Jump to content
Българският форум за музиканти

Май си прецаках кубето


Recommended Posts

Ами значи от пусто любопистства реших да си отворя кубето(Dave Larios 20W) за да видя там където е платката. Обаче развъртах с един нож поради липсата на отверка и после по-трудно се завърта с него и оставих болчетата вътре при платката да не ги загубя ;) И след няколко дена пуснах кубето и се чуваше много шум и някакво пръщене(и след това и още няколко пъти пусках) и чак тогава се сетих че има болчета вътре и така отпоих кабелчетата от говорителя иначе не излизаше там където е платката и го извадих. И така махнах всички болчета, ама шума не спираше и реших да разменя кабелчетата на говорителя да не съм объркал плюса и минуса, ама пак същото и пак ги разпоих и ми писаха по скайпа и го оставих включено с разпоени жички изведнъж чух един шум и отидох до кубето и видях че ето тази част светеше - http://a.imagehost.org/view/0131/P1000773 http://a.imagehost.org/view/0899/P1000774 и докато го спра изгасна и сега не иска да се включи :metalist: Какво може да е станало?

Редактирано от bassguitar1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е предпазителчето (бушончето) на захранването. Виж колко ампера е и си купи няколко със същия ампераж от най-близкия магазин за електронни елементи. Сложи новото, запои кабелите на говорителя и пусни кубето, ако пак изгори предпазителчето значи има сериозен проблем! Възможно е болчетата да са дали на късо и да си "изгорил" някой от елементите на платката. Също така е възможно да си "изгорил" и крайните транзистори, ако кабелите на говорителя са се допрели (дали на късо). Има все пак и малка вероятност (ако схемата има защита от "късо" на изхода) всичко до опре само до смяна на бушончето.

Пробвай със смяна на бушончето и дано всичко е наред. Иначе - на техник.

Успех! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок ще пробвам така, само че и мен ме съмнява че нещо друго е изгоряло по платката, защото като го пуснах като бяха още болчетата вътре се чу някакъв звук и замириса на изгоряло ;) А сега като махнах болчетата се чуваше баса ама много слабо и затова правих това с говорителя. Странното е че при едно от пусканията като нямаше болчета, си беше добре всичко и като взех да го монтирам към кутията на кубето стана така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдааааа... Сега забелязах, че на платката има и едно 250mW съпротивление, което е почерняло... май, май е за ремонт, но пробвай със смяната на бушончето все пак. По-лошо няма да стане. И запомни: Никога, ама никога не отваряй и не бърникай по кубето във включено положение!!! Не само можеш да го повредиш, но и не забравяй, че на трансформатора на захранването имаш 220V !!! :excl:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то ако е само резистора ще си го сменя, а иначе вече ме хвана тока от трансформатора и то доста силно и вече проверявам по 3 пъти дали е включено, защото усещането не ми хареса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то ако е само резистора ще си го сменя, а иначе вече ме хвана тока от трансформатора и то доста силно и вече проверявам по 3 пъти дали е включено, защото усещането не ми хареса...

 

Здрасти . Всичко до тук писано от теб може да напише в отделна тема -как не трябва да действаме с кубето си . Явно сам няма да се оправиш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... а иначе вече ме хвана тока от трансформатора и то доста силно и вече проверявам по 3 пъти дали е включено, защото усещането не ми хареса...

:thumbs_up:

По весело е когато те тресе ток от лампова апаратура. От трансформатори (като тези в кубетата) някак си усещането е по-локално, докато от лампата цяло тяло тръпне :thumbs_up:

Редактирано от KingdomX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самоубийците на батко :happy: Винаги изкарвай кубето или каквато и да апаратура от контакта при ремонтна работа! Ако те е треснал ток един път и си оцелял, може да намяш този късмет втори път. Дано да е само бушона! Стискам палци с изолационни ръкавици и на доста далече от теб за всеки случай :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако смениш бушончето включи усилвателя без говорител ! Иначе рискуваш да замине и той. Това е транзисторен усилвател няма защита и ако изгори нещо в него ( а то 100%) е изгоряло гори не само бушона ами и други части , за да се ремонтира е необходимо да се провери всичко из него и си има разни майсторски трикове при ремонта ,не всеки би могъл да го ремонтира грамотно.Друг път не бърникай из уреди с мрежово захранване защото понякога тока бие и при изключен уред :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление си прав :) Не стана само с бушончето, казвайте някой майстор във Велико Търново, може и в Хасково, да не пипам повече че да не стане по лошо...

Редактирано от bassguitar1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провери си говорителчето , най-лесно е да намериш мултицет(мултиоцет :)) и да се замери да не е прекъснало или окъсило , след това може да пробваш с друг усилвател или някаква уредба дали свири. Съмнява ме да няма от Търново спец по транзисторни усилватели ама гледай да е стар майстор с опит в транзисторните усилватели .Това е схема в която при неизправност на дори един елемент може да заминат и останалите.

Но поне имаш късмет че няма скъпи части в него .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ам мултицет тука имам един ама нямам си и на идея как се работи с него(той не е и мой де...) :) Ето снимка ако може да ми кажеш в кое от 3-изхода трябва да включа минуста и плюса(черното и червеното кабелче) и после на кое от всичките(DCV, ACV...) трябва да избера и каква стойност за да проверя говорителя. Тенкс много, а иначе то като няма кой да го оправи, и да са евтини елементите и да не са все същото...

5612.jpg

Редактирано от bassguitar1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето на кои изводи трябва да превключиш. Но това само за да премериш говорителя, като си го иключил от кубето, т.е. откачил жичките на говорителя.

11642259583821936891259602039NnlxeldcNTXwqFBSmDsC.JPG

 

А новото бушонче изгоря ли или не?

Редактирано от dandilov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.