Jump to content
Българският форум за музиканти

Интонация на акустична китара


Recommended Posts

Значи, ей сега преди малко реших да си поиграя с тръс рода на акустичната ми китара и нагласих всичко и реших да видя как е интонацияата. 6та,5та,4та и 3та бяха изненадващо верни, но не мога да кажа същото за първа и втора. Когато настроих китарата и проверих тона на 12то прагче на 1ва струна се разминаваше с около 1/2 от полутона, а на 2ра с малко повече. Някакви идеи?

 

П.П. Става въпрос за Fender CD - 60

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако върнеш рода в старата позиция, какво се получава? А как беше преди?

 

ПС:

 

- Затяга или разхлабва тръсрода?

- Вземи тунер и провери отклоненията за всяка струна:

1. При свободна струна

2. на 12-то прагче

3. на 1-во прагче(натиснато леко, колкото да е стабилен тона).

 

и напиши резултатите.

Често проблемите с интонацията се коренят в нъта повече, отколкото в бриджа. Това често важи и за електрическите китари. С горната информация можеш малко да помогнеш за идентифициране на проблема.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, не съм пробвал да го върна преди, но няма и логика(според мен) да се промени интонацията на точно тези две струни... Бих пробвал да върна, но не виждам смисъл, така екшъна става неимоверно голям. Трябваше отдавна да го оправя този тръс род, ама все отлагах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Измери нещата, които допълних в горното си мнение, ако имаш възможност.

 

По принцип, ако нъта е ОК, то проблема може да се оправи по много начини, единият от които е и леко запилване на бриджа, така че струната да го напуска малко по назад(да стане малко по-дълга). Естествено, това не трябва да е съпроводено от прекалено слизане на струната надолу.

 

Може и в нъта да има проблем....

Горните измервания ще хвърлят малко светлина.

 

А грифа има ли гърбица, където напуска тялото?

Издут ли изглежда предния капак на китарата, или си е ОК?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така...:

 

6-та струна: отклонението от свободна и на 12 прагче е много малко. Разграфяването в тунера ми е 0, +25, +50, и отклонението е някъде към 1.

5-та струна: никакво.

4-та струна: към 1,5.

3-та струна: към 2,5 но в обратната посока(т.е. -2,5).

2-ра струна: -36 и нещо.

1-ва струна: -50 и нещо.

 

Ако може обясни какво имаш предвид под стабилност на тона?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да не звъни имам предвид.

 

Искам резултатите за свободна струна(където трябва да е 0), 12-то прагче И 1-ВО ПРАГЧЕ!!! - важно е и 1-во.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първо прагче никъде не звъни.

 

Отклоненията са почти еднакви навсякъде към 2-3 разделения. Странно е, че на първа струна е най - малко по - малко от 1. (Извинявам се за странната система).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Като не натиснеш достатъчно силно ще звъни, няма къде да ходи.

Идеята ми е да натискаш толкова силно, че да имаш чист тон, но не по-силно, така че да няма ненужно качване на тона от натискането.

Измери внимателно и по възможност направи една проста табличка.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Единиците в центове ли са?

Някои са доста големи. Момент да помисля...

 

Хм... гледайки разултатите на първите 2 струни ми се струва, че не е в нъта проблема( и при -3 и при +3 на нъта все има голями отклонения в една и съща посока на 12-то прагче).

 

Ами... ако 1-ва и 2-ра не са видимо по-високо от останалите, най-чероятно, като бързо решение, ще трябва или малко да пилнеш пластмаската на нъта така, че струните да започнат от по-назад(да станат по-дълги), или лекичко да ги смъкнеш(което може да доведе до леки неудобства).

 

Иначе не виждам начин да им поместиш пластмасовата пластина в бриджа назад.

Има възможност и да не ползваш "правилните" струни. Хубаво е да са "балансиран сет".

 

 

Но... нека и колеги дадат мнение.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има ли някакви резултати, или нищо не си правил още?

По-горе те питал са други неща по китарата. Надявам се няма издут топ(преден капак) или гърбица, където грифа напуска тялото....

Преди да пипнеш пръта, ако приемем, че 1-ва и 2-ра са били ОК, как бяха останалите?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за късния пост, но днес имах работа и доста ограничено време като цяло.

 

Няма гърбици и така на татък, но едно нещо ми прави впечетление - нъта е по - тънък при последните две струни, т.е. от 6-та надолу става все по - тънък и по - тънък. Може това да оказва влияние. Иначе всичко друго си е ОК, проверих дали съм нагласил тръс рода като натиснах 6-та струна на 1-во и 14-то прагче и проверих разтоянието между струната и грифа на 6-то прагче. Всичко изглежда ок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.