубаво е, че си задаваш тия въпроси сега... добре е да си отсега наясно какво долу горе прави този и онзи ефект ,за да може като чуеш някой път някое супер жестоко парче да не се пулиш и да се чудиш как, аджаба, го е изкарал тоя звук :headbang:

 

Айде понеже съм пич ще направя няколко семпълчета :P след 20 минути ще ги кача някъде...

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЦЪК

1. "Сух"(необработен) сигнал

2. Reverb

3. Compressor

4. Delay

5. Flanger

6. Chorus

7. Wah

8. Tremolo

9. Pitch Shifter/Octaver

10. !НЕ! трябва да се прекалява с ефектите!!!!!!!

 

Е, вече знаеш кое долу горе какво прави... останалото е да експериментираш :headbang: И както написах на 10.- внимавай да не се олееш

 

М/у другото се сетих за мн як пример за уа :headbang: На дядо ти Hendrix- Purple Haze, на Zakk Wylde кавъра

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си- повечето неща не се обясняват с приказки. Така де, много по-"нагледно" е да го чуеш

 

Начи, компресора(обикновено се визира компресор+лимитер де, ама тва е друга тема) усилва слабите сигнали до определени граници, като в същото време намалява силните сигнали и така се получава сравнително "равен" сигнал. Тва бих казал е един от най-важните инструменти, с които трябва да е запознат всеки музикант. Мързи ме обаче да ти пиша всичките му характеристики- във форума има тема специално за компресията.

 

Преамп е с прости думи усилвател. По-точно ПРЕДусилвател. От името му се разбира, че се слага преди главния усилвател. Тва се налага щото сигналът от китарата или друг инструмент често е слаб и трябва да се усили веднъж от предусилвателя и втори път от крайния усилвател(кубе, PA(Power Amp), централно, пулт .... )

 

wah-wah- ми... notch филтър говори ли ти нещо? :headbang: Колегите да се сетят за някоя типична песен, че нещо не се сещам в момента. Освен да го чуеш не вярвам текстово някой да успее да ти го обясни правилно хехе

 

chorus- накратко ефекта има за цел да създаде илюзията, че свири не един, а няколко инструмента в "хор". Действа като изменя леко честотата на сигнала и го копира с известно закъснение... един или няколко пъти(гласове)

 

flanger- сещам се, че историята покрай "откриването" на флейнджъра беше доста забавна- там с някакви магнетофони и т.н. Тва е модулиращ ефект- променя звука по странен начин- можеш например да симулираш реактивен самолет с китарата :headbang: Отново трябва да го чуеш за да добиеш представа.

 

Reverb/Delay накратко ехо :headbang: Има много голяма разлика м/у двете, но пак трябва да чуеш- отвори каквато и да е програма за аудио обработка и вкарай дилей или реверб- поиграй си и ще видиш. М/у другото, там трябва да има и флейнджър и хорус

 

П.П. Хубаво е, че си задаваш тия въпроси сега... добре е да си отсега наясно какво долу горе прави този и онзи ефект ,за да може като чуеш някой път някое супер жестоко парче да не се пулиш и да се чудиш как, аджаба, го е изкарал тоя звук :P

 

Айде понеже съм пич ще направя няколко семпълчета :P след 20 минути ще ги кача някъде...

Виж кърка на него всичките му песни са с Wah-wah :P:headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

М/у другото се сетих за мн як пример за уа :headbang: На дядо ти Hendrix- Purple Haze, на Zakk Wylde кавъра

типично парче за уа-уа е на същия ти дядо,само че е Voodoo Child :headbang:

най-типичното :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10. !НЕ! трябва да се прекалява с ефектите!!!!!!!

Пък аз го правя непрекъснато:)

Дали ще се хареса този съвет на Том Морело? :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо според вас му се вика "Уа", защо звука прави "Уа-уа-уа" :) Предлагам да напишете по някоя песен, чието соло има определен ефект и той да ги чуе последователно и да си избере.

 

Сори, не се сдържах да го напиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо според вас му се вика "Уа", защо звука прави "Уа-уа-уа" :P Предлагам да напишете по някоя песен, чието соло има определен ефект и той да ги чуе последователно и да си избере.

 

Сори, не се сдържах да го напиша.

Е чак пък песен? Тя китарата обикновено върви с пакет от няколко ефекта... умело настроени

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

уа уа = ква ква (май руснаците така му казва през комунизма)  :metalist:

ВАУ ВАУ му казват мисля че :metalist:

Предимно му казват квакушка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(без да чета горенапсаното(щото ме мързи)) според мен трябва да се чуе всеки ефект така с думи да се обясни е все едно да кажеш как мирише въздуха :P:D (бати тапака съм :P:P:):D )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.