Jump to content
Българският форум за музиканти

Смесване


Recommended Posts

Първо да кажа , че съм новак :) свиря и си записвам за кеф (хоби)

Искам да питам как се постига това даден инструмент (да речем китара) да звучи в ляво и дясно не бързайте да се смеете искам да кажа когато аз записвам някакъв риф и после си го слушкам го чувам с челото :P а когато слушам да речем тази песен http://www.4shared.com/account/file/887081..._Me_A_Sign.html

чувам китарите който свирят едно и също с еда и съща бленда съвсем ясно и отчетливо от ляво и дясно (най - добре се чува това на рифа в началото)

аз си помислих , че това се постига като просто се копира същия запис на друга писта и им се даде широка панорама дясно и ляво ама уви нещо не ми се получи чувам си същата работо

ще съм много много благодарен ако някои ми каже как да постигна същия ефект както в песента която съм дал :)

Редактирано от pepata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Записваш два еднакви рифа.

Единия го слагаш в ляво, другия в дясно.

За да се получи широка панорама, трябва да има

макар и малки разлики в лявото и дясното.

Ако лявото и дясното са абсолютно еднакви, нямаш

широка панорама и нямаш стерео.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това което търсиш е стерео ефект. В кратко той се изразява в разликата във времето през което сигнала от източника стига до едното ухо и другото. Ако запишеш една писта и я копираш в ляво и дясно и сложиш слушалки няма да имаш стерео тъй като двата канала ги чуваш без разлика във времето тъй, че леко ги размърдай пробвай и да обърнеш фазата може да се получи добре. другият вариант без да ги разместваш е да запишеш два пъти с леко различен звук ако искаш или дори и с една бленда даже да е то си има минимални разлики в свиренето и става готино... има и други моменти които може да се напишат по темата доста но като за начало мисля, че ще ти е от полза това...успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

леко ги размърдай пробвай и да обърнеш фазата може да се получи добре.

А като размърдам да речем левия канал няма ли да е неритмично :thumbs_up: ще мога ли да помоля да кажеш как се обръща фазата понеже съм нов и нямам идея как става :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти ще ги разместиш в рамките на няколко милисекунди (20-30, а може и по малко).

На самия трак трябва да имаш опция за обръщане на фазата.

В нуендо е по този 1235333162_lape8177_track.jpg начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:icon_shithappens: Много благодаря става чудесно точно тава което искам :greenangel:

И аз благодаря защото имах същия въпрос ама чрез тази тема и по учените съфорумци разбрах за китарната картина.Имам само един въпрос като сложиш двата записа по панорамите ляво и дясно друга китара записва ли се в центъра (средата) примерно за по-плътен звук?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това зависи от стила.

Ако третата китара свири нещо различно от двете панорамни, е ок.

Ако е инструметнтал, също би могло.

Но ако свири едно и също с панорамните - по-добре да няма-

ще стане претрупано. В средата също така имаш бас, каса,

голяма част от солобарабанчето и вокал. Има голяма вероятност да си пречат.

 

По-плътния звук се получава от доброто смесване на инструментите,

а не от претрупаване на много китари, които свирят едно и също.

 

С две думи, само панорамни са ок.

Не ги слагай на 100% в ляво и дясно.

А примерно между 30 и 60%.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Heartman, както каза antonium броят на китарните тракове зависи доста от стила и желаното звучене. Вариантът с още една партия в средата е добър ако се гонят плътни китари :thumbs_up: За сериозни резачки и разни Groover-ски изпълнения ритъм китарите могат да са на 4 дори и повече трака... доста плътен звук се получава от две напълно разделени в ляво и дясно и още две с различна бленда на по 60 - 70% отместени. Като, пак искам да подчертая, че става въпрос за отделно изсвирени партии а не просто копиране на един и същи трак :excl: Успех в записването и миксирането :thumbs_up: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Heartman, ако записваш със софтуерни симулаций, като дублирваш ритъм китарите, подбирай други кабинети или само размърдай микрофона, после като се преплитат през средата става трепач :) пък ако пуснеш и с малко закъснение десния, то много малко му трябва....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами със софтуерни записвам и сега си намерих импулси и става страшно яко.Ще пробвам вариантите които споменахте,мерси отново за съветите! :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.