Jump to content
Българският форум за музиканти

Искам да знам-дайте знание имам нужда


assdgd

Recommended Posts

Зарибих се по източната музика от скоро,обаче до сега никога не сам свирл такув тип музика.Даите некви ладове,гами,

или поне основни насоки

Пич знаеш ли какво е лад.Те са 2 мажорен и минорен с по 4 разновидноси .Натурална Мелодична Хармонична и Би -хармонична

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми да знам кво е лад и негожите разновидности.Съшто така по тоя жапрос мога да ти кайа че,стара теория на музиката не е имало минор и мажор,тъи като ладовете с а били построени само от прими и секунди.Та с помоща на тия така наречени ладове са написани почти всички царковни химни или мелодии както си го предпочиташ.Проблема ми е че никога не сам свирил да речем индиска,турска,арабска музика.Та техните ладове са малко по различни си мисля аз,а с тяхна помощ ще мога да си извадя и акордите и обращенията и така на татък.Ма искрено сам ти благодарен за инфор. :):thumbs_up:

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голяма каша се забъркала тука :punk_guitar: .

 

Българските ни термини са си съвсем наред и си влизат в употреба. Имат си английски аналог. И се използва и лад, и гама, и скала, просто защото това са три различни неща.

 

Хамериканците като по-умни не използват правилно музикалната терминология и затова са се наложили термини като scale и note, вместо mode и tone. Scale мисля, че значи и гама, не знам дали имат друга дума за това.

 

Скала е изражението на гамата върху грифа на китарата. За другите две думи си има учебници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зарибих се по източната музика от скоро,обаче до сега никога не сам свирл такув тип музика.Даите некви ладове,гами,

или поне основни насоки

Пич знаеш ли какво е лад.Те са 2 мажорен и минорен с по 4 разновидноси .Натурална Мелодична Хармонична и Би -хармонична

Значи за да свириш тази източната музика ти трябват доста неща,включително и четвърт тонове които нормалните китари нямат.Сега се сещам за Атешхан Хюсеинов който си беше поставил допълнителни прагчета между основните позиции(на някои места)за да може да свири четвъртонови гами или скали (не спорете за глупости че лошо ми става)Иначе че има мажорен и минорен лад е ясно,даже още се наричат йонийски и еолийски.С тях обаче има още доста стари ладове-лидийски,миксолидийски,фригийски,дорийски и т.н.т. А освен натурални,мелодични,хармонични и бихармонични има и други като хиджас и точно такива които те интересуват.просто вземи една елемнтарна теория на музиката и ще ги видиш всичките неща и ще разбереш как се строят.Надявам се че после ще ти е по-лесно да свириш източна музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голяма каша се забъркала тука :) .

 

Българските ни термини са си съвсем наред и си влизат в употреба. Имат си английски аналог. И се използва и лад, и гама, и скала, просто защото това са три различни неща.

 

Хамериканците като по-умни не използват правилно музикалната терминология и затова са се наложили термини като scale и note, вместо mode и tone. Scale мисля, че значи и гама, не знам дали имат друга дума за това.

 

Скала е изражението на гамата върху грифа на китарата. За другите две думи си има учебници.

 

 

Абе ти изобщо прочете ли първата страница от темата? Мисля, че установихме че скалата си е скала, а гамата е скала, построена от даден тон, гамата се строи по скала, а американците като по глупави си имат отделна дума за тон(качествена характеристика на звука) и нота, докато нашата в по-разпространения си вид е мярка за маса. Лад пък важи за тесен кръг древни църковни песнопения - думата е взета наготово от там и се ползва като нещо, което определено не значи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочетох първата страница. Постът ми е следствие от всичко прочетено в темата. Вие хубаво сте определили, но според мен не сте прави. Обикновено не задълбавам в теоретични спорове, но темата се завъртя около това и е хубаво да има яснота по въпроса. Ти много добре си знаеш, че не разбираш от музикална теория - защо тогава спориш? Целият ти пост е съвсем грешен - нито знаеш какво е тон, нито лад. В това няма нищо лошо, но просто не спори, когато си наясно, че не си наясно :greenangel:.

 

И още нещо - за да знаеш откъде е взета наготово някоя дума, дали е чуждица, как и откъде е навлезнала в нашия език, се искат големи знания и проучване. Вкарваш си автогол, като даваш такива определения с лекота.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lizardman - не разбирам за какво говориш :girl_witch: нещата стоят точно така, поправи ме аго греша (възможно е тей като не съм особено запознат с българската страна на нешата а само с музикалната)

 

billymilano - значи идва от "изток" ;)

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под "Източна музика" имах на предвид музиката която се прави на изток-китайска,японска,индиска,включително ориенталската и арабската.

Блгодаря на всички които пуснаха свойте коментари,и специялно на тези които ми дадоха насоки каде да търся

или пък какво да правя,за да си улесня работата(свиренето).

Иначе чесно да си кажа тоя спор ми хареса :greenball:

И нека да не спираме да свириме и да се забавляваме :recourse::music336::cheers2::D:thumbs_up:

 

И ДА СЕ НАПИВАМЕ :cheers:

:thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.