Jump to content
Българският форум за музиканти

Нормално ли е тембъра да се различава толкова?


gearhead

Recommended Posts

Първо да кажа , че съвсем не съм сигурен дали "тембър" е правилната дума.Става въпрос за следното : сложих нови струни , звука естествено стана много по-ясен и звънлив ,но забелязах , че когато изсвиря една и съща нота на различни струни тя звучи съвсем различно.Например Сол...все едно на различни инструменти свиря или с различни ефекти.Буквално мога мелодия да изкарам само на Сол на четирите струни :greenball::music336:Струните са Ernie Ball Hybrid Slinky.Като затворя потенциометъра за "tone" до край нещата малко се променят , но разликата все още е голяма.Ще запиша една проба утре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми принципно след всяка смяна на струни се проверява и интонацията. ОСОБЕНО ако сменяш размера и дори марката!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам , може би не се изразих правилно...интонацията е вярна , настроих си всичко както си му е реда.Нотите са си еднакви (е,+/- 2,3 процента) , но...как да кажа...гласа на нотата е различен на различните струни.Например 3-тото прагче на 2-ра струна и 13-то на четвърта са си Фа по тунера имат разлика около 3 процента , но фа-то на 2-ра звучи някак по-звънливо , а това на 4-та - по-басово.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе тей като гледам май добре си го обяснил, ама аз защо това съм разбрал... :)

 

Нормално е да има разлика и тя не е минимална. Дали вече излиза от границите на нормалното едва ли може да се каже без да се чуе...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, нормално е. Затова е важно къде точно ще хванеш въпросния тон. Тембъра зависи и от дебелината на струната, и от дължината на трептящата част. Затова "Ла" на празна струна звучи по-звънко от същото "Ла", хванато на 5-то прагче на Ми-струната (там имаш по- дебела (тежка) струна и по-къса трептяща част, затова звучи по-басово и по- тежко).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.