Jump to content
Българският форум за музиканти

Нужда от малко помощ за оценка на пиано ...


Зара

Recommended Posts

Искам да напиша какъв е подхода на търговеца при продажба на инструмент.

Конкретно във Вашия случай, преценяваме примерно една крайна цена за купувача, която варира около 1500/1600..това би било справедливо за клиента, който в случая получава стегнат инструмент. Това означава пианото да е регулирано, подробно почистено, чукчетата да са изшлайфани и интонирани, да се направи опит за заличаване на петна и всякакви щети по кутията, да се полират педалите, да се отстранят шумове, или като цяло да му се предаде добър търговски вид, и не на последно в тази цена да е включен и транспорта.

Във Вашия случай предложената цена от гледна точка на търговеца е коректна. 500 лв за пианото, и като се добавят средства за транспортирането му от Стара Загора, надценката за вложения труд, и транспортирането му до бъдещия клиент...

Да Ви ориентирам само, че навсякъде практиката е, когато търговците на пиана купуват от някого пиано, цената е винаги доста по ниска. Ние пресмятаме вложения труд, след това транспортирането и поемането на някаква гаранция.

Лично аз, когато някой ми предложи да ми продаде пиано, давам винаги един и същ съвет. Да се опита с частна обява, с по добра цена за продавача, и ако шансовете за продажба изглеждат лоши, едва тогава да се продаде инструмента на търговец.

От там нататък разчитаме на търговеца да е коректен и да вложи наистина труд и да подобри пианото, а не по собствена преценка да сложи 1100 лв. надценка без дори и 5 мин. извършен труд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно ви разбирам, вие, търговците сте прави от ваша гледна точка ... обаче - може и да греша, но според мен това, което изредихте - "пианото да е регулирано, подробно почистено, чукчетата да са изшлайфани и интонирани, да се направи опит за заличаване на петна и всякакви щети по кутията, да се полират педалите, да се отстранят шумове, или като цяло да му се предаде добър търговски вид, и не на последно в тази цена да е включен и транспорта" няма как да струва 1000 лв! Тоест все пак ми е трудно да приема, че всичко това ще струва толкова много на търговците, че аз трябва да го продам за 500, а те след посочените процедури за 1500! ... Но в крайна сметка вие сте прав - ако не ми харесват условията - се спасявам сама! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

конкретно във Вашия случай само транспортирането до София, и след това транспортирането на пианото до клиента може да е разход от 500/600 лв.

и не на последно място акордьорът извършва тясно специализиран труд, и ето цената се получава :)

а хората които купуват пиана от частни обяви винаги рискуват да попаднат на непрегледан инструмент, и когато извикат акордьор, да се прибави към платената цена още една не малка сума от 300/500 лв. за да може пианото да има "християнски" вид, и накрая за купувача пианото излиза по скъпо от реалното.

Само за София мога да кажа, че 99% от пианата в частни продажби които са в обръщение, са винаги с много завишени цени, а и вече не е толкова трудно да се намери хубав оказионен инструмент. Има внос на употребявани запазени пиана от Германия, Швейцария и Австрия. Качеството е много по-добро, навлизат по добри марки, и естествено и цените са по-високи.

И е много важно да се знае, че едно пиано от среден клас (това са марките Шимел, Гротриан Щайнвег, Блютнер, Аугуст Фьорстер, Заутер, Зайлер, Шидмайер, Забел, Цимерман и много други подобни) след 50/60 години реално губи цялата си търговска стойност, и е редно ако те отново се появят в търговската мрежа на предлаганите пиана, то образуваната им цена да се основава на вложени в тях нови материали и труд.

Не може на едно пиано само за това, че се води "немско", което е тотално захабено и сринато от свирене, от абсолютно неизвестен производител, да му се искат 1000 или 2000 лв.

Коректно е да се мисли и за купувача, и да се намери най - добрия баланс, така че и двете страни да са доволни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай малко, пич, аз говоря не за немско захабено пиано, а за чешко запазено пиано Petrof!!! Което знаеш какво означава след като си в този бранш, нали ? :greenangel: Освен това в този форум прочетох, че акордирането е към 40 лв, така ли е или греша?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зара, не се обиждай, но ти като че ли продаваш апартамент бре.

Толкова пазарлъци, толкова писания за едно дърто пиано.

Колко мислиш, че ще му вземеш? Като ти е толкова скъпо - не го продавай.

В БГ е крайно време да се научим да ценим човешкият труд - най-скъпото нещо на запад е hand madе.

 

Не съм акордьор, но ценя труда на хората, както и този на хамалите. Само едно идване до адрес е 30 лева на майстора, без значение дали ще ти поправи котлона, телефона или каквото ще да е. Оттам - насетне "включва апарата" твърда тарифа на всеки започнат час.

 

Да не говорим, че фирмите които изкупуват инструменти имат и разходи - персонал, заплати, наеми, транспорт, телефон, ток, топло, реклама, СОТ, данъци плащат - за без пари ли да работят? В едино чендж бюро да отидеш има курс купува-продава. Защо тогава да не е така и за едно пиано?

 

Според мен цената от 500 лева, които ти дават е абсолютно справедлива, предвид пазарната конюктура, годината и марката на пианото, както и предлагането на пазара - вече половината от клиентите се ориентират към електронни инструменти, които имат много позитивни черти и предимства.

 

Последно, което искам да допълня е, че пазарът е този, който определя цената. В магазина може да е и 20 лева, като няма кой да го купи, ще се продаде на цената, която е готов да даде купувача.

Относно пък "добрите времена", не смятам, че времето работи в полза на пианото...

Редактирано от mitkosan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митко, не се обиждам споко :icon_shithappens:

Аз нямах намерение тази тема да се разтяга толкова, просто хората са мили и отчивчиви, както виждаш, интересно им е и коментират! Аз нямам нищо против да дискутирам, нали все пак е хубаво във форума да е интересно.

Освен това, при положение, че някой ми е написал, че акордирането е към 500 лв, няма как да не реагирам, като знам, че не е точно така ...аз също не съм специалист и няма да споря кое точно колко струва, но грешиш - аз ценя труда на хората, разбира се! Тъй като са специалисти в дадена сфера, тъй като обичам, когато и моя труд се цени - разбира се, че го ценя! Но в крайна сметка аз не съм виновна, че познавам акордъори, които акордират за 40 лв и пътуват по страната без да повишават цената... И ти не се обиждай, но ако направиш един ресърч, ще разбереш, че Petrof не е просто дърто пиано Ако не греша, се води доста по-добро от доста руски и немски пиана. Разни хора, разни идеали.

Мисля, че тонът на разговора вече не ми харесва.

Ще почакам, прав си - пазарът е важен туки той определя правилата! Ще видя какъв е и като не е благоприятен, ще си продам пианото за колкото преценя. :punk_guitar:

Успешен ден на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за по-горния ми коментар, права си Зара, поувлякох се в описанието за старите немски пиана,

но пазарно в момента в представите на хората едно старо немско пиано от среден клас, независимо от каква марка е, е почти ценово еквивалентно на едно 30/40/50 годишно чешко или ГДР-шко пиано :)

а за да съм директен с теб, пианата Petroff ценово със сигурност доближават небрежно средния клас пиана, но като качество са далеч по - ниски.

а относно тарифата за акордиране... това се оказа също толкова широко понятие..за мен лично 40 лв. е ниска цена, знам че има колеги, които достигат до 180 лв. за концертно акордиране, което при определени условия е нереално. Ако от акордьора се изисква да "виси" в залата по време на репетиции цял ден, и преди концерта да провери отново рояла, тази цена е оправдана.

Иначе едно акордиране е между 50 и 80 лв. А съм чувал, че някои искат и по 20 :)

Цената е винаги една съвкупност от добра преценка на собствените способности и напасването им към ежедневните битови условия.

А тази цена от 500 лв. е абсурдна B)

 

за справка ето и цените в различните държави за едно акордиране на 1 бр. пиано, което е в радиус от 30 км. от работното място на акордьора

 

Германия - 100 €

Австрия - 80€

Швейцария и Лихтенщайн - 240 CHF (320 лв.)

Белгия - 120 €

Франция - 80 €

Италия - 100 €

Норвегия - 120 €

Турция - 120 $

Гърция - 60 €

Русия (Москва) 250 $

Русия 60 $

Румъния 50 €

Бразилия 150 € !!! ( В Сао Паоло акордьора бил толкова неоткриваем и зает, че по лесно било да се поръча акордьор от Ню Йорк за важни концерти :P

 

(Германия, ШвеЕстествено има акордьори, които работят и на по - ниски от тези цени. Както и на по - високи.

Качеството е най - добро в Швейцария, Германия и Австрия. В скандинавските страни се акордира предимно с машинка.

Във Франция дори известни музикални къщи не предлагат много добри акордьори, което честно казано ме изненада :)

А в USA също знам, че се действа много съмнително, с изключение на големите музикални къщи, но и дори при тях качеството е по-ниско от европейскотойцария, Австрия). Дължи се на странната система на обучение за акордьори, която имат американците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за инфото, наистина е интересно! Аз реагирах така, защото ти каза това за 500-то лева - " извикат акордьор, да се прибави към платената цена още една не малка сума от 300/500 лв. за да може пианото да има "християнски" вид, и накрая за купувача пианото излиза по скъпо от реалното"

:) Дали ми е ниско качеството на пианото, няма да коментирам, няма как да ти докажа нищо, ама доста се оказаха широките понятия май вече :)))

Относно инфото ти за другите страни, в този дух ще отговоря само едно:

- минимална работна заплата в България: 120 евро

- минимална работна заплата в Германия: около 800 евро

Хубав ден! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.