Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукоизолация


Recommended Posts

Здравейте, имам проблем... ЗНАЧИ ... правиме изолация в едно помещение,което се намира на Ал.Невски(СОФИЯ).Добре сичко беше ок,но когато стигнахме до тавана се натъкнахме на проблеми...Правиме я с минерална вата ,директно с дюбели в стената ,като я придържаме с мрежа и върху мрежата мислиме да сложим плат(звуко-изолиращ,такъв като в театрите и т.н.).Обаче за тавана ни се вижда прекалено трудно,понеже я правиме с 2-3 пласта мин.вата ,знам че по принцип оригиналния вариант е с гипсокартон и профили, освен минералната вата , но ние решихме да го направиме по -просто и по-евтино.Всякаква помощ,коментари и съвети биха дошли добре . Ето и малко снимки: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=34...mp;pid=10791390

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей. Ето какво мога да кажа по темата: виждам, че правите изолацията на няколко пласта. Ако използвате вата с различна плътност за различните слоеве това значително би увеличило ефективността. Също така е добре да разминавате слоевете при застъпване (да не съвпадат фугите). За тавана това, което си мисля, че може да ви улесни е да използвате дъски или някакви други линейни елементи, с които да закрепите ватата по-стабилно, защото така само на по 1 точка не знам колко ще е устойчива.

 

Надявам се да не пушите в това помещение, защото цигареният дим се пропива много добре в плата и изолацията и става истинки лисичарник. Друг кофти момент е прахолякът, който с времето ще се набие в тая изолазия. Това поне не е толкова страшно ако удряте по една прахосмукачка от време на време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са няколко пласта, според теб как трябва да са подредени (примерно с по-голяма плътност към стената, с по-малка към помещението и т.н.) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

би трябвало да е точно така (по-голяма плътност към стената, с по-малка към помещението) защото ако е обратното, специално аз не виждам смисъл от тази с по-малката плътност, но може и да греша ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за проявеното внимание, значи това с плътността въобще не се бяхме сетили,но ни се струваше.че по плътна вата няма да попива звука толкова добре.За цигареният дим съм напълно съгласен,спряхме да пушиме откатко влизаме една сутрин и смърдеше на няма смисъл какво :thumbup: (тва в началото),също тъка разминаваме ватата да не се образуват фуги,но на някои места това е неизбежно ,като ъглите примерно ,но там се опитваме да набутаме пар4ета.За тавана си бяхме мислили с профили,но незнаем как ще стане username ти каза с някакви дъски или нещо подобно ,но как ще се закрепят без да пречат на ватата на стените ? Поздрави ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направете си стъпаловидни парчета и ги наредете като пъзел - 2-3-ма държат, а 4тият пробива и слага дюбели. По-лесен начин не ми идва на акъл. А как да хванете парчетата едно за друго за стъпаловидното снаждане - като почнем от лепила и стигнем до телове - методи много ;) А ква жега ще ви е лятоска, не ми се мисли :(

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Верно е ,че става много задушно,иначе изолацията държи както топло ,тъка и студено ...както каза capri едно климатиче и никфи проблеми....

 

vlex бате,нема ти казвам като почнеш да я натискаш кфо стаа,ще се отровиш от прахоляка дето изспуска...тъй че не ми се струва тфа вариант :D тфа с рязането пак не е оферта,с лепило първият пласт ама другите...? май с летви е най -добре ама... ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, де, за по-ефективна изолация(в смисъл да не се чува отвън) не е ли по-добре все пак да има вътрешни стенички върху ватата, върху които пък(отвътре) да има вече звукопоглъщащ материал(за да няма реверберация вътре). Не съм се занимавал с това никога, но гледах по архитектурни списания, че точно така го правят и имаше някакви таблици на коефициенти на звукопоглъщане.

 

При това, стените не бяха закачени директно за външните стени, а посредством меки подложки и връзки, за да не се предава механичната вибрация от вътрешните стени на външните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми, мравка, не знам колко ви е плътна ватата... Тогава летви наистина са разумно решение и да подпъхвате. :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Evtim Djerekarov

значи и аз тъка знам ,че най-добре е стена(изолиращата вата+гипсокартон) пред стената и между двете стени да има разстояние(мъртва зона),което спира ниските честоти ,понеже суб бассовете клатят всичко наред,затова и както каза ти е най- добре с меки връзки и задълже да не са от метал!!! Нашият вариант е компромисен и евтин,а спестява и място,защото много би се смалило помещението ако се прави по този начин.Ватата доколкото знам поглъща до 25 дб,в помещението няма да има резонанс от отразени звуци,което гоним и ние, понеже ще могат да се правят добри записи,но за шума,който ще се чува отвън още незнаем :greenball: ...Въпреки това мисля,че няма да е нетърпимо и доста ще бъде смекчен.Все пак зависи и от съседите ,до 11 часа невярвам да има проблеми , все пак е и мазе което е под земята.Таванът е проблемен .... vlex ватата е 32 нещо си ...като плътност :rockon: бая мекичка(оферта е ще попива),другата по плътната ни обесниха,че е за подове.Въпросът е тея летвички,ще вършат ли работа и дали ще предават вибрации ...то и ние натам сме се ориентирали...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

относно тавана имах предвид това: http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be%d0...edeb9721b/tavan

 

трудно е да се обясни за тва го начертах направо. дано да съм ти помогнал.

 

а иначе за слоевете вата с различна плътност според мен няма много голямо значение как ще ги подредиш. става дума за това, че когато звуковата вълна премине през слоеве с различна плътност затихването и по-голямо. не мога да дам строго научно обяснение сега, но си го спомням от лекциите по строителна физика.

Редактирано от username
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

относно тавана имах предвид това: http://pics.data.bg/categories/1/%d0%be%d0...edeb9721b/tavan

 

трудно е да се обясни за тва го начертах направо. дано да съм ти помогнал.

 

а иначе за слоевете вата с различна плътност според мен няма много голямо значение как ще ги подредиш. става дума за това, че когато звуковата вълна премине през слоеве с различна плътност затихването и по-голямо. не мога да дам строго научно обяснение сега, но си го спомням от лекциите по строителна физика.

 

 

Браво, много хубава схемичка! Мерси много за помоща, дано да стане тъка,само ме притеснява с какви дюбели да се закрепят летвите към дъската,защото ако са метални ще се предават вибрации,а пък другите дали са достатъчно устойчиви?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.