Jump to content
Българският форум за музиканти

Поп певците, репетирането и организацията на времето за репетиции


Viara Ivanova

Recommended Posts

В момента работя по една курсова работа на тема:

„Поп певците, репетирането и организацията на времето за репетиции”.

Единият от методите за изследване, които използвам е въпросник. Предлагам го на певци от различни жанрове на популярната музика(от там и обобщението „поп певци”), с различен опит и отношение към заниманията си с пеене.Целта е всеки да сподели начина, по който работи и организира времето си за репетиция. Накрая ще бъдат посочени най-често повтарящите се практики като един вид сравнение с (често) систематичния подход при певците, занимаващи се с класическо пеене.

Никъде в курсовата работа няма да предлагам алгоритъм за работа и организация на времето за репетиции на поп певците. По-скоро оставям на всеки сам да вземе някои идеи или да преосмисли начина на работа по свое желание.

 

До момента имам отговори от певци от Великобритания,САЩ, Испания и Португалия.

Още като се регистрирах преди около месец се замислих, че ще е добра идея да имам отговори и от български певци.Доколкото виждам във форума сме богати на певци, занимаващи се с различни стилове, с различно ниво на теоретична и техническа подготовка, както и различен опит в солова работа и работа с банди.

Мисля, че ще е интересно и тук да споделим как репетираме- по начина, по които се споделят упражнения, съвети и коментари.

 

П.п.ако никой от предварително посочените отговори не отгаваря напълно на вашия начин на репетиране, моля отговорете свободно на въпроса.

Въпросникът съвсем целенасочено е преведен на български и съдържа в себе си препратки към българския език(като "роден" език, противопоставен на "чужди" такива), което е единствената разлика с въпросниците, представени на другите учасници.

Данните от въпросника ще бъдат обобщени и имена няма да бъдат споменавани никъде.

Ако темата присъства в предни години(признавам си, не съм проверила) предварително моля за извинение.

Благодаря предварително на всички,които ще се включат, за да ми помогнат :greenball:

 

И така въпросникът:

1.Колко време отделяте за репетиция и колко пъти седмично?

2.Ако пеете в група репетирате ли и сам/а?

3.Каква част от времето си за репетиции отделяте за

-загряващи упражнения/технически упражнения :

-разучаване на нов репертоар:

-репетиране на научен репертоар:

-изследване на изпълненията и сценично поведение на попурярни певци:

4.Как подхождате към разучаването на нов репертоар

-слушам известно изпълнение на песента, вадя си текста и уча по слух заедно със CD плейъра

-намирам си акордите и текста и започвам, акомпанирайки си сам/а- имам добра памет, а песни в този стил съм слушал/а много

-намирам си нотите и я разчитам, след което си правя аранжимент, подходящ за моя глас

-намирам си нотите, анализирам къде може да са трудните места чисто вокално и уча песента както е в оригинал.След като я разуча правя анализ на хармонията и как вокалът се отнася към нея, за да ми е по-лесно да направя „мой” вариант и импровизация, когато ми се наложи.

5.Учите ли песни не за сцена/изпит/конкурс, а единствено заради техническата подготовка, която изискват? Ако да, дайте пример.

6.Как подхождате към изучаването на нови вокални и изпълнителски техники?

- уча си каквото ми е интересно към момента

- уча каквото съм чувал/а, че е трудно като техника, за да съм винаги напред спрямо другите

- уча си песните и толкова, ако не мога нещо да изпея- не мога ...или си го пея по мой си начин или пробвам някоя друга песен...

-уча се имитирайки големите-какъв е смисъла сам да „откриваш колелото”?

- уча каквото са ми казвали, че е хубаво да се знае, за да стана добър рок/джаз/метъл/фолк певец, друго не ми е интересно

- уча нови техники само, когато трябва да уча нова, песен, която ги изисква; по принцип ми е интересно, но нямам време, а и съм доста добър/ра и с това, което си знам

-имам ясна представа как искам да звуча и каква техника ми е необходимо да придобия за това, работя систематично като плавно надграждам върху това, което вече знам

7.Как учите текстове?

-не ги уча, имам си тетрадка, която е винаги пред мен на концерт

-наизуст като стихотворение

-опитвам се да си правя асоциации, за да запомня текста смислово

-само хипноза ми помага

-пея си песента по цял ден и накрая я запомням

8.Отделяте ли специално време за учене на текстовете на песни или го правите докато репетирате „пеенето”?

9.Как учите текстове на чужди езици?

-вадя си ги фонетично, пиша ги на кирилица и така ги уча

-намирам си текста и търся някакъв начин да си го преведа, за да знам за какво се пее, след което имитирам произношението на певеца/певицата в някой известен запис на песента

-намирам си текста и по възможност превод/някой да ми преведе, след което слушам внимателно произношението и отбелязвам особености във фонетиката спрямо българския език и специално начинът, по който аз произнасям съгласните и гласните

-пея единствено на езици, които владея добре така че начинът, по който уча текстовете е същия както при българския

10. Репетирате ли когато сте болни?

11.Ако да, как:

-пея си нормално, да не съм някой принц/принцеса да се лигавя

-ако е наложително да репетирам, само маркирам леко, за да следя мелодията

-репетирам мислено

12.Използвате ли част от времето за репетиции за преосмисляне на

сценично поведение (ако това е от значение за вокалното изпълнение-пр.скачане, танци, седнал/прав...), последователност на песните в гига (редуване на бързи/бавни ... песни, които са по-уморителни и такива, които са ви по-леки за изпълнение) и начини за реагиране на внезапно притеснение (самохипноза / медитация)?

13.По какъв начин се справяте с различните дразнители, които ви разсейват по време на репетиция?

-имам си определено време през деня и определено място, където репетирам, за да няма кой да ми пречи

-ами какво като се разсея, да не съм някаква звезда, ще видя какво искат ...ще спра и после ще си продължа

-имам такъв убийствен поглед, че едва ли някой ще ме безпокои

-обяснявам, че в момента репетирам и ще бъда на разположение след 1 час примерно след което без много приказки продължавам

 

 

:butcher:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдаа

и аз днес се замислих, че това представяне на въпросника и евентуалните отговори (като постове, които всеки чете) най-вероятно ще направи отговорите малко или много "пожелателни", отколкото реални.

Ако има и други желаещи да споделят отговорите си ето къде да ги пращате:

craftybird.edinburgh@yahoo.co.uk

още веднъж ви благодаря за съдействието ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.