Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да свирим гама до мажор на китара?


Recommended Posts

Предлагам кратък речник (за нуждаещите се) на някои теоритични термини:

 

Интервал - разстоянието между два тона. Според начина на изсвирването им интервалите биват два вида - мелодичен и хармоничен. Мелодичен когато двата тона са изсвирени един след друг а хармоничен когато двата тона звучат заедно.

 

Полу-тон - най-малкото разстояние (в западния темпериран строй) между два тона. На китарата полу-тон е с едно прагче надолу или нагоре от даден тон, т.е. 1-2 или 4-3 и т.н.

 

Цял тон - равнява се на два полу-тона. На китарата - цял тон= две прагчета надолу или нагоре т.е. 5 - 7 или 12 - 10 и т.н.

 

Гама(скала) - поредица от тонове подредени възходящо или низходящо следвайки определена интервална структура

 

Мажорна гама - гама (скала) с интервална структура между степените цял тон / цял тон / полу-тон / цял тон / цял тон/ цял тон / полу-тон/

 

Акорд - образува се най-малко от три тона изсвирени хармонично (едновременно) отстоящи обикновенно на интервал терца един от друг.

 

Тризвучие - най-простата пълна форма на акорд образувана от три тона включваща основен тон - терцов тон (отстоящ на интервал терца от основния) - квинтов тон (отстоящ на разстояние квинта от основния тон). Най-вероятно един от първите акорди които сте научили на китарата - ла минор например.

 

Четиризвучие (септакорд) - акорд образуван от четири тона. Тризвучие с прибавен тон отстоящ на интервал септима от основен тон

 

Арпежи - мелодично изсвирени (тоновете един след друг) тризвучия или четиризвучия

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 40
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Като си решил да павиш речник е добре думичките в него да са вярно изписани. Даже мисля , че е задължително.

Имам чувството , че искаш да набиеш в главите на хората нещо , което знаеш. Остави ги на мира. Който иска тази информация може да я намери навсякъде. Който не иска , и да пишеш и да викаш няма да я научи.

Ама щом така си решил , добре.

полутон , не полу-тон

Извор

Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като си решил да павиш речник е добре думичките в него да са вярно изписани. Даже мисля , че е задължително.

Имам чувството , че искаш да набиеш в главите на хората нещо , което знаеш. Остави ги на мира. Който иска тази информация може да я намери навсякъде. Който не иска , и да пишеш и да викаш няма да я научи.

Ама щом така си решил , добре.

полутон , не полу-тон

Извор

Андрей - благодаря за корекцията. Ще бъде взето под внимание. Чувството което имаш по никакъв начин не отговаря на моите намерения. Запознат съм с информацията в интернет. Никои по никакъв начин НЕ Е задължен да чете побликуваните от мен (и не само) в този форум коментари. Но ако все пак има дори един който се интересува от темата - да се чувства добре дошъл. Също така приветствам ВСЕКИ който би допринесъл с коментар включващ накое упражнение било то техническо или музикално на тема ДО мажор на китарата. Патерни, ликове, секвенции и т.н. Който иска да заповяда, който не иска - супер - наздраве!

 

Поздрави!

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евала за усилието, видеото е хубаво, но според мен точно тази информация, която видеото съдържа, е много леснодостъпна. Има графики на грифа, които показват коя позиция на кой тон отговаря.

 

Според мен би било полезно на много хора, ако например направиш поредица от видеота, които целят да създадат някакъв речник у китаристите. Акорди, арпежи, скали, пентатоника, някакви творчески (както си посочил - ликчета, патърни, секвенции). Но ще има истинска полза от тях, ако се показва на самото видео всеки изсвирен тон кой е и коя степен се явява в тоналността (вероятно До-мажор).

 

Ако има една такава база, много хора биха се връщали отново и отново към нея, постепенно разширявайки речника си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lizardman благодаря за идеите и подкрепата. Именно това е което бих желал да се получи. Мислех да започна от "най-лесното и основно" и постепенно да доразвия идеята заедно с участниците във форума. В следващото видео ще се постарая да включа и табулатура и графики.

Още веднъж благодаря.

Поздрави!

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За всички желаещи да научат тоновете на гама до мажор върху грифа на китарата прилагам следното пи-ди-еф-че.

 

Пи-ди-еф-че

 

Поздрави!Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1258732873_dgqj2664_c-dur.jpg

Гама до-мажор в тап вариант.

(5) = пета струна

(4) = четвърта струна

(3) = трета струна

T(i) = показалец на дясната ръка.

T(m) = среден на дясната ръка.

 

п.п. на италиански строй

Редактирано от antonium
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво и поздравления за идеята на тази тема и че въобще някой си прави труда да бъде полезен. :D Тъпото е че веднага се намериха хора да пречат и да го убеждават колко е безполезен.Абе наистина в тоя форум само се приказва и се хвалят хората,а за свирене и учене не става дума.Аз съм нотист обаче на китарата свиря само по таблатури и с ликове и пентатоники, така че тази информация е полезна за мен.Благодаря и очаквам още неща!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ето и нотички с табулатурка на посоченото от мене по- рано упражнение за опознаване на грифа на китарата.

 

Упражнение 1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.