Jump to content
Българският форум за музиканти

Jaco Pastorius Bass Sound


danko

Recommended Posts

Искам да попитам дали знаете какво се използва за изваждане на такъв звук? (става дума за техника и т.н.). най-хубав запис намерих на друг велик изпълнител, но това е звука всъщност: http://www.youtube.com/watch?v=nqjqMjDI0LI

Редактирано от danko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами виж сам какво използва: много добър бас, ама многооо добър... после "свестен" гардероб отзад и накрая чувам хорусче. Но има един голям проблем, оня е чернокож, а ние сме бели :thumbs_up: ... И може да се опитваме само...

 

Сега сериозно освен това горе има много добър контрол над звука си, страхотна техника и синхрон между ръцете си... А това става с много свирене и пак не е гаранция...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използва пръсти. На акостична китара има абсолютносъщия саунд. Можеда го видиш на тоя концерт Pat Metheny Group - Speaking of now Live как свири акостична китара. Така че взимаи една кухарка с наилонки и другото страшно много бачкане и успех захваналсисе с най- готиния пи4.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Jaco Pastorius използва усилвател и озвучително тяло на ACOUSTIC, една вече не съществуваща фирма, известна с качествените си апаратури.

басовото тяло е това високото, с бяло по средата, а най-отгоре е усилвателя. ( Има две басови тела...)

Ако има интерес, мога да пратя по скайп или по друг удобен начин учебно видео на Jaco.

Jaco Pastorius - Modern Electric Bass - Dvdrip - Xvid.avi , 711 395KB

Ето още едно видео

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има интерес, мога да пратя по скайп или по друг удобен начин учебно видео на Jaco.
Jaco Pastorius - Modern Electric Bass - Dvdrip - Xvid.avi , 711 395KB

 

Мисля, че точно в това видео казваше "It's all in my fingers" :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста патетични отговори - направо отказахте човека. Ричард Бона свири зверски и ACOUSTIC е добра марка, но тук става дума друго, май.

 

За подобен звук усили задния си адаптер докрай, добави съвсем малко от предния (колкото ти е кеф, а може и без хич). След това потърси място за звукоизвличане с дясната ръка, като започнеш съвсем близо до струнника и малко по малко местиш ръката към грифа. От корекциите на усилвателя можеш да прибереш високи честоти и висока среда (между 500 херца и 1 килохерц), може да се наложи да вдигнеш и малко ниски среди или ниски. Пробвай и слушай внимателно.

 

С какъв бас и усилвател свириш, впрочем?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А аз мисля, че става въпрос за съвсем друго нещо, Джако свири с фретлес, както се знае, самият той е измислил фретлеса, махайки прагчетата на баса си. Р.Бона е извънземен, 10 мин се зверих и не можах да разбера дали баса му, от първото видео е фретлес, но поне звучи като такъв. Ако правилно съм разбрал въпроса и имаш някой евтин бас под ръка, махни му праговете, запълни дупките и лакирай грифа и ще се изненадаш какво ще се получи. Аз го причиних на един "Орфей" преди години и се стана нещо съвсем прилично, дори имам един запис с него. Както някои преди мен писаха, би могло да се получи и с честотни корекции, моят "Ибанец" наподобява този звук като си поиграя с активната електроника, но не е същото.

Успех!

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fodera-та на Бона от видеото дадено като линк не е фретлес, а Джако звучи по подобен начин и когато свири с бас с позиции. Продължавам да твърдя че е въпрос на звукоизвличане, настройка на усилвателя и доминиращ заден адаптер.

 

* Друг пример за басист който звучи като с фретлес, а свири на "нормален" бас е Jeff Berlin. Просто се сетих :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много на всички отзовали се и най-вече на "разбойник" :) ами моя бас е тяло Fender hand-made и гриф aria. Почти изкарах дадения звук, ама не съвсем. По простата причина, че баса ми не е Jazz, а P-J. Вече знам с какви адаптери ще е следващият ми бас :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хммм, май този бас е бил моя собственост преди години. Адаптерите трябва да са DiMarzio, а грифът с надпис Ария беше сложен от следващия собственик. Това като лирично отклонение :music336:

 

Ако басът беше с два J адаптера пак нямаше да изкараш съвсем същия звук (за причини виж предишните постове), но не спирай да опитваш - с течение на времето ще се доближиш още.

 

Хрумна ми още нещо. Пробвай да поставяш пръстите на лявата си ръка върху позициите - звукът става по-глух и стакато. Джако е ползвал такава техника за някои пасажи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@разбойник, а бе аз продължавам да мисля, че баса на Бона е фретлес или поне такъв, с ужасно ниски прагчета, така че да звучи като фретлес. И аз видях няколко кадъра, на които ясно се виждат прагове, ама ей на - Тома Неверни! Чудя се дали е възможно позициите да са изпилени почти до грифа и ако е така, то това е нещо съвсем ново за мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Баса на Ришар Бона си е с прагчета :)

А и не всеки фретлес вади такъв звук - по-точно трябва доста да си поиграе човек за да изкара такъв звук от фретлес бас.

Слушайте Разбойника :hysterical: експериментирайте с адаптери, начин на звукоизвличане, еквалайзер ...

Аз от дълго време се мъча да изкарам такъв звук от една Yamaha RBX270Fretless сменях настройка на акшъна, струни, адаптери, предусилватели и чак наскоро горе долу се доближи до това което искам, ама не съвсем, е все пак басчето е нисък клас.

Даже по едно време си мислех че е някакъв специален ефект дето ползват за такъв звук :whistle:

 

Ето нещо интересно по темата:

 

http://www.neuserbasses.com/nfs.html

и

 

< ей това ме уби ... Редактирано от alxlz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак днес забелязах, че Бона натиска някакъв педал преди да почне да свири, може би е процесор или поне някакъв симулатор на фретлес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.