Jump to content
Българският форум за музиканти

Компютърна конфигурация? (2009)


Fenix

Recommended Posts

Здравейте.

 

От известно време (вече година май :)) искам да си взема декстоп и чета тази част на форума. Поради финансови причини спрях да гледам последните няколко месеца и сега виждам, че от доста време не е споменавано тук за компютърни конфигурации, а вече доста неща са се променили. Интересно ми е, ако пак можете да споделите впечатления по въпроса с актуална информация.

 

За пример, какво се опитвам да кажа, преди много се препоръчваше дъно Gigabyte P35, което гледам вече по някои онлайн места с готови конфигурации не се предлага, а е заменено с P43 и моделите на P45. Предполагам и други части така са се променили, та затова искам да пусна темата, освен това се надявам и да дадете няколко съвета. Не разбирам много от хардуер, та не ми се смейте много на предположенията.

 

Основен въпрос ми е, от какви фактори зависи това една компютърна конфигурация да е стабилна? В повечето случай става дума за експерименти просто, знам, но все пак няма ли някои полезни съвети? Примерно от рода на "компютъра (а и не само той) работи толкова добре, колкото най-слабото звено в него", затова избягвайте т.н. и т.н.?

 

 

Малко по специфични неща:

Аз лично гледам за компютър до около 400 евро. Искам да го ползвам за домашни записи, не очаквам супер много от тях, просто искам да звучат що годе добре, да представят идеите ми. Не съм от играещите, макар че бих цъкал Starcraft 2 като излезе, ма тва изобщо не е решаващо. Ползвам Встта, към 4-5, едното от тях ще е Revalver или Overloud TH1.

Търся конфигурация с QuadCore, не държа на супер мега много рам (винаги може да се добави по-късно) или 5ТБ харддиск, нито на видео карта. Планирам да записвам със USB аудио карта или firewire такава, но като че ли много повече клоня към USB варианта, та може да не търся дъно задължително с firewire.

Примерно гледам следната конфигурация, някакви съвети?:

 

Intel Core 2 Quad Q8200 4 кеш, 1333Mhz

4GB DDR2 ram 800Mhz

500GB Sata II 7200 (имам си 320 SataII 7200 с 16кеш)

предполагам Gforce 9400 512MB

500W

това със дъно на Асус 5PKPL се продава за 400 евро точно

 

мога да го избера с една от следните дъна

Асус P5QL P43 (там всичките му видове L, PRO)

Asus P5QL P45

Gigabyte P43 DS3L

Gigabyte P45 DS3L

 

но съответно по-скъпо става, а е малко тегаво. Има разбира се и по-високите дъна, ма те вече ми стават много солени.

 

Можете ли да ми дадете някакви генерални съвети? До колко са важни частите по отделно? До колко е важно дъното, като се има предвид че мисля да ползвам USB audio карта? Примерно и захранването? Знам че колкото повече толкова повече, но търся някакъв баланс съответно и към пари за съжаление... В крайна сметка, няма смисъл от бърз рам на шина 400 Mhz, та до колко важи това и за другите съотношения - хубаво дъно, не толкова бърз процесор и т.н. и т.н.? Доколкото четох това дъно с което върви е едно от доста евтините на пазара май.

 

Въобще всякакви съвети за компютърни конфигурации ще са ми/ни от полза :) Надявам се има по-конкретни отговори (относително) на тъпите ми въпроси...

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Да се е*а в дългите и безсмислени постове... :ok:

 

Аве хора, някой ъпгрейдвал ли е скоро, кви компове позлвате за записи, били те демо или нещо малко "по", но все още в графата home grow?

 

:P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Вземи си добро /марково/захранване и след това всичко по реда си! :ok:

Всичко останало е добро!

Аз смених Асус дъно с Гигабайт, но поради друга причина.

Ако ще си на ЮСБ все тая, но и да си на Firewire, ще ти трябва допълнителна карта с ТИ чипсет.

Ето моя застарял комп:

Processor Name: Intel® Core™2 Duo Processor E6750

Original Processor Freqency: 2666.7 MHz

 

Motherboard Model: Giga-Byte GA-EP35-DS3R

Motherboard Chipset: Intel P35 (Bearlake-P) + ICH9R

 

RAM

Module Size: 4096 MBytes

Memory Type: DDR2-SDRAM

Memory Speed: 400.0 MHz (PC2-6400)

Module Manufacturer: A-DATA Technology

 

Video Chipset: nVIDIA GeForce 8500 GT (G86)

Video Memory: 512 MBytes of DDR2 SDRAM

 

1 Drive Model: Seagate ST3250410AS

Drive Capacity: 238,474 MBytes (250 GB)

 

2 Drive Model: Seagate ST3250410AS

Drive Capacity: 238,474 MBytes (250 GB)

 

3 Drive Model: Seagate ST3250410AS

Drive Capacity: 238,474 MBytes (250 GB)

 

Firewire Card: Texas Instruments TSB43AB23 1394A

 

Sound Card: M-Audio Firewire 410

 

Засега цепи мрака :P

Успех!

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси! Чел съм я на сайта ти мисля. Единственото което ме учудва е скоростта на рама, мислех, че шината би поддържала повече от 400мхц.

 

Аз съм си харесал Edirol UA-25ex за аудио карта. Чел съм доста хубави неща за нея и тук и по други форуми, кефи ме функцията граунд лифт, защото предполагам ще ползвам преамп, а и имам лаптоп, понеже пътувам често, та да мога да я взимам със мен. А, освен това е със power през УСБто а ми е писнало от external power supply cables...

 

Захранването на споменатият горе е на АТХ мисля...

 

Не знам, чудя се относно това дъно дали ще е стабилно, щото се води най-ниският клас уж. Не е като да са очаровани от него. Но все попадам на някакви геймърски форуми и конфигурации в гугъла, а тука си мисля, че говорим за различни неща. Или просто една що годе биваща конфигурация за музика е като една за геймъри, без видеокартата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей. Един съвет от мен. Вземи си скъпо захранване, дай 100лв. за него ма да си спокоен. И ако още не си всел компа, задължително си го вземи от компютърна фирма! Даже ако ги познаваш най-добре. Иначе си обречен. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

задължително с fireware,разликата в цените вече не е голяма,а после ще си блъскаш главата като мен защо не си дал някой кинт повече,въпреки че и това ме устройва.таскам с файъруеър е с около 50 лв повече от тоя с юсб2,някъде там се движи разликата ако не се лъжа много

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Мерси, но да си призная, трудно би ме убедил. Чета че файъруайър си е по-доброто, но въпреки това много повече клоня към УСБ2. Причините ми са следните. Основно - пари :D и мобилност. Ако ще е файъруайър съм се насочил към ТC Electronics Konnekt 6, което дори е по-евтино от въпросният едирол с около 20 евро. Само че, едиролчето има много яки неща, освен добрите отзиви. Основно предимство му е граунд лифта. Понеже мисля да ползвам преамп отпред, ще ми трябва DI box, aко съм без граунд лифт. Освен това ще трбва да търся дъно със файъруайър за настолния, което също ще е ми ограничи бюджета. Ако съм без - пари за карта за файъруайър. Освен това около 2 месеца в годината прекарвам с лаптопа си далеч от бъдещия комп и няма да мога да я ползвам. И като си взимам нов лаптоп и него ще трябва да гледам да е с файъруайър (а нали уж щели да ги спират). И заради тия неща общо взето, не че съм против от буржоазия или някаква такава глупост :). А едирола файъруайър версията е 130 евро отгоре :yes:

 

Какво толкова е проблема на УСБ? Все чета - стабилност, стабилност... в какво се изразяват проблемите? Ти какви срещаш? И разбира се, доколко го тормозиш (т.е. записваш ли 2 канала едновременно или 1 или 4?)

 

Освен това все пише - файъруайъра да е със чип на Тексас Истр. Добре де, кое трябва да е с техен чип. Файъруайъра на дъното или това на картата? Ако е първото, става още по сложна ситуацията.

 

А за захранването да питам, какво да гледам по него? Четох в уикито, че много пишели стойности далеч над тези, които реално били. Някои по-известни/добри марки да кажете? :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз съм с Fortrron. В кеая на есента си взех PC 700лв. излезе от които 100лв. ми бяха за захранване. Мойто е 500W, ама тебе може и да са ти малко, земи си 600-700W да ти е мирна главата. Тая RAM която сте писали на 400 е от миналия век. И по-добре хубав двуядрен процесор от колкото скапан четириядрен. Повтарям се ама, пич фани некой твой познат който работи в компютърна фирма (човек който е в час с нещата, човек който знае какво излиза на пазара и знае кое с кое най-добре се сработва) да ти направи оферта. Иначе тая конфигурация даже незнаете дали ще тръгне компа. Аз лично предполагам, че ако тръгне няма да е за дълго. Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Действително,аз съм със юсб2.0 и досега не съм имал проблеми.Ползвам лаптоп acer5620,2x2ghz intel core2 duo i 1gb ram,за дъното в момента ще те излъжа,картата ми е външна-tascam us-122/usb2.0/ и съм достигнал приличната латенция 4мс.Всичко си работи стабилно,но не съм записвал два инструмента ЕДНОВРЕМЕННО,може там да се крие ключа от палатката.Иначе без замразяване на 5аудио трака и две вст-та в кубейс си работи стабилно ,без насичане и т.н,което лично мен ме удовлетворява.Но нали всички се стремим към съвършенство,така че не е лошо и едно файруеърче да има,поне за проба-това имах предвид :metalist: ,хайде със здраве!!

 

Така,грешката е моя-действително картите снабдени файъруеър са с пъти по-скъпи/сега проверих в нета/ :greenangel: ,което поставя въпроса какво точно искаш да правиш и с какви пари разполагаш...Съжалявам за разбозяването от моя страна .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Fenix - USB портовете се влияят един от друг. Демек зависи какво имаш включено (или не), както и дали и колко се ползва оказва влияние на останалите портове. В крайна сметка като цяло работи малко съмнително добре. При 1394 няма такава история, затова е по-стабилно, а и всички интерфейси висок клас са такива, няма да намериш ЮСБ аудио над 200-300$. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.