Jump to content
Българският форум за музиканти

помогнете ми да освежа старата китарка


Recommended Posts

имам една китарка - евтина реплика на лес пол. не е нищо особено, но мен си ме кефи и си ми е достатъчна да си дрънкам в нас отвреме навреме. а и има сантиментална стойност :girl_witch: . проблема й е, че не съм я поддържал отдавна и имам няколко въпросчета

искам да сменя копчето за превключване на адаптерите - предното се развали и сложих едно, което е само с 2 позиции - ляв и десен адаптер, като тъпото е, че първо е много шумно (много трака при смяната) и няма позиция да са включени и двата адаптера. освен това на едната позиция не винаги включва - с 1 дума - ужасно е. въпроса е, че не знам откъде да си купя такова (в русе май няма откъде) - ако има някъде онлайн, или ако трябва да търся по електричарските магазини - какво точно да търся.

потенциометрите не са много зле, но все пак как да ги почистя и има ли начин да ги направя да работят по-добре?

ключетата не са много в ред - ако не успея да ги оправя, има ли вероятност да си купя нови на разумна цена?

и евентуално пребоядисване - как да махна старата боя в домашни условия, каква боя да ползвам и какъв лак...

интонацията не е съвсем вярна, но това ще си го оправя с времето

благодаря предварително на отзовалите се

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо помисли добре дали искаш да налееш финанси на вятъра - трябва да има голяма емоционална стойност ако е така.

 

Ключове и потенциометри се сменят - купуват се нови - та са един вид консуматив.

 

За боя и интонация е редно да се обърнеш към лютиер.

 

На твое място бих оправил хардуера и щях да си свиря и с олюпена боя ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами тя китарата не е нищо особено, нищо специално. не ми се хвърлят много пари - но хардуера наистина е лесен - потенциометрите са по 2-3 лв (или поне така бяха по едно време), суича мисля, че и него ще успея да намеря за 3-4 лв по електричарските магазини (няма да е оригинален лесполски разбира се), а относно боядисването - то си е за мой личен гъдел, да се почувствам майстор :hysterical: . за интонацията - днес следобед си поиграх и почти я нагласих, още малко и сме готови с това. както казах, не е лес пол 69та или нещо суперскъпо, затова не ми се харчат много пари по нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В раздел "Изработка и ремонт" има цяла тема за това как да си боядисаш китарата. Даже е бодната отгоре, че да се вижда. Погледни там. Преди имаше снимки, но сега вече хостинга им е изтекал (все пак е стара темата). Там ще намериш интересна информация.

На другите въпроси си си отговорил сам. :hysterical:

 

Само да те предупредя, че боядисването е процес, който изисква отговорно поведение. Да не кажа, че е задължително, ама без малко е така, да се използват качествени материали. С блажна боя се сещаш, че не става. С четка също. Трябва пистолет и компресор. Спрейовете не винаги се нанасят качествено. Стават и стечки, защото компресията, която създават при пръскане, не винаги е достатъчна. С лаковете от спрейове е още по-плачевно положението - много стечки, много шкурене на водна, много псуване... Пък и накрая не се полират добре и не е "джам" работата.

Старата боя се сваля със шкурене. С много шкурене. Лаковете се разделят според това на каква основа са... Тук не мисля да казвам и да те насочвам към каквото и да било, защото не ми се влиза в спорове с други потребители с мнения и опит по въпроса. ;)

 

Мога да ти напиша някои основни принципи, техники и практически насоки как да процедираш, но в темата, която ти казах, го пише. Ако все пак се интересуваш, кажи.

 

Поздрави!

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Послушай metalhammer и си оправи електрониката, особено ако боята не е толкова зле. Може да качиш няколко снимки да видим за какво иде реч :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...поправях едно старо Лес Пол копие и мога да ти кажа че към 100-тина лв ще ти идат за смяна на хардуера...

този ключ за адаптерите, който искаш да смениш е по-специален 3-позиционен за този тип китари, става и друг де, но не е същото...

...потенциометрите трябва да си вземеш 4бр по 500 килоома, търсих доста и намерих обикновени за 50ст., но те са с къса шийка на резбата и тя не минаваше през дървото и не може да се завие гайката отгоре, та трябваше да си взимам китарните с дълга шийка по 6-8лв..(а, мислех да мина евтино)...

..бриджа (тун-о-матика) и държача за струните и тях смених с нови...капачките за потенциометрите също...

ключовете за трябва да търсиш 3+3, а не 6 на един ред....буксата е евтина...и нът си взех...

..та ето цените:

ключове-25лв

туноматик-22лв

държач-22

потенциометри- 4бр х 6лв (може и евтини ако станат)

капачки за потенциометри-16лв

3-позиционен ключ-18лв

струни-5лв

шайба около 3-поз ключ 'RHYTHM/TREBLE'-4лв

нът-2лв

..взех и страплокс-25лв..така че ми излезе доста...всичките тия неща (или повечето от тях )ги има в София, в Малък ЦУМ на ул.Пиротска..така, че ако имаш твой познат може да ти ги купи...

 

а за боята ще те посъветвам да не я боядисваш, освен ако е крайно необходимо...

..а можеш само да махнеш боята и да я лакираш на дърво, и така ще добие естествен дървен цвят...(ако е хуваво дървото отдолу, де) ...не знам каква е сега, така че би било хуваво да дадеш една снимка на китарата...

...'айде и успех с ремонта...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.