Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилвател на лампово радио Мелодия 10


maxim09

Recommended Posts

Значи искам да попитам дали мога да използвам лампово радио Мелодия 10 известно време - като начинаещ вместо амп. Имам едно такова много е запазено. Има ли значение какъв дисторшън ще използвам? Като включвам китарата обаче много басово звучи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако използваш грамофонния вход (не магнетофонния) би трябвало да няма проблем. Той е с висок импеданс и се напасва добре с китара.

Има обаче доста други неизвестни - това че е "запазено" радиото, не означава, че е в добро техническо състояние. На толкова години е абсолютно необходимо да се извърши диагностика и да се ремонтира. Може да се наложи смяна на лампи, елементи от захранването и други елементи от нискочестотния усилвател, за да стане отново истинско.

Идеята има смисъл, но обикновенно е в приоритетите на хора, които могат със собствени сили да извършат посочените дейности. Иначе ще се наложи помощта на специалист, което вече ще постави под въпрос "изгодността" на решението.

Имайки предвид декларираното "за известно време", инвестирането наистина е проблемно.

Ако не искаш да се охарчваш, караш така, докато не се сдобиеш с нещо за "по-дълго време".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако можеш запиши как звучи радиото с микрофон пред говорителя.Това което смяташ за басово може и да е нормалното звучене на усилвателя.Не съм сигурен кой точно е този модел,но Акордите имаха потенциометър за тон.Ако и това раидо има поиграй си с него.

Аз преди свирих така на едно радио и звучеше много по-добре от повечето усилватели под 300-400 лв.

За дисторшън незнам точно какво да те посъветвам,защото зависи каква музика ще се свири с него и колко пари си готов да дадеш има доста мнения и препоръки в други теми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радиото е ето това http://phoenix.szarvas.hu/radio/bulgar/m10mel_1/m10mel_1.htm . Потенциометри за тон има за високи и ниски, работи само за ниските, така че евентуално намалявам от там басите. Радиото е ремонтирано преди няколко години, доколко обаче всичко по него е наред не мога да кажа. Благодаря за мненията и препоръките и ще се радвам да споделите още Ваш личен опит. За момента се отказах от закупуване на усилвател за китарa Stagg 10GAEU с цена 85лв, за да инвестирам по - нататък в някой Fender 15 G /15 W/ за около 230 лв. Та интересува ме къде евентуално се подрежда усилвателя на това лампово радио в класацията с Stagg 10GAEU и Fender 15 G /15 W/. В момента не разполагам с техническа възможност да направя семпли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Stagg-а несъм свирил,но на фендера съм и на радиа няколко съм свирил.Аз бих ги подредил Радио>Фендер>Стаг.

Ако го пускаш през външна колона с голям говорител 10-12 инча звучи мноого по-добре,но се ускъпява начинанието.

С един дисторшън или овъдрайв отпред става чудно(примерно behringer за 20-30 лв).

Ако познаваш някой на ти с електрониката може да ти реконструира предусилвателя с някактв китарен такъв и да направи профилактика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи тази вечер дръннах на въпросното радио няколко акорда на едни мои гости. Та хората ахнаха, не мислете щото съм много талантлив, просто звука който има при чиста китара е невероятен. За дистар имам един правен MRX + но има още какво да се желае. Искам да не бърникам по радиото, а да си правя външен дистър. Можете ли да ме насочите към нещо подходящо, или да си донастроя MRX + или да си закупя някъкъв дисторшън? Този на behringer за 20-30 лв. къде да мога да закупя?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.Аз бих ги подредил Радио>Фендер>Стаг.
:)

Като младежи свирехме с радиа ,по късно с по-мощни лампи,новите транзисторни че*ии са много зле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи тази вечер дръннах на въпросното радио няколко акорда на едни мои гости. Та хората ахнаха, не мислете щото съм много талантлив, просто звука който има при чиста китара е невероятен. За дистар имам един правен MRX + но има още какво да се желае. Искам да не бърникам по радиото, а да си правя външен дистър. Можете ли да ме насочите към нещо подходящо, или да си донастроя MRX + или да си закупя някъкъв дисторшън? Този на behringer за 20-30 лв. къде да мога да закупя?

Ами нови маи са по 50лвл 20-30лвл предполагам нещо втора употреба следи раздел "Продавам" и можеш да пуснеш една обява в раздел "Купувам" че търсиш дист на берингер влез в саита им и виж моделите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей!Готина идея!Стана ми интересно,защото досега избощо не бях подозирал,че може да се използват лампови радиа като усилватели :hysterical: И ми хрумна нещо по тоя повод,макар че не знам дали изобщо е осъществимо.Даже май поста ми е за друг раздел,но да не правя нова тема ще пиша тука.И така,идеята.А тя е да се направи лампов усилвател с помощта на 12" говорител от Пийви Бандит 112 80 вата,made in USA,кутията пак на същия амп и части(визирам всичко друго,нужно за да се направи един лампов амп :hysterical: ) от лампово радио.Нямам почти никакви познания по електроника и идеята ми може и да е невъзможна.Обаче се сетих,че дядо ми има такова лампово радио,същия модел като на maxim09 и си викам,защо пък да не го Оползотворим. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук http://www.veselinkoychev.com/efects.html има Behringer OD100 Overdrive distortion и Дисторшън за китара Behringer UD100, задължително ли е овердрайва да звучи по-добре. Кой да избера? Помагайте с ламповите усилватели, май мойте лампи не могат да кривят толкова много, нещо маже правения ми MRX + distortion.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помагайте с ламповите усилватели, май мойте лампи не могат да кривят толкова много, нещо маже правения ми MRX + distortion.

 

Навлизайки в ламповия саунд ще разбереш, че дисторшън педалите в някой случай орязват картината отколкото да обогатяват.

Естествения ход на нещата е лампов преамп с драйв добавен към импровизирания ти гиър.Тогава естествено инвестициите ще нарастнат и ще се се получи добре познатия ефект да зашием едно палто на тва копче (което си намерих почти без пари )................

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж тук http://guitar-gear.ru/open_proekt.php?id=8 DOD Overdrive 250 Отличная грелка для ламповых усилков. Хотя и отдельно звучит неплохо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж тук

Какво да гледаме приятелю, DOD250 е адски еднакъв с MXR dist+ има разлики в стойностите на някой компоненти , даже може да се ползва една и съща платка....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

maxim09 Е нов във форума и още не се ориентирал с кого има честта да се среща.

Като се окопити ще разбере, че на краставичари краставици не се продават, но ще му трябва време.

 

maxim09, препоръчвам ти преди да пишеш, да ПОПРОЧЕТЕШ огромния архив във форума. Нямаш представа колко богат е той. И колко теми има с тематиката която те вълнува .

Ако прегледаш постовете на определени форумници, ще оцениш колко много въпроси ще ти се изяснят.

Няма да посочвам имена за сега, за да положиш малко усилия и да ги разбереш сам. Потърси в търсачката (даже по-добре през Google, защото тяхната е по-добра)

"лампови ",

"ефекти" ,

"N-audio",

"Garland",

"Valvesterix",

"Bias",

 

Разгледай тези теми, които са само малка част от натрупаното богатство във форума:

Схема дисторшън сп. РАДИО № 6, 1994 г

Китарна главНЯ, Нискобюджетен сбирщайн

Проект за амп - солид стейт

Mалко помощ за преамп

DIY китарно/бас кубе

Ефекти за китара, произвеждани от съфорумци

 

и така нататък...

 

Когато ги прегледаш, ако не си разбрал нещо, тогава ще получиш конкретни отговори.

 

Иначе, виждам как се заражда поредната ЧАТ тема, а диалогът ще е последното нещо в нея.

 

ПП.

Забравих една много важна тема !!!

Еволюция на китарните лампови усилватели от 60 години до днес

 

http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...st&p=258592

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.