Jump to content
Българският форум за музиканти

Майстор в област Велико Търново


Recommended Posts

Здравейте :punk_guitar: Скоро си купих акустична китара от един съфорумник,но забелязвам,че има малък проблем в областта където се захваща грифа.Самия гриф не е отлепен,но е тръгнала да се отлепя страничната стена от корпуса и съответно струните ми се отдалечават от прагчетата,а за начинаещ като мен...прави нещата по-трудни.Вчера ми казаха,че трябва да отида на майстор(имаше специфично име,нещо с 'л',но го забравих) да ми я залепи,но не знам къде около Велико Търново има.Ще съм благодарен,ако ме опътите при някой,който би си свършил работата качествено.

 

Ето снимки с проблема точно:

 

dsc07592.th.jpgdsc07591.th.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обърни се към the_gorer ако той не може да ти я оправи (в което се съмнявам) то поне може да ти препоръча лютиер :)

 

Вярно,че лютиер се казваше...иначе благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, не познавам лютиери във Велико Търново или региона.

Аз също не се наемам с толкова особен ремонт на акустична китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жалко...благодаря все пак за отговорите.Вероятно при следващо ходене към София ще потърся такъв...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам, че не мога да помогна.

 

Акустичните китари не са ми специалност, въпреки че имам цяла тема за ремонт на акустична китара. Там беше далеч по-лесно всичко.

В твоя случай става дума за много сериозен проблем, който аз те съветвам да решиш с туткал.

Вкарваш туткал и стягаш с дървоселска стяга (ако не се лъжа туткалът също искаше добро стягане).

Тов амога да ти го направя и аз, но нямам туткал а и не ми се рискува по чужда китара.

 

Иначе, освен с туткал, не виждам как може да се реши този проблем.

Туткалът е най-подходящото лепило в случая, тъй като епоксидната смола ще се нацепи от напрежението на грифа, а PVA лепилата няма да хванат добре в този процеп, понеже е неравен и замърсен от оригиналното лепило.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Добре,че каза за епоксидната смола,защото най-вероятно с такава щях да я оправям.Знаеш ли от къде може да се намери в нашия район туткал ?

 

Edit: С помощта на тази тема,мисля да пробвам сам да се справя с проблема.

Редактирано от XeDoX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, гледам, че и други колеги препоръчват туткал.

В никаъв случай не ползвай епоксидна смола или PVA лепило (тия белите от рода на Ц200).

Туткалът е твой приятел.

 

Още нещо - не слагай метални струни, ако китарата ти е класическа (от снимкат ане мога да преценя точно, но мисля, че си е класическа).

Ако си слагал метални на тази китара, особено дебели метални, проблемът ти е причинен точно от това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то и при уестърните няма гаранции - отделните модели са направени на тях да се свири само с една определена дебелина струни.

Ако сложиш по-тънки, ще имаш проблеми с интонацията на бриджа, ако сложиш по-дбели, ще имаш същия проблем плюс проблеми със стабилността на грифа.

Твоята май е без truss rod.

Дано да се получи ремонтът. Но след това помни, че дебелите метални струни по кухарките са лоша идея като цяло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото разбрах от интернет truss rod представлява нещо като арматура,която подпомага по-здравото захващане на грифа към китарата...И понеже все още не съм много на ясно...това ли е truss rod-а ?

imag0035.th.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото разбрах от интернет truss rod представлява нещо като арматура,която подпомага по-здравото захващане на грифа към китарата...И понеже все още не съм много на ясно...това ли е truss rod-а ?

imag0035.th.jpg

Ами не си разбрал много добре.Иначе е арматура ,ама представлява метална пръчка която е поставена в грифа и се натяга или отпуска със ключ шестограм.Всъщност тя върши следната работа ,натяга грифа (което е необходимо за настройка на екшъна при по-дебели струни)или го отпуска и екшъна става по-голям.Екшън се има предвид разтоянието от струните до грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.