Jump to content
Българският форум за музиканти

Териториални компилации


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

поредната”направи си сам” маркетингова стратегия и практика,развита

в старни с повече опит...

моделът е ;

компилация на артисти от 1 стил,с 1 таргет група,но от различни региони.

Пример; 1cd –bg hardcore

2cd-balkan hardcore

3cd-europe hardcore

участниците правят равни капиталови вноски и получават равни дялове цд-та.

Всеки разпространява и продава в своя регион.по списания,радиа,концерти-

Както намери за добре........

Редактирано от eL_NinYo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това между другото е модел, който доста групи от хардкор/пънк/ска сцената използваха, дори и в БГ доста успешно. Въпроса е доколко върви това с днешната възможност да дръпнеш нещо когато си искаш от нета и с отдръпването на хората от дисковете и другите физически форма на музика (заемат повече място, по трудно се съхраняват, по-капризни са).

 

По-скоро, в наши дни се съмнявам че такава компилация може да има добър резултат финансово за някоя малка група.

 

Като по-евтин начин за промоция (тъй като обикновено групите делят разходите) никак не е зле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

финансовият резултат може да бъде 20 годишна успешна кариера,ако

маркетинговите показатели са ок.дори да ги подарявате цд -тата...

 

% фира има във всеки бизнесс.

Редактирано от eL_NinYo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариант на модела (та и агнето да е сито, и вълкът - цял):

 

Намира се спонсор на компилацията - международна фирма / бранд с регионални амбиции и стратегия за дадения регион. Тогава спонсорът ги подарява на публиката (например срещу техните данни, за да ги бомбардира после със спам за своите продукти; или като безплатен подарък / добавка към закупен продукт в някоя пормоция). Той заплаща всички разходи по производството на дисковете и неголяма сума на всеки артист за неизключителните права (ограничени само до тази кампания) - от бездруго тлъстия си маркетингов бюджет. Артистите финансират единствено записа си (което без друго често правят; трудно е да се уеднаквят финансови условияза всяка банда и различни студия).

 

Публиката получава приятен подарък и възможност да научи за някои досега непознати артисти / групи.

 

Спонсорът получава имидж на 'добрия дядо Коледа' и армия от зарибени потенциални клиенти с конкретни имена и адреси.

 

Артистите получават широко безплатно разпорстранение до публика, която иначе не биха достигнали; плюс някой лев за по бира (от неексклузивните права); плюс гъдела да си видят името редом с добри банди и прочута търговска марка.

 

... "И всички заживели дълго и щастливо, и се усмихвали доволно..." :yahoo:

 

- - - -

 

Вариант на варианта: вместо (или успоредно с) диска, се прави серия от сборни концерти из региона, в които всеки участник получава хонорар и шанса да продаде някакви бройки от самостоятелен (не компилационен) албум на място на публиката, също и някакъв мърчандайз (плакати, тениски и пр. високо ценени от феновете безсмислици).

 

Публиката и спонсорът получават същите блага както горе, плюс неповторимия ефект на живата проява.

 

- - - -

 

Вариант за дигиталните медии (щом един безплатен диск заема толкова място, че няма къде да си го прибереш):

 

Вместо диск, компилационният албум се продава на iTunes, Amazon и подобни сайтове по техните безбожни цени. Спонсорът го прави безплатен за целевата си аудитория като плаща на iTunes и Amazon в аванс, а раздава на публиката код (ваучери) за безплатно източване срещу участие във викторини, он-лайн поръчки за пордукта си и адреси/телефони на масите.

 

Артистите получават обичайния дял който тези сайтове изплащат от всеки даунлоуд. Всичко останало остава в сила.

 

= = = = =

 

Това е правено преди и другаде. Има ли примери от България (или с участието на български артисти)?

 

Кой се наема да стартира такава схема?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки разпространява и продава в своя регион.по списания,радиа,концерти-

Както намери за добре...

 

Че ние тва го минахме още 2000-2001-ва... и без компилации. На записвачки изпичахме по 10-тина диска всеки и по 5-6 лв.

има такива бланк дискове, бели отгоре. Едно печатче ефектно черно-бяло и заспива.

Кви пазари разправяш, кви пет лева. така хората правят от поне едно 10 години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ ^

 

@Kurt_Uvash : Не сте го правили през 2001. И досега не го правите. Не става дума за същото!

 

Разпространението на малки количества дискове чрез пордажби на концерти е наистина старо, но и сега пълноправно поточе от приходи. Не пречи да се съчетае и включи в обсъждания тук бизнес модел.

 

Но става въпрос за съвсем друго. Съвсем, съвсем друго. (Вж. предния ми отговор).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A, точно това сме го правили. Че даже и на касетки отпреди тва с двукасетъчен касетофон, ма тва вече беше за тръпката кат лапетии. Звукозаписен бизнес, кво знайш дълбокия прованс кви изобретателни чавета има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
A, точно това сме го правили. Че даже и на касетки отпреди тва с двукасетъчен касетофон, ма тва вече беше за тръпката кат лапетии. Звукозаписен бизнес, кво знайш дълбокия прованс кви изобретателни чавета има.

 

Добре - правили сте го. Печелиш! ;)(Ти си малко като чукчата от Съюза на Писателите - не обичаш много да четеш, само да пишеш).

 

Я тогава, щом сте го правили, да ми разкажеш някои неща (за един поне от тези многобройни проекти):

 

1. За коя територия говорим? Щото темата, забележи, е за териториални компилации. Откъде бяха изпълнителите? Къде беше публиката?

 

2. Колко банди участваха в компилацията на една касетка? Собствен 'албум' не се брои, това е за друга тема. Тази е (моеш да провериш по-горе) - за компилации.

 

3. Кой ви беше спонсор? Щото обсъждаме конкретен бизнес- (извинявай за мръсната дума) модел, не става въпрос за записи за кеф да ги слуша братовчед ми и кучето му. Каква реклама ви направи спонсора и коя беше неговата целева аудитория? Тя съвпадаше ли с вашата?

 

4. След успеха на кампанията (не се съмнявам, че е била успешна) - какви бяха следващите стъпки? Кой от участниците в компилацията продължи със същия спонсор? Кой си намери, в резултат на акцията, нов спонсор? Кой сключи договор с лейбъл за самостоятелен албум? Кой направи концертно турне извън територията от точка (1)? Други следващи стъпки?

 

Наистина,малко съм назад, като съм живял другаде толкова време - много неща съм изпуснал - ще ми е много интересно да науча горните подробности.

 

Или говорим за различни неща? На различни планети и по различни телефони?

Редактирано от Бицев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина,малко съм назад, като съм живял другаде толкова време - много неща съм изпуснал
Вярно си е,пишеш грамотно и си в час :girl_cray2: .Тенденцията в БГ е лумпенизиране на населението :offtopic-001:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

Авторът на темата, мисля, говореше за компилация от произволен стил - и даде 'хардкор' само като пример.

 

А кое радио пуска хардкор - би трябвало да отговорят онези, които слушат хардкор. Феновете на жанра сигурно знаят къде се пуска. Смътно подозирам, че не е по 'Христо Ботев' (аз самия не слушам нито точно таямузика, нито кой-знае-колко радио - та не мога да помогна).

 

Но идеята (и развития от нея бизнес-модел) биха позволили коя да е музика да се чуе малко повече, отколкото се чува засега. Не е изключено и на хардкор-а да помогне за малко повече публичност.

 

Някой опитвал ли е?

.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ ^

 

Сетих се за нещо: не е лошо преди да зададеш въпрос тук, да опиташ сам да намериш отговора.

 

Ще ти открия една тайна: има един страхотен сайт, казва се Гугъл (сигурно не си го чувал) - намира се на www.google.com и знае отговоите на какви ли не въпроси. Винаги питай първо него, после форума.

 

Ето какво намерих аз, дето даже не се интересувам от хардкор. Ако знаеш какво търсиш, ще намериш и повече.

 

Погледни и тук за още някои отговори.

 

На слука и приятно слушане!

 

:cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.