Jump to content
Българският форум за музиканти

Превръщане на старата Кремона във фретлес


Rossko

Recommended Posts

Здравейте :hysterical: Значи разполагам с една стара кремонка (която всъщност купих от тоя форум) и тя е моя първи бас :P Тъй като вече не я използвам толкова често ми дойде идеята да я превърна във фретлес, обаче идва проблема - живея в Монтана и най-близкият лютиер или музикален магазин е на 115км в София.. и тук идва въпроса ми: Безопасно ли е за баса да се опитам сам лека по лека да го трансформирам във фретлес и ако да, не бих отказал някой -друг съвет, защото материалите из интернета, както знаем, никога не са достатъчни :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

- Плоска отвертка и каноконлит (или епоксидна смола)! Тая операция я направих с моя първи бас преди 15-тина години !

Безопасно е - по-зле няма да стане !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелю,не е толкова голяма философия,но приключвайки ще разбереш,че е можело и по-добре :) Аз махнах на моята Кремонада прагчетата (внимателската с макетен нож първо и после с отверка),после малко грунд (с четка,изсъхва бързо и не повече от две ръце) и китосах с шпакличка (много хубаво разбърквай кофичката,трябва да е напълно хомогенна сместа). Китът се нанася поне 3-4 пъти (много тънко) и после с финна шкурка (180, 320 и подобни). Следва хубав лак, пак няколко ръце,тънко. Разбита се китът,както и всичко останало е за дърво.

Оттук започват проблемите! :)

1. Дървото на фингъра е гадно и се драска от струните!

2. Като си започнал с ремонта, няма да е зле и да я екранираш. Сещаш се?

3. Китът цапа и гледай да не засъхва,ако не гониш винтиж визията.

4. Пий бира и прочети пак първите точки, както и си приготви поне 3-4 дена да се занимаваш само с това.

5. Това е съвсем друга китара!

Честито

Редактирано от JOKICH
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки кит ще се изрони от струните ! Затова се слага някакъв полимер - или епоксидна смола (и после шлайфаш като идиот) или каноконлит. Аз навремето го правих с епоксидна смола за дупките от праговете, и после го лакирах цялото с полиуретанов лак. А промеждутъчно си изрисувах фингърборда с разни черепи...

Дървото на фингърборда принципно е явор, което си е добро дърво, но в борбата със струните всяко дърво губи !

Относно струни - за фретлес примерно можеш да ползваш някакви coated струни (като Еликсир), но в тоя случай не си заслужава - струват повече от тая Кремона!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добър вариант според мен е да се намери тънък фурнир с нужната дебелина, който да се нахака в дупките на праговете

 

Иначе Джако Пасториус е нахакал в неговите прагове маджун с което е шашнал Джо Завинул часове преди гиг ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе Джако Пасториус е нахакал в неговите прагове маджун с което е шашнал Джо Завинул часове преди гиг :thumbs_up:

Хехе, не знаех и аз съм го правил с маджун преди много години...и пак стана. Отгоре с някакъв лак го наклепах, ама не знаех, че се слага и втвърдител :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди години това беше най-популярната модификация. Така да се каже, за да станеш истински басист трябваше първо да си купиш някакъв вносен инструмент, после да махнеш праговете на стария Орфей/Кремона и вече можеш да гледаш света в очите :thumbs_up:

 

Внимавай при махането на позициите - колкото по-малко парчета се отчупят от фингърборда, толкова по-добре. Освен това, при шлайфането е важно фингърбордът да остане равен. Дупките от позициите можеш да запълниш освен с фурнир и с ивици подходяща пластмаса или да не ги запълваш изобщо. Покритието от лак/лепило или подобни също не е задължително - въпрос на вкус.

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Маджуна е дота идейно средство! Ако нещо се наиграят нещата с кита,мисля да притествам,въпреки че вече поне година си жуля и нямам проблеми!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.