Jump to content
Българският форум за музиканти

Mалко помощ за преамп


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

1518360341771912086.JPG

Само трябва да се увеличи времеконстантата, която определя времето за достигане на номиналното изходно напрежение (12.6V) на около 10...20 секунди (съобразено с времето за загряване на отоплението на лампите).

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Другият известен и по-лесен начин за софт старт на отопленията, който се прилага и в HiFi техниката е LM317 да се включи не като стабилизатор по напрежение, а като стабилизатор по ток:

 

http://diyaudioprojects.com/Technical/Voltage-Regulator/

 

 

http://www.tubecad.com/july2000/page6.html

 

Минусът тук е, че ако отопленията са в паралел и издърпаш едната лампа втората ще "види" два пъти по-голям ток, но пък нищо не пречи да сложиш на всяка лампа по един LM317.

Редактирано от Gregg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aми ще ги прегледам тези схеми по-подробно и ще видя коя ще избера. Ако се пусне директно ац (гледам, че на много места пестят матриял и пускат отплението директно от трафа) много шум ли ще генерира? Добрата новина е че намерих траф и няма да е с два трафа, а с един :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да повдигнеш потенциала на отоплението на +50-тина волта тогава няма да вкарва брум, още един трик е в двата края на отоплението се свързват два резистора по 100 ома и средната им точка се дава на маса ;) Чесно казано този проблем стои по-сериозно при хайгейн усилвателите. Според мен варианта с резисторите е най-добър за случая :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да повдигнеш потенциала на отоплението на +50-тина волта тогава няма да вкарва брум, още един трик е в двата края на отоплението се свързват два резистора по 100 ома и средната им точка се дава на маса ;) Чесно казано този проблем стои по-сериозно при хайгейн усилвателите. Според мен варианта с резисторите е най-добър за случая :)

 

 

Това с +50-тина волта хич ни го разбрах?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

www.schematicheaven.com/newamps/soldano_x88r.pdf Виж захранването на х88r преампа и ще разбереш за какво говоря идеята е, че когато отоплението е "повдигнато" от масата с такъв потенциал то не влияе на анодния ток ;) т.е. не вкарва брумове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

www.schematicheaven.com/newamps/soldano_x88r.pdf Виж захранването на х88r преампа и ще разбереш за какво говоря идеята е, че когато отоплението е "повдигнато" от масата с такъв потенциал то не влияе на анодния ток ;) т.е. не вкарва брумове.

 

Ясно мерси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Повдигането на потенциала на отоплението става само при отопление хранено с променливо напрежение.

 

Тоест или решението на Parni_Valjak с плавния старт и DC, или с AC и повдигнат потенциал.

 

Както каза Fender_str, това повдигане се прави най-вече при хай гейн системи. Мисля, че със стабилизатор ще е по-гот. Ама дето се вика експериментирай.

 

 

Eто една интересна статийка за отоплението:

http://www.freewebs.com/valvewizard/heater.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси :punk_guitar: Проекта се отлага с месец, така че ще има време за четене.... Щото вчера ме изненадаха едни 700 лева за кошника и ще ми трябва малко време да се съвзема финансово, било и за няколко потенциометъра и 4 кондера :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 months later...

Хе хе... Преглеждайки темата (след препратка от други теми) се сетих да попитам " Има ли развитие разработката". Честно казано оценявам темата като една от добрите във форума, и ми се ще да добие завършен вид. С фойерверки и "хип, хип Ураааа" :thumbs_up: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.