Jump to content
Българският форум за музиканти

Разстояние и ъгъл на адаптерите спрямо струните


Yves

Recommended Posts

Позволявам си да ви наруша рахата в слънчевия (поне на някои места :curse: ) съботен следобед с един може би отегчителен, а за други наболял въпрос :curse:

 

Първо разстоянието на адаптерите до струните. Знам, че ще кажете, че е въпрос на личен избор и вкус, но ако може някой да каже как това влияе технически на звука.

 

И другия и по-важен за мен специално въпрос е ъгъла спрямо струните. Понеже скоро сложих активни адаптери, които обаче са закрити и не мога да им видя...шините, или както там се казва, и не мога да преценя реално те на какво разстояние са от струните. Подозренията ми идват от това, че адаптера на бриджа има по-голям ъгъл от нековия и въпреки, че е доста по-близо до струните звучи по-глухо. Та трябва ли да има ъгъл или трябва да са напълно успоредни на струните?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен по-скоро ме интересува ъгъла на адаптера спрямо струните. Не ръба под 1ва или 6та струна, а другия ъгъл - този към грифа и този към края на тялото. Демек дали да е с вдигната глава или вирнат за**ик :thumbs_up:

 

Някой съвети?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не би трябвало да има такъв ъгъл, т.е. адаптерите трябва да са успоредни по дължината на струните. То дори няма механизъм за настройване на такъв ъгъл. Иначе може разстоянието м/у адаптера и 1-ва струна да е различно от разстояниято до 6-та струна, т/е да има ъгъл по другата ос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не би трябвало да има такъв ъгъл, т.е. адаптерите трябва да са успоредни по дължината на струните. То дори няма механизъм за настройване на такъв ъгъл. Иначе може разстоянието м/у адаптера и 1-ва струна да е различно от разстояниято до 6-та струна, т/е да има ъгъл по другата ос.

 

Е, то не е механизъм и определено не може да се настройва, но е факт, че рамките, на които се захващат адаптерите са под ъгъл спрямо тялото на китарата => получава се ъгъл и при повърхността на адаптера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хммм, странно. По принцип на дори и на arch top китарите адаптерите седят успоредно на струните, а рамките са извити по формата на тялото, точно за да може адаптерите да са успоредни на струните.

 

Ти с каква китара си?

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

B.C. Rich, нормална електрическа китара. В смисъл...нищо екстраординарно :)

 

На нек адаптера не е много значимо, но на бриджа рамката в предната си част е с височина 5мм (от повърхността на тялото), а в задната си част е 7-8мм. Не знам колко е в градуси, но определено е лесно видимо...

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

искаш да кажеш да има наклон по ширината на адаптера ли?

 

На моя страт под такъв наклон е мидъл адаптера, незнам защо. Чудил съм се дали е умишлено или резбата дето влизат двете болтчета е дефектна нещо. Но ако ъгъла не е голям не мисля, че има значение, както ще има ако адаптера се намира под ъгъл по своята дължина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз го имах тоя проблем, с една китарка.Обаче, като сложих адаптерите на ново тяло заспаха.

Провери дали отдолу не ти пречат кабели, недодълбани кухини и други подобни.Принципно няма проблем, и така може да откъртиш кочината(стига да са читави адаптерите).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бе хора, аз виждам откъде е "проблема" и откъде идва ъгъла, питам само това как би влияло на звука след като не виждам къде точно е шината на адаптера и не знам колко е далеч от струната. :rolleyes:

 

И не, не е по ширината на адаптера, а по дължината. Задницата му е вдигната :cheers2: Просто пластмасовата рамка, в която влиза адаптера и която се закрепя за китарата е с ъгъл на корпуса. Пределно ясно е, че е умишлено, но искам да знам защо ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото адаптера улавя най-добре звука, когато повърхността му е успоредна на струните, минаващи над него :rolleyes: Затова имаш наклон на самата рамка.

А какво има точно под пластмасата на адаптера не те интересува особено. Натискаш на последното прагче и вдигаш адаптера максимално високо без да допира струната. Това се отнася за активни адаптери!! При тях магнита е по-слаб и могат да се доближат много до струните. След това, ако сигнала ти идва много силен и изкривен, можеш да го свалиш надолу по вкус. Това е препоръката на EMG.

За пасивни адаптери пак натискаш последното прагче, но гледаш да има поне 1.5 - 3мм между адаптера и струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Позволявам си малко да помогна,защото виждам,че повечето от вас не са наясно със зададения въпрос.

На следващите снимки точно се вижда за какво се отнася питането.

 

010963974.jpg

010963763.jpg

010964032.jpg

Редактирано от soundcraft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Наклонените държачи за адаптери се използват, когато има по-голям ъгъл между грифа и тялото, с цел адаптерите да дойдат успоредни на струните (тъй като струните не са успоредни на тялото) - например при Gibson SG:

61reissuewithnewpickuprings2.jpg

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мисля, че е твърде фатално, ако адаптерите са ЛЕКО наклонени спрямо струните.

В частни случаи, би могло да има дори по-интересен звуков ефект, понеже едната бобина чува струната по-силно от другата, а те слушат струната на различни места.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязал съм зе разстоянието и наклона на адептерите за специфични при различните китари. Слушаш и тунинговаш докато постигнеш желания резултат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.