Jump to content
Българският форум за музиканти

Правилно свързване изводите на комбо говорител


Slacoth

Recommended Posts

Привет,

Съвсем скоро си смених комбото с Randall VMX30.

vrandallvmx30_1.jpg

При пробата установих едно специфично свистене, което изчезваше при намаляне на високите честоти.

За да съм сигурен, че говоритела е наред, го вързах към другия си усилвател и проблема изчезна.

Напръсках потенциометрите с контактен спрей, смених си китарния кабел и свистенето изчезна.

 

Въпроса ми е такъв:

Двата кабела от усилватела ги свързах към шпулите на говоритела по следния начин: червен към "+" и черен към "-", както би следвало да е редно.

Имам чувството обаче (от докосване с пръст) че при свирене мембраната/шпулата се мести назад (прибира се), а не напред.Размених черния извод на "+", а червения на "-", но движението пак ми се струва че е назад.

Затова си ги вързах пак, както е редно.Иначе говоритела си звучи О.К. няма пръхтене, пращене и други лоши знаци, освен това видимо е абсолютно непокътнат.

Нормално ли е това?В каква посока би следвало първо да отреагира мембраната?

Модела на говоритела е G12T-75-8, което след справка установих, че е някъв Celestion.

g12t-75.jpg (при моя на гърба няма рекламна лепенка, а само печат със показателите).

Комбото е от изцяло затворен тип.

 

Та сега всичко е наред, но ме притеснява, че ако съм разменил проводниците ще го съсипя рано или късно.

Незнам нормално ли е и в двата случая да се движи първо назад (да се прибира)?

 

п.с. и в двата случая при изключване на усилватела се чува едно пукане, което мисля е нормално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О.К.

но повече ме притеснява посоката на преместване на мембраната.

Възможно ли е, като пробвах само чрез допир в задната част на мембраната да съм се заблудил за посоката?

Пукането при изключване нормално ли е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От размяна на проводниците според мен няма да развалиш говорителя.

Както сам си знаеш в едният случай първото движение на мембраната е напред, а във вторият - назад.

Има разлика в звука. Правил съм проби, за определени модели, първо движение назад ми е харесвало повече.

Не знам дали теорията ще ме отрече, но не ми пука особено, след като ми харесва така.

 

Такива проби съм си правил с транзисторни и хибриди, какъвто е и твоят амп.

За изцяло лампови не съм. Ще ми е интересно някой да каже би ли могло да има проблем с тях.

 

За да съм сигурен, че говоритела е наред, го вързах към другия си усилвател и проблема изчезна.

това доказва, че свистенето не е от говорителя.

Според мен свистенето идва от лампата в предусивателната част на ампа ти.

Бас ловя, че си надупчил гейна на макс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен свистенето идва от лампата в предусивателната част на ампа ти.

Бас ловя, че си надупчил гейна на макс.

 

Свистенето се проявяваше предимно на чистия канал.Като смених кабела изчезна.

А това с посоката мисля че е много важно за съхраняването на шпулата (ако така се нарича).

Ако има модели при които движение назад е нормално, значи всичко е о.к.

 

п.с. незнам дали в пред-усилвателя има лампа, аз не видях такава.В спесификацийте също не е посочено.

Да не си се заблудил от друг модел?

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В дефазирането на говорителя лошо няма, но ако свирите с друг китарист, и неговото комбо е с правилно свързан говорител, ще си унищожавате взаимно честотите.

Единият говорител ще тръгва напред а другият назад и това ще поглъща звуковото налягане.

Пробвай да дефазираш колоните си в къщи и ще видиш, че ниските честоти ще ''избягат''.

Подобен проблем става също, когато колоните се намират в помещение където има голямо и тънко стъкло и

при думване на баса стъклото се огъва и обръща фазата(поглъща) на баса и той изчезва.

В други случаи при озвучаване на големи помещения с няколко озв.тела се ползва практиката една или повече колони

да бъдат в дефаза, в зависимост от това дали искаме да унищожим или да подчертаем определена честота на мястото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.