Jump to content
Българският форум за музиканти

Преамп за бас китара


Recommended Posts

Разгледах схемите в гугъла и видях тази - 3093078347_81e1b6a6f4_o.jpg Как е добра ли е ? И имам един въпрос този операциoнния усилвател ТЛ081 как е? Намира ли се в България? Четох че е по-добре да се замени с еквивалeнта му за по нисък шум ТЛ071... Питам защото утре съм обещал да занеса на един мой приятел схема и той да попитам кой може да ми направи монтажна платка... Ако има други предложения давайте.

П.п Ако някой от форума се нагърби да ми направи схема на монтажната платка, било то доброволно или срещу заплащане(никого не мога да задължа...)ще е супер, ако има някой пишете Л.С

Редактирано от gost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 133
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Така спрях се на схема :cheers2: За това става дума gitarpreamp.gif

 

Тъй като е разработвано от българин, можете ли да си кажете мнението и случайно да няма някаква грешка... Схемата е лесна и чакам да си кажете мнението и почвам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип може да се използва, но все пак е за китара, а не за бас. Освен това последното стъпало е за изкривяване на сигнала и е характерно за китара. Звуковият спектър се различава и времеконстантите (прехвърлящи, обратни връзки, тон-контрол и т.н) не са съобразени с баскитара. За бас ставаше въпрос, нали?

 

Както и да е, по-добре това, отколкото хич...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей, голям съм малоумник :cheers2: Помислих си че е за бас, ако можеш да ми дадеш някоя щото вече ще се побъркам и да няма монтажна платко всичко е ОК. Иначе искам да си е в отделна кутийка а не за \"вграждане\" А за тази тя вече трябва да е за бас и е проста също - ashbory.png Какво за нея?

 

П.п Много ти блогодаря, много ми помагаш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е сега като комбинираш двете схеми, може ида стане :cheers2: .

Първата е по-свестна, само трябва да се "нагласи" за бас - като се променят някои стойности. Но като начало, може да се направи както си е, и след като се види на къде отива работата (след известно свирене с този вариант, ако се стигне до свирене, де) може да се мисли за "мод"/промяна на някои елементи, за смъкване на диапазона в обхвата на баса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във втория вариант не е сполучливо свързването на тон-контрола веднага след адаптера. Трябва да има импедансен преобразувател или стъпало с усилване, за да стане добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вместо TL071 може да използваш OPA132 или OPA134, а вместо TL072 можеш да ползваш OPA2132 и OPA2134. По-скъпи са, но и по-хубави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК тенкс значи ще е първата, утре отивам да видя, колко ще ми струват елементите. А ако ти за занимава кои стойности трябва да се променят, защото не умея да проектирам и колкото и време да свиря никога няма да се сетя...

Айде по една(за съжаление) вуртуална бира от мен :cheers2:

P.S Операционния услвател, дано да имат такива и да не са много по-скъпи...

Редактирано от gost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не тръгнеш да търсиш операционни TL072-A и TL072-B - само един чип е и се казва само TL072 (вътре са два).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тенкс на всички, преди малко си купих елементите. Само още едно нещо, това което е в дясната половина на схемата дето има 4 триъгълничета нали са диоди, но тъй като не за означени човека ми каза че най често се изпозват IN4007 и взех от тях, ще ми свършат ли работа? Иначе ако някой го интересува колко струват елементите по една такава схема: Платката е 1.50 не е много голяма ама ще свърши работа, всички останали работи бяха кам 3 и малко + потенциометрите. Ще информирам как се развива проекта...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направо разкарай резистора 220 ома и четирите диода - не ти трябва дисторшън а преамп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OK явно това е изкривяването в схемата за което Парни Валяк говореше... така че ще ги махна а и сега още нещо защото купувах потенциометрите от две различни места виждам че имат разлика ето снимка, лошото е че имам само един скапан телефон и снимката не струва, ама мисля че се вижда разликата - http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1776/11...lW11YTcgiNr.JPG та така има ли разлика или само аз така си мисля и ако има кой става, за да сменям докато е време...

Редактирано от gost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимката само не мен ли не ми си отваря? Човека ми я прати по скайп да я кача, ако има и други... http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1769/88...uqchEYiewCu.JPG и http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2802/58...KXcsUWTnlxK.JPG

Редактирано от rinti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не просто няма такъв късмет кото моя... Сега говорих с автора на схемата и ми каза че е с двуполярно 15 волтово захранване :girl_witch::hysterical: :hysterical: а от там работата става дебела... Така че пак съм на стадий \\\"предложете схема\\\" :dance::( :( Или същтност май няма да намеря друга, така че ще оставя тази, а иначе тъй като схемата не е тествана, може ли някой да ми каже дали ще работи поне, така или иначе ще трябва да дам за траф и изправител сигурно 20лвл да не ги давам и тях напразно...

Редактирано от gost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.