Jump to content
Българският форум за музиканти

Джура или каба гайда


Recommended Posts

Според мен каба гайда си е по-хубаво ,защото тя е за солови изпълнения ,докато джурата допълва....но изкажете и своето мнение

Редактирано от Ryder
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо мислиш, че джура гайдата допълва?

Апропо, въпросът ти е лишен от особен смисъл. Какво искаш да научиш? Предпочитанията на група хора, които дори не познаваш?!

 

Ето ти едно примерно мнение:

 

Гайдата е вмирисано козе шкембе! Каба, джура - все смърди! Селски инструмент!!!

 

Как е?!

 

п.п.

Ако имаш по-смислени въпроси - може да получиш и по-смислени мнения.

 

п.п.п.

Аз харесвам народната музика и инструменти!

Редактирано от Vlad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз,също съм от Смолян. Изработвам и двата вида гайди и свиря на тях. Според мен Влад е прав, че така поставен, въпросът няма еднозначен отговор...Джурата има по-големи тонови и технически възможности и на нея могат да се свирят характерни гайдарски мелодии от Тракия, Добруджа,Странджата, Шоплука и пр. Добре звучи в оркестър с

други народни инструменти. Каба гайдата за мене има по-благороден звук, но това си е наш, родопски инструмент и на него върви да свириш само родопско...В нашата традиция почти няма инструментални мелодии за каба гаидата.

Нещата,които се свирят, включително и гайдарските сюити в стил 100 каба гайди, са предимно на песенна основа.

Това е и типичният съпровод за родопската песен..

Аз свиря на доста инструменти, но трябва да призная, че гайдата създава неповторимо чувство за свирача...А колкото

за слушане, когато засвири добър гайдар, и джурата, и кабата носят истинска наслада за душата...

П.П. Аз обичам миризмата на гайдата...:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави сте малко безмислен ми е въпроса..се едно да питам електронни или акустични барабани,за това което казваше Влад,госпожата по музика ми каза че джурата допълва....ма и тя е една кукувица

Редактирано от Ryder
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добро сравнение - акустични-електронни барабани:greenangel: Даже при тях разликите са много, много повече! Докато джура-каба гайда - за мен разликата е единствено в тоновия регистър. И двете ми харесват!

 

А колкото до това, какво е казала госпожата - мисля, че не бива да се вади от контекста. Допълва - това предполага свирене в ансамбъл, докато така зададеният от теб, Ryder, въпрос като че се отнася повече до характеристиките на самия инструмент в двете му разновидности.

 

п.п.

И на мен ми допада миризмата на кожа:whistle:

 

п.п.п.

Коя гайда ви харесва повече - българската или шотландската?:bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миризмата на кожата не ми допада много...още от както ми я дадаха първия път ми се доповръща но след време я свикнах пустата миризма...а относно твойя въпрос - българи сме -българската гайда...шотландската много писка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слушал съм и продължавам да слушам какви ли не гайди - шотландски, италиански, румънски, украински...

Българската гайда може би е най-неугледна на вид, но е най-звучна, а като инструментален стил е толкова

богата и сложна, че никоя друга не може да й се опре...

Това е моето скромно и предубедено:D мнение...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с медисън9.Българската гайда има най-добрия звук,богата сложна.Шотландските гайди са като едно родопско одеало ,докато нашата има бял цвят,красива е и издава благороден звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.