Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко повече за ефектите


redhotsfan

Recommended Posts

Някой може ли да каже на какви видове се делят ефектите. Всмисъл CHORUS,Distorsion... Искам да си купя и съм си харесала 1 вид.но незнам за какъв се води. Ето този е:

А също така каква е разликата от педал само и от тези големите машинки с по 10-15 копчета.При тея големите може ли да се настрои някак да се чува китарата както като натискаш педала. Може да звучи смешно, но наистина не ги схващам много,а понеже скоро ще ми се отвори път до хубав магазин за китари и такива неща искам да си накупя 2-3.

Вие какво съветвате- педал или цял борд с копчета?

Кои са най-добрите ефекти за свирене на рок,фънк?

Също такааа... има ли значение какъв дисторжън педал да си взема.Всмисъл за цената.Защото намирам за 14 долара и за 40. И ако няма разлика голяма естествено,че ще взема евтиния.

Ае общо взето такива неща са ми в главата и някой начетен ако пообясни :thumbdown:

EDIT : http://www.youtube.com/watch?v=z4TerNQfQnY Ето такова също ми харесва. Понеже в тоя магазин няма такова с какво име да търяся за подобен педал?

Редактирано от redhotsfan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има както за 14, 40, така и за 400 :thumbdown:

Ефект-педалът, за който става дума, се казва Wah-wah (уа-уа на български) и в най-общи линии представлява честотен филтър, който в едното крайно положение на педала отрязва високите честоти, а в другата - ниските - чуваш за какво става дума.

Дисторжън педалите са наистина много, много, много на брой, и отнема доста време да намериш подходящ. Грубо казано има три основни групи - booster, overdrive, distortion, и в такъв ред върви нивото на изкривяване, което доставят. Потърси в ютюб различни видове, да чуеш как звучат. Няколко примерчета на конкретни модели, за да се ориентираш горе долу: Seymour Duncan Pickup Booster (само усилва сигнала, бустър в най-буквален смисъл); Boss OD (overdrive е това), Boss metal zone, MXR dime distortion, sans amp gt 2 (дисторжъни - накратко дистъри).

Рок-звукът в най-общи линии се свързва с драйв/дисторшън, във фънкът се използва предимно чиста китара, често в комбинация с въпросния wah педал.

За големите машинки с много копчета не съм точно сигурен какво имаш предвид - ако става дума за това на клипчето, това е педалборд с много единични ефекти - distortion, wah, chorus, compressor, и прочие. Предполагам обаче, че питаш за така наречените ефект-процесори - идеята е, че в едно устройство са комбинирани голям брой ефекти, като в общия случай са дигитални.

Ефектите грубо се делят на няколко групи: ето един линк от wikipedia, в който е обяснено за общо взето всичко:

http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_effects

 

И един съвет - разтърси се из форума, най-горе в китарния раздел има пинната тема за начинаещи. Прочети всичко наред и ще си отговориш на много въпроси.

Успех, и дерзай!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ефекти са във 6 различни групи.

 

Дисторшън/Овърдрайв ///Модулационни ефекти-Хорус,Фленджър,Феизър,Тремоло и подобни ///Екюлаизери и Уахове/// Пичшифъри-Октейвъри хармонаизери и други//Симулатори/// и Ревърб и делей///

 

 

Другият вид е процесори.Ако си любител ти препоръчвам 2 рия вариант.Процесорите имат всички тези ефекти на едно място.Качеството е малко по-слабо от на педалите но излиза много по ефтионо.

Ако искаш да взимаш нещо качествено ти препоръчвам Boss.Не се подлъгвай на берингер те и за начинаещи не стават.

 

Препоръчвам ти да погледнеш босс ме серията

 

Me-20 http://www.bossus.com/gear/productdetails....amp;ParentId=46 даваш на видео и ги изгледай.

Ме-50 http://www.bossus.com/gear/productdetails....amp;ParentId=46

Ме-70 http://www.bossus.com/gear/productdetails....amp;ParentId=46

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Не обърквай момичето.

Основните групи, които са 6 все пак, са:

1. Изкривяващи (дистъри, драйвове, фъзове и прочее)

2. Филтри (wah, EQ, talk box - така популярната 'тръбичка' в началото на Livin on a prayer да речем, envelope-филтри)

3. Влиящи на нивото на звука - volume pedals, tremolo, compressor

4. Времево ориентирани - delay, reverb

5. Модулационни - phaser, chorus, flanger

6. Регулиращи височината на тона - Octaver, pitch-shifter

 

И хайде да не насаждаме набързо-набързо марки. ME серията на Бос например за мен е под всякаква критика и звучи в пъти по-зле от V-amp според мен. Но това си е лично мое мнение.

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.