Jump to content
Българският форум за музиканти

От акустична към класическа китара


romanceisdead.

Recommended Posts

Здравейте на всички ^^ Тъй като съм нов в бранша реших да се допитам до специалистите.Преди 1-2 месеца почнах да свиря на една стара Кремона,модел Роза,която е на чичо ми.Той я беше реставрирал на скоро и и беше взел метални струни(незнам какви са били предишните),но там е проблема че ми е доста трудно с нея.Пръстите ми не са все още заякнали и трябва бая да натискам за да извадя някой тон правилно.И днес реших,че трябва да си взема найлонови струни.Взех си,но не бях сигурен дали ще са съвместими с моята китара.Та.. въпроса ми е ще мога ли да заменя струните с найлонови и дали това ще доведе до увреждане на инструмента? Дано съм обяснил добре,но ако има нещо питайте.. за всеки случай предоставих и снимки на китарата,грифа и бриджа!

16112009660.th.jpg

16112009658.th.jpg

16112009659.th.jpg

 

п.п Тъй като съм и нов във форума моля да ме извините за глупавия въпрос и може би неуместната ми тема :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не знам розата дали е класическа(сиреч, за найлонови струни), защото, както повечето акустични китари от соца, изглежда като такава, формата и струнника са като на класическа, но пък, ключовете не са.....

При тези китари, които са без тръсрод, няма проблем да сложиш найлонови струни, стига звука да ти хареса.

По-скоро пагубно е, когато на класическа китара се сложат метални струни, понеже опънът им е осезаемо по-голям за по-крехката конструкция на класическата китара. Във връзка с това, дори да останеш с метални струни(които трябва да са бронз или фосфор/бронз за акустична китара, не никелови такива за електрическа), взимай най-тънките възможни.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами харесвам повече звука от металните струни,но пък предпочитам да напредна по-бързо!Ще се налага ли да спестявам за класическа или ще мога да ползвам и тази?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз свирих на същия модел 30години като ползвах ту метални, ту найлонки. Тези китари са здрави като кютуци и също толкова неудобни и гадни за свирене :wacko: Купи си нова класическа, а тази я ползвай само за пиянски купони, защото издържа на повръщане в нея(веднъж в един рейс повърнах в нея и после я "изпрах във ваната" и пак свиреше.) Става и за чадър. Дерзай :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моят съвет е такъв: не сменяй нищо и не си купувай нищо ново! Научиш ли се да свириш добре на тази китара, няма да има друга която да ти се опре ;] А това вече си е голям напредък. Така че запази си кремоната, и после ще и бъдеш благодарен че си се научил да свириш именно на нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам същата кремона, само че е Лилия - не се притеснявай. Слагал съм й и метални, и найлонови струни, и си е супер, нищо й няма, но както казаха по-горе, ако ще слагаш отново метални струни - нека са по-тънки.

Поздрави, Янев

Редактирано от ianev_94
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като се замисля, май си прав! Както казах, аз свирих на такава "РОЗА" 30 години и класика и джаз и поп-рок и сега пипна ли удобна китара направо "политам" :greenangel: с лекота, но има опасност човек да се откаже от свирене въобще, ако се "бори" с инструмента. Трябва търпеливо, упорито дупе за да издържиш с този кютук :singer: . По-добре да си купи нова, за да не се откаже рано :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами харесвам повече звука от металните струни,но пък предпочитам да напредна по-бързо!Ще се налага ли да спестявам за класическа или ще мога да ползвам и тази?

 

В случай, че все още се колебаеш в наименованията, китарите за метални струни обикновено не се наричат класически.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами харесвам повече звука от металните струни,но пък предпочитам да напредна по-бързо!Ще се налага ли да спестявам за класическа или ще мога да ползвам и тази?

 

В случай, че все още се колебаеш в наименованията, китарите за метални струни обикновено не се наричат класически.

Да,знам!Правя разликата.Понякога се изнервям с тези метални струни и пръстите ми все едно са накълцани :D затова основно реших да ги сменя..и да наистина е доста масивна китара и не е от най-удобните :) Смятам да пробвам как ще е с найлонови и чак тогава да си реша окончателно ^^ Благодаря на всички за отговорите :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оо момче ... свиквай и недей да мрънкаш. така се става китарист, в началото е трудно и болезнено, но после се отплаща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, но за да стане по-лесна за свирене китарата, се налага да се поддържа и да й се направи сетъп, а до колкото съм забелязвал, при старите БГ китари сетъпа е ужасен и често се свири трудно и с много усилия.

А трудната китара НЕ Е добра за учене. Напротив - ако китарата е прекалено твърда на свирене, това може да доведе и до проблеми с ръцете. Ако беше вярно това, че на китара, трудна за свирене, човек се учи да свири по-добре, тогава всички китари за начинаещи щяха да бъдат ужасно неудобни.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, но за да стане по-лесна за свирене китарата, се налага да се поддържа и да й се направи сетъп, а до колкото съм забелязвал, при старите БГ китари сетъпа е ужасен и често се свири трудно и с много усилия.

А трудната китара НЕ Е добра за учене. Напротив - ако китарата е прекалено твърда на свирене, това може да доведе и до проблеми с ръцете. Ако беше вярно това, че на китара, трудна за свирене, човек се учи да свири по-добре, тогава всички китари за начинаещи щяха да бъдат ужасно неудобни.

Освен, че са твърди тези китари са и непоправимо фалшиви :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фалшиви са, но не непоправимо. Просто обикновено бриджа не е залепен където трябва и се налага леко изместване.

Пък и от годините, при много от тях бриджа е успял доста да поиздуе предния капак, от което струните са по-високи.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.