Jump to content
Българският форум за музиканти

Композиция


Recommended Posts

Здравейте! Сравнително от скро съм в музикалния бранш, но затова пък ми е страшно интересно и даже искам да продължа да се занимавам с музика и завбъдеще! Имам обаче един проблем - от толкова много информация не можах все пак да разбера в НМА "Любомир Пипков" има ли специалност Композиция - БАКАЛАВЪР! Намирам програмата за магистърската степен, но не и за бакалавърската. :girl_witch: Ако някой знае нещо повече и за приемните изпити, моля кажете - много е важно за мен!

Благодаря предварително! :offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравейте!

Нещо сте се объркали. НМА - Национална Музикално Академия (бившата Държавна Консерватория) се казва "Панчо Владигеров", а НМУ - Национално Музикално Училище, се казва "Любомир Пипков".

Съответно, предполагам, искате да учите в НМА "Панчо Владигеров". На САЙТА им е дадена подробна информация за кандидатстване, като това, което ви интересува се води "ТЕОРЕТИКО-КОМПОЗИТОРСКИ И ДИРИГЕНТСКИ ФАКУЛТЕТ" и по - специално Катедра "Композиция".

Между другото, понеже тази година и аз кандидатствах в Академията (но не за композитор), имаше леки промени в изпитите за ТКДФ спрямо миналите години. За съжаление не съм много навътре какви точно са били, но ми казаха, че имало нови неща в изпитите (дано не бъркам).

Ето ви малка извадка от сайта, но най - добре си го разгледайте подробно, там има телефони, обадете се и се поинтересувайте. Или си купете справочника.

 

Композиция

 

Срок на обучение:

 

- 2 години за завършилите бакалавърска степен в ТКДФ при НМА, редовно обучение

 

- 3 години за завършилите бакалавърска степен по музика, редовно обучение

 

Прием:

 

А) Малка триделна форма по зададени два мотива или

 

Б) Солова или хорова песен с акомпанимент на пиано по зададен текст (хоровата песен може да бъде акапела).

 

Времетраенето на изпита е 4 астрономични часа.

 

Доколкото разбирам, се кандидатства в ТКДФ и след това, за още 2 години, се завършва "Композиция", като се излиза след общо 6 години, със степен "Магистър".

Дано съм Ви бил полезен с нещо. Поздрави!

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Отговорено (Редактирано)
Композиция

 

Срок на обучение:

 

- 2 години за завършилите бакалавърска степен в ТКДФ при НМА, редовно обучение

 

- 3 години за завършилите бакалавърска степен по музика, редовно обучение

 

 

 

Благодаря много за отговора. И все пак да попитам - как мога да кандидатствам за БАКАЛАВЪРСКА степен, композиця?

Миси предварително. :)

Редактирано от Zucker4e
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте Zucker4e!

 

Не съм учила в НМА"Панчо Владигеров", затова и аз Ви съветвам да се обадите лично в учебен отдел и лично да проучите въпроса (Учебна служба - (02) 944-27-15). Реално изпитите са началото на юли и вече са минали. Тази година е обявен в сайта им и допълнителен прием през септември.

 

Информацията, която мога да споделя е, че първо трябва да се подготвите за кандидат-студентския изпит за т.нар. Теоретичен факултет (ТКДФ)

Т-теоретичен, К-композиторски, Д-диригентски, Ф-факултет.

 

След първата (или след втората година не съм сигурна) се провеждат допълнителни изпити за разпределяне на студентите в ТКДФ в различните специалности на факултета - съответно за Композиция, Тонрежисура, Дирижиране, Педагогика на обучението по музика и Музикознание. Реално обучението за бакалавърска степен се провежда в рамките на 4 години, а за магистърска в рамките на същите 4 години + още една, т.е. 5 години.

 

Изпитите не са лесни - както кандидат-студенските изпити, така и изпитите за продължаване на обучението в конкретна специалност на ТКДФ.

 

Ето тук е информацията за кандидат-студентския изпит в ТКДФ на НМА:

*****************************************

ПРОМЯНА В ПРИЕМНИТЕ ИЗПИТИ ЗА ТКДФ

 

Приемните изпити за Теоретико-композиторския и диригентски факултет за учебната 2009-2010 г. ще се проведат както следва:

 

 

І. СОЛФЕЖ

 

- Писмен изпит: две диктовки (едногласна и двугласна) в тоналности до два знака, с алтерации, по зададен тон "ла";

 

- Устен изпит: изпяване на солфеж, определен чрез жребий по време на изпита, в тоналност до два знака, с алтерации, по зададен тон "ла".

 

 

ІІ. ТЕОРИЯ НА МУЗИКАЛНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ

 

- Познаване, построяване и изпяване на ладове, интервали и акорди (видове тризвучия и мажорно-малкия септакорд и техните обръщения) по зададен тон;

 

- Нотиране на виолинов, алтов, теноров и басов ключ.

 

 

ІІІ. ПИАНО

 

- Три произведения, изпълнени наизуст:

 

1. Й.С.Бах - едно произведение по избор от следните:

 

Прелюд и фуга от "Добре темперираното пиано" (І и ІІ том);

 

Инвенция (двугласна или тригласна);

 

Алеманда или Жига от Френска сюита;

 

Прелюд, или Алеманда, или Жига от Английска сюита.

 

2. Първа част из соната по избор от Хайдн, Моцарт или Бетовен.

 

3. Пиеса по избор на кандидата.

*******************************************************

 

УСПЕХ И НЕ СЕ ОТЧАЙВАЙ ОТ ИЗИСКВАНИЯТА - АКО ТОВА ТИ Е МЕЧТА, СЛЕДВАЙ Я!

 

Тина

 

PS: С този пост се надявам да допълня написаното от @Vasil Pavlov. Единствено не съм убедена, че обучението е в рамките на 6 учебни години, но със сигурност в Учебен отдел са по-компетентни от нас и ще могат да отговорят на този и на всияки други въпроси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Здравейте Zucker4e!

 

Не съм учила в НМА"Панчо Владигеров", затова и аз Ви съветвам да се обадите лично в учебен отдел и лично да проучите въпроса (Учебна служба - (02) 944-27-15). Реално изпитите са началото на юли и вече са минали. Тази година е обявен в сайта им и допълнителен прием през септември.

 

Информацията, която мога да споделя е, че първо трябва да се подготвите за кандидат-студентския изпит за т.нар. Теоретичен факултет (ТКДФ)

Т-теоретичен, К-композиторски, Д-диригентски, Ф-факултет.

 

След първата (или след втората година не съм сигурна) се провеждат допълнителни изпити за разпределяне на студентите в ТКДФ в различните специалности на факултета - съответно за Композиция, Тонрежисура, Дирижиране, Педагогика на обучението по музика и Музикознание. Реално обучението за бакалавърска степен се провежда в рамките на 4 години, а за магистърска в рамките на същите 4 години + още една, т.е. 5 години.

 

Изпитите не са лесни - както кандидат-студенските изпити, така и изпитите за продължаване на обучението в конкретна специалност на ТКДФ.

 

Ето тук е информацията за кандидат-студентския изпит в ТКДФ на НМА:

*****************************************

ПРОМЯНА В ПРИЕМНИТЕ ИЗПИТИ ЗА ТКДФ

 

Приемните изпити за Теоретико-композиторския и диригентски факултет за учебната 2009-2010 г. ще се проведат както следва:

 

 

І. СОЛФЕЖ

 

- Писмен изпит: две диктовки (едногласна и двугласна) в тоналности до два знака, с алтерации, по зададен тон "ла";

 

- Устен изпит: изпяване на солфеж, определен чрез жребий по време на изпита, в тоналност до два знака, с алтерации, по зададен тон "ла".

 

 

ІІ. ТЕОРИЯ НА МУЗИКАЛНИТЕ ЕЛЕМЕНТИ

 

- Познаване, построяване и изпяване на ладове, интервали и акорди (видове тризвучия и мажорно-малкия септакорд и техните обръщения) по зададен тон;

 

- Нотиране на виолинов, алтов, теноров и басов ключ.

 

 

ІІІ. ПИАНО

 

- Три произведения, изпълнени наизуст:

 

1. Й.С.Бах - едно произведение по избор от следните:

 

Прелюд и фуга от "Добре темперираното пиано" (І и ІІ том);

 

Инвенция (двугласна или тригласна);

 

Алеманда или Жига от Френска сюита;

 

Прелюд, или Алеманда, или Жига от Английска сюита.

 

2. Първа част из соната по избор от Хайдн, Моцарт или Бетовен.

 

3. Пиеса по избор на кандидата.

*******************************************************

 

УСПЕХ И НЕ СЕ ОТЧАЙВАЙ ОТ ИЗИСКВАНИЯТА - АКО ТОВА ТИ Е МЕЧТА, СЛЕДВАЙ Я!

 

Тина

 

PS: С този пост се надявам да допълня написаното от @Vasil Pavlov. Единствено не съм убедена, че обучението е в рамките на 6 учебни години, но със сигурност в Учебен отдел са по-компетентни от нас и ще могат да отговорят на този и на всияки други въпроси.

 

Благодаря за изчерпателния отговор! Ще ми бъде от голяма полза!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.