Jump to content
Българският форум за музиканти

Китарна колона


Recommended Posts

Добър ден! Днес пристигна един 100 ватов китарен говорител (закупен от един наш съфорумник) . Ще се захващам тия дни с изработката на кутия, но нямам никаква идея каква трябва да е... до сега съм правил само нормални тонколони, но китарни - не. Имам достатъчно матеряли, инстументи и какво ли още не, само ми е необходима информация като за 100 ватов говорител каква кутия трябва да бъде изработена.

Ето снимки на говорителя => http://img22.imageshack.us/my.php?image=p5120965.jpg , http://img8.imageshack.us/my.php?image=p5120966.jpg

Поздрави!

ПП: може да се забележи отпред на говорителя по средата, че е малко смачкан... това проблем ли е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Сигурно ли е , че е китарен говорител?

По надписа "Heavy Duty Bass Woofer" не е ли логично да е изкаран от бас-кабинет?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно ли е , че е китарен говорител?

По надписа "Heavy Duty Bass Woofer" не е ли логично да е изкаран от бас-кабинет?

Незнам.. човека в офертата беше написал, че е китарен .. пък и мембраната е някаква тънка и мека каквато и трябва да е. Предполагам, че въпреки надписа "Heavy Duty Bass Woofer" говорителя е китарен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май се сещам кой е продавача.Трябваше да прочетеш първо мненията за него в съответния раздел.

Иначе направата на китарни колони май не се крепи толквоа на теория,а на експерименти и предпочитания.В сайта на Celestion преди имаше информация за различните типове колони и т.н.Общо взето се правят от шперплат(обикновенно 18мм) а размери можеш да видиш на някоя marshall Колона например.Вече за самата изработка как трябва да е вероятно ще намериш информация в интернет.

И все пак остава въпроса дали си струва ако говорителя се окаже,че не е китарен.На мен ми прилича на бас говорител от PA колони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Димитър Попянев: "Конструиране на озвучителни тела".

 

Иначе говорителя наистина може да е от бас кабинет или комбо. Можеш да използваш шперплат за кутията с дебелина.... 20мм. Можеш да използваш и солиден дървен материал, но той както за добро, така и за лошо, може да оцветява тона. (Малко или много.) - Орех, чам, череша... какво то ти дойде, няма ограничения, но разлика в звука ще има. Шперплата се води като доста неутрален в оцветяването.

 

100ватов говорител хич не е малко. Ако искаш всичко да е педантично изпипано, наистина се хвани да прочетеш малко информация. (Със сигурност в нета има.).

Празна ли ще бъде кутията, ще има ли звукопоглъщащ материал (ямболенова вата, минерална вата, изкуствен памук...) за да се избегне резонанс. Ще има ли бас рефлектор... Най-важното - трябва да се сметне обема на кутията, която ще се използва. Мощност на говорителя, размер, честотни характеристики.... и съответно, ако има звукопоглъщащ материал, бас рефлектори - те оказват влияние върху това колко ще е обема (повече, по-малко...)

 

Иначе, ако искаш само да дрънка. Прави една кутия 50 ширина, 60 височина, 40 дълбочина, сложи болкит между говорителя и кутията. Използвай правоъгълни трупчета от дърво в ъглите (при сглобките) и ги захващай с види от външната страна. (По-здрава конструкция и за избягване на резонанс.)

 

ПП: ultramega си беше направил кабинет с един говорител. Бая бухалка беше също, може и да е 100 ватов и неговия говорител. Помня, че май липа беше използвал. Разрови се няколко страници назад и ще видиш темата. Можеш и да го питаш на ЛС. Занимава се с дървен материал, може да ти е от помощ.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами ако не е - телефончето, продавача, обясни на човека, че е бил в грешка и те е подвел и теб също, като е представил говорителя за китарен, АКО е такъв, ама с тва Heavy Duty Bass Woofer... Може някоя рекламна простотия на Берингер да е, знам ли. Може и hi-fi говорител да е :drummer:

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лошото е, че нито му имам телефона, нито намирам темата с обявата... 100 пъти прегледах и не я намерих. За всичко се разбрахме на лични, а аз и тях съм изтрил и не му помна името. Ех, че работа. :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ммм да, тук се навлезе в тема от една от последните ми разработки.Макар и да е 2по12" моя кабинет, то принципите са еднакви.Ето теми които прочети! :

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=38950&hl=

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...40887&st=15

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=48970&hl=

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...mp;#entry431091

 

За клоусд бек използвай обем около 55литра(вътрешен обем!).За оупън бек - най-малък възможен обем.

 

И , да , смачканото пречи.Пробвай да го пооправиш с изтегляне, примерно с тръбата на включена прахосмукачка.... Пробвал съм, става, ама бъди вниматетелен!!!

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам си го взел от kostov,защото гледах че продаваше точно същия говорител скоро.

 

Колкото до обемите съм забелязал,че повечето фирми ползвта едни и същи говорители,а обемите на кабинетите са им различни,или хора взимат едни кабинети с определени говорители и слагат други без проблеми.Или с други думи тук няма изчисляване на обема както при хай фи говорителите.Примерно Mesa предлагат oversized кабинети.Още повече,че може да е с отворен гръб или запечатана.Вата също несъм виждал в китарни колони.Намери в интернет снимки на маркови кабинети от вътре да разгледаш как са направени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, за звукопоглъщащ материа и аз съм съгласен, че не се използва или поне не съм виждал. (При китарни и басови колони/комбота.)

 

За изчисленията и обема не съм съгласен, защото ако сложиш един 12 инчов говорител в кутия за обувки и в голям сандък, колкото акумулираща печка, звука ще е различен. (В единия случай няма да има почти никакви ниски, в другия те ще преобладават и звука пак няма да е хубав.)

 

Един кабинет на Меса може да е по-нисък с 15см от един Маршалски, но пък да е по дълбок или широк. Ако са с еднакви говорители и един и същи обем (но не с еднакви размери - височина/ширина/дълбочина), звука пак няма да е един и същ, колко и субективно да е тва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не гледайте тесногръдо на нещата.Смисълът на китарния кабинет е да озвучава, така че всичко, което се използва за подобряване на звука е добре дошло, било то и вата дори.Всичко зависи от кабинета, говорителите и звука който се стремите да постигнете.Правил съм опити с и без вата на един и същ кабинет и говорители, после с други говорители, после други кабинети.... опита ми казва че адски много зависи от говорителите!

Най-добре е да има установка за тест - кабинет, който да може да е оупънд и клоусд и да може да му се слага вата и да се маха за да се тества и да се избере най-подходящия за човека и ампа вариант.

Ако няма и няма желание да се направи се ползват готови варианти....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.