Jump to content
Българският форум за музиканти

Ъпгрейд на Roland Microcube


Recommended Posts

Накратко имам си Роланд Микрокюб - много съм доволен от усилвателчето , за бедроом амп е идеален.

 

Но говорителят е слаб, издиша при ниските и бих искал да го заменя с друг.

Говорителят е 5 инча 4 ома.

Намерих тази дискусия в интернет: Роланд мод

 

и този линк MicroCubeRepair

 

Въпросът ми е дали някой би могъл да направи същото за моето кубе ( срещу заплащане).

 

На въпроса защо не мога аз да си го направя - отговорът е прост , защото съм с две леви ръце.

Редактирано от PlamenM
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами ако предложиш друго кубе което да работи на батерии и да има ефекти в него, а и да е същия размер и 6.5 инча говорител, ще го сменя.

Но засега не съм намерил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С говорител под 12 инча просто забрави за звук... Варианта е да си направиш кабинет отделен по-лесно, а и за в бъдеще ще ти трябва ако си вземеш глава, проекти в нета много, а ако не можеш сам в София има достатъчно кадърни хора да ти направят такъв ^_^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kолега, за звука си имам друг лампов усилвател. И главата не е проблем да се закупи.

 

Идеята е че това е много компактен усилвател , лесно се носи, работи на батерии и има за размерите си що годе приличен звук . Слаб му е говорителя. Глава и кабинет за вкъщи не ми трябват - а и електрическата китара ми е след акустичната по приоритет.

Времето ми е доста ограничено, за да се пробвам. Както и да е ^_^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aми значи търсиш някой да ти направи мода и аз самия мога но си ми далечко (казваш и, че времето те притиска) И както казах по-горе в София има достатъчно кадърни хора които да ти го направят, въпроса е струва ли си инвестицията, ако мислиш да минеш с 20 лева и бира да не те отчайвам ама няма да стане :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма нужда да се разчленява цялото кубе и да се сменя предния панел - като на линка който си дал. Просто може с една оберфреза да се разшири дупката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оберфреза да се разшири дупката.

 

 

А стигаме до проблема - аз оберфреза нямам. ( а и не знам какво е).

 

Относно бирата и 20телева. Не - предлагам издам облигации със златно покритие и да изпием един кашон Westmalle Trappist - 13 градусова. Пък да видим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да правя, като не пия алкохол ;):D ?

Сега на въпроса. Конструкцията (по дадените снимки) е бас-рефлекс, и нещата се усложняват. Обяснявам защо. Размерите на кутията, параметрите на високоговорителя и тунелът са обвързани със зависимости. Простата замяна на високоговорителя с друг е малко, дори почти невъзможно да се "съгласува" с оригиналната конструкция. Резултатът може да се получи дори по-лош от сегашния.

За да стане качествено (което вярвам, че е целта на упражнението), трябва да се измине следния път:

1. Да се измери импедансната и акустична честотни характеристики на оригинала.

2. Да се анализират параметрите, които следва да се съобразят.

3. Да се избере подходящ високоговорител, с параметри близки до оригинала, и по-добри по отношение на товароспособност при ниски честоти.

4. Да се препроектира акустичната система, за да се оптимизира по избрано условие -честотен обхват, неравномерност на ЧХ, кпд, максимално отклонение на трептящата система и т.н.

5. Да се извърши работата по практическата реализация.

6. Да се измери получения резултат.

7. Да се проведе прослушване в реални условия и да се приеме или отхвърли цялата дейност посочена по-горе.

 

Ясно и конкретно. Сега остава да се помисли дали, или. А компенсацията за подобни дейности няма да е ...

Той Fender_str спомена нещо...

въпросът е струва ли си инвестицията, ако мислиш да минеш с 20 лева и бира...

 

От друга страна "кеф цена няма" :music336:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време когато си избирах кубе в нета бях срещал много мнения точно по въпроса за евентуална замяна на говорителя на Роланд Кубе сериите и почти всички мнения бяха че резултатът не е добър и не си заслужава/цитирам по памет/ може би точно поради причините изтъкнати от Парни Валяк.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Два от параметрите, които рядко ще те подведат при избора на акустична система, са диаметърът на високоговорителя и общото тегло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледах писанията за замяна с Jensen, и получих потвърждение на мнението ми по-горе в темата. Когато се прави бас-рефлесен тип тяло, пълният качествен фактор на употребения високоговорител трябва да е под 0.8 .

Total Q Factor QTS 1.19
При 1.19 не може да се получи добър резултат. Е, много от китарджийските изделия са спорни по отношение на качествата си, така че това не ме учудва.

Не мога обаче да се съглася, че преработката е правилна. Дори, ако на някой му харесва - няма гаранция за друг дали ще е същото.

Весели Празници!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.