Jump to content
Българският форум за музиканти

Схема дисторшън сп. РАДИО № 6, 1994 г


Recommended Posts

Направих дисторшън по публикуваната тук http://irls.narod.ru/unch/distoshn.htm схема. Не съм доволен от компресията му и възможностите му за свирене на сола. Ако нещо по него може да се подобри в тази връзка дайте идеи. Ако имате лесни схеми за начинаещи предложете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От тези дърти руски схеми не излиза нищо хубаво.Пробвай нещо с операционен усилвател ProCo RAT,DOD 250,MXR Distortion +,Ibanez Tubescreamer и подобни.Всички тея дисторшъни сами по себе си са жив таш*к ако не се включват в добър и по възможност лампов усилвател.

Аз лично бих ти препоръчал това .За сега този и SansAMP ми харесват най-много от транзисторните дисторшъни които съм правил (и слушал).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За руския - няма как да ти хареса... няма как и да има компресия само с 2 стъпала(транзистора).

За Др Буугито - страхотен! Най-добрия, но в качествен амп, а и тази разработка е по-нова :)

http://gaussmarkov.net/layouts/drboo/drboo-project.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правих MRX distortion по следната схема http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=115 . C4=0,047 мфа замених с 0,47 мфа за да го подкарам, но е като овердрайв, слабо кривене. Дали кривененето на дадена схема зависи от модел китара, усилвател и при всички случаи трябва да се донастройва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами аз си пазаря от КОМЕТ горе-долу редовно,но не съм ги срещал в каталога им!На каква цена са горе-долу?Сега пак ще проверя,но съм сигурен,че преди няколко години търсих и там!

Редактирано от ditronix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правих MRX distortion по следната схема http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=115 . C4=0,047 мфа замених с 0,47 мфа за да го подкарам, но е като овердрайв, слабо кривене. Дали кривененето на дадена схема зависи от модел китара, усилвател и при всички случаи трябва да се донастройва.

C4 в тая схема има не малко отношение към коефициента на усилване на операционния усилвател, пробвай различни стойности.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
C4 в тая схема има не малко отношение към коефициента на усилване на операционния усилвател, пробвай различни стойности.

C4 няма отношение към коефициента на усилване, а към долната гранична честота на възпроизвеждане. Промяната на стойността естествено оказва влияние на звука - с по-голяма стойност се пропускат повече ниски честоти, което променя спектъра на получения звук. Субективно може да се оцени и като по-плътен, по-тежък звук. Но това е въпрос на лични препочитания.

C5 от друга страна определя горната гранична честота на получавания спектър, като по-голяма стойност сваля по-ниско горната граница.

Като вариант за експерименти C4 и C5 може да се направят превключваеми, с което да се търси предпочитания звук.

 

Коефициентът на усилване за тази схемичка е (R8+R6+R7)/(R6+R7).

За да се получи повече "драйв" R6 може да се намали до 470 ома, Но R7 задължително трябва да е антилогаритмичен, иначе няма да може да се контролира плавно степента на изкривяване.

При толкова висок коефициент на усилване се проявяват качествата на операционния усилвател. Замяната на 741 с по-бързи ОУ, например TL071 (не 081...) ще измени съществено звука, особено при максимално усилване. Кое обаче ще е по-желано - само по лична преценка.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих дисторшън по публикуваната тук http://irls.narod.ru/unch/distoshn.htm схема. Не съм доволен от компресията му и възможностите му за свирене на сола. Ако нещо по него може да се подобри в тази връзка дайте идеи. Ако имате лесни схеми за начинаещи предложете.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не намерих за R6 470 ома. Смятам към R6 4700 ома да добавя успоредно 3 бр. съпротивления 1800 ома, така да получа R6=532 ома. Дали ще стане така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е фатално дали е 470 или 532. Може да се постави и тример вместо R6. Той е 47к по схема, но ако се замести с тример 22к+1к, ще може да се отрегулира максималното усилване, което се получава при окъсен R7 (1М/1к=1000). T.e. максималното усилване (драйв) ще се определи от стойността на R6. Може при ниската стойност да се влезе в нестабилна работа на схемата, затова е добре да се регулира с тримера. Като се постигне желаното, се премерва еквивалентната сойност и се замества с постоянен резистор.

Трябва да се внимава за стабилна работа в целия обхват на R7. Това без осцилоскоп не го виждам! Защото ако схемата се възбужда (генерира сама някакъв сигнал), няма как да се разбере , а последствията може да са лоши -за всичко след ефекта...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.