Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено
Страхотна тема!! (stratocaster, това, че ти смяташ, че твоята китара няма нужда от екранация, съвсем не значи че темата е безполезна за всички :) ).

 

Имам един въпрос - скоро ще бъда с EMG адаптери, които са екранирани и в упътването пише струните и металните части да не се замасяват. При това положение, нужно ли е да се екранират леглата на адаптерите?

Имаш ли схема на адаптерите?

Ако самите адаптери са екранирани, няма нужда да се слага екран в гнездата.

Но по някакъв начин корпусът на адаптерите трябва да се замаси, за да работи екрана. Не виждам как ще стане това, ако не ги вържеш към "металните части" и по-конкретно към масата на електрониката. Те все пак трябва да вадят сигнал, а той без маса не вирее.

Вероятно в упътването пише, че не е наложително да се замасяват струните?

 

Междувременно ти препоръчвам да си екранираш кухината на електрониката. Ще се родиш.

  • Отговори 74
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено

От адаптера излизат 3 жици и мисля, че едната е точно за това. Със сигурност не са го забравили ;)

Тук е упътването - виж точка 4 от Important Installation Notes. Схемите са по долу.

Кухината с електрониката със сигурност ще е яко екранирана :)

Отговорено

Оооо, те активни ве.

Ами копелетата посочват в упътването, да не се закачат към заземяващия кабел (който при всички китари е закачен към струните). Идеята е, че адаптерите са екранирани и нямат нужда от заземяване, а самият заземяващ кабел създава предпоставки да те изпере тока.

На въпроса ти: няма нужда от екраниране на гнездата на адаптерите.

Отговорено (Редактирано)

Axe

По принцип активната електроника като цяло не се нуждае от екраниране, защото токовете там са значително по-стабилни.

 

А другия въпрос- няма проблем корпуса на адаптера да опира в други метални части, просто няма да има разлика. Доколкото виждам на схемата на свързване е ясно означено, че около кабела има дебела екранираща мрежа, която можеш, а може и да не свържеш към общата маса, но така или иначе ако екранираш китарата, тая мрежа все някъде ще опре :bravo:

 

Само да те предупредя, че при активната електроника трябва много да внимаваш с окабеляването на адаптерите- да не стане минуса на батерията да е свързан към корпуса на китарата ;)

 

the_gorer

Принципно екранирането и заземяването са 2 различни неща- екрана се заземява за да ОТВЕЖДА получените заряди в земята. А за "шоко-хазарта", мисля, че няма разлика дали тока ще те изперка през адаптера или през струните :) Ненапразно сериозните лампови усилватели имат по повече от един предпазител и то специален, за да може ако те погали тока(а той при лампата май е към 400V) да имаш шанс за спасение.

 

Но в крайна сметка- да- ако се офази китарата, особено пък с този мод, е добре да сте сигурни, че амп-а е ОК и това екраниране ще отиде в крайна сметка в ЗЕМЯТА, че иначе ще гледате филма за електрическия стол в първо лице :dance:

Редактирано от 7thString
Отговорено
the_gorer

Принципно екранирането и заземяването са 2 различни неща- екрана се заземява за да ОТВЕЖДА получените заряди в земята. А за "шоко-хазарта", мисля, че няма разлика дали тока ще те изперка през адаптера или през струните :)

Да де, това е ясно, идеята на тези от упътването май е тотално да се отебе заземяващия кабел на китарата и да не се връзва към нищо.

Отговорено
the_gorer

Принципно екранирането и заземяването са 2 различни неща- екрана се заземява за да ОТВЕЖДА получените заряди в земята. А за "шоко-хазарта", мисля, че няма разлика дали тока ще те изперка през адаптера или през струните :lol:

Да де, това е ясно, идеята на тези от упътването май е тотално да се отебе заземяващия кабел на китарата и да не се връзва към нищо.

Идеята им е да няма връзка между масата на жака и струните на китарата :)

  • 2 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

http://guitarelectronics.zoovy.com/category/wiringresources/

 

 

Евалата 7thString.

 

На тоя сайт има хиляди окабелявания, предполагам че на повечето им е известен но за останалите кустъм герои ще им бъде много полезен. С новия интерфейс ми е малко теудно, затова пускам линка с диаграмите, но има всичко за китарното окабеляване.

 

Моята съм я връзвал по схеми от него. Веднъж като ЛП стандарт и веднъж като СГ стайл. Няма шум, няма нищо.

Редактирано от RockoBG
  • 4 months later...
Отговорено

Скоро си сменях адаптерите на Ямахата и я проучих по-обстойно. Оказа се, че всички отсеци, които са издълбани било то за адаптери, за флойд-а, за потенциометрите и т.н са боядисани с някаква странна боя, която според моя мултицет е електропроводима. Във всеки отсек има метални клеми, които са завити с винтове към дървото и по този начин контактуват с боята. От всяка клема тръгва кабелче, което отива до ширмовката на изходящата букса на китарата.

 

Както казах, добрите китари нямат нужда от допълнително екраниране, защото са конструирани и изпълнени като хората :cheers:

Отговорено

Aз имам YAMAHA RGX312 и също е боядисана с проводяща боя и то не само на отрязъците, а цялото тяло. Тази боя се използва при кинескопите на телевизорите.

 

 

Четох малко от писаното по-горе и искам само да ви кажа някои полезни неща :unsure:

 

- Смущенията са 2 вида - електромагнитни и електростатични като за всяко от тях екрана е различен.

- При китарите и на други места борбата с електростатичните смущения става чрез екрани направени от метални с висока диелектрична проводимост, които задължително се заземяват.

- За съжаление основен проблем за нас са електромагнитните смушения, които се разпространяват доста надалеч. Това е т. нар. брум. Един от начините за борба е с електромагнитен екран направен от метал с висока електромагнитна проницаемост, който екран не се заземява (не е задължително). Най-често се използва пермалой. Той се среша се като лист ламарина, навита около моторчетата на повечето касетофони. Добра работа върши и капачката от говорителите на PC колонките поставена върху магнитите им.

- Това което се прави при китарите е средна работа между двата екрана и не помага на 100%. Най-правилното решение си е бифилярната намотка или двоен адаптер независимо дали е humbucker или single coil с две намотки.

- Последното и много важно нещо е - ВСЕКИ МЕТАЛ/ЕКРАН ВЪВЕДЕН В БЛИЗОСТ ДО ЕДНА БОБИНА/АДАПТЕР ЗАТВАРЯ ВЪНШНИТЕ СИЛОВИ ЛИНИИ И ИГРАЕ РОЛЯТА НА СЪРЦЕВИНА, ПРЕЗ КОЯТО ПРОТИЧАТ И ВИХРОВИ ТОКОВЕ. ТОВА ВОДИ ДО ВЛОШАВАНЕ НА КАЧЕСТВЕНИЯ ФАКТОР НА БОБИНАТА И ДО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЗАГУБИТЕ!!!!!

 

 

Дано написаното по горе е полезно за вас :D

Отговорено

niki123bg екранирането на китарата ти не е само от боята.По принцип хъмбъкарите имат нзчително по малко шум в сравнение със единичните адаптери,а като гледам твоята ямаха е с 2 хъмба

Отговорено
niki123bg екранирането на китарата ти не е само от боята.По принцип хъмбъкарите имат нзчително по малко шум в сравнение със единичните адаптери,а като гледам твоята ямаха е с 2 хъмба

това няма нищо общо с екранирането. хъмбъкерите също шумят. това че адаптра е двоен няма отношение към екранирането :ph34r:

Отговорено
niki123bg екранирането на китарата ти не е само от боята.По принцип хъмбъкарите имат нзчително по малко шум в сравнение със единичните адаптери,а като гледам твоята ямаха е с 2 хъмба

това няма нищо общо с екранирането. хъмбъкерите също шумят. това че адаптра е двоен няма отношение към екранирането :)

тогава що е много по малко :think: :think: :think: тва може да е тема :ph34r:

 

 

а има и нещо друго...с моята китара като свиря на хъмбовете по отделно няма никакъв шум,а като ги смеся с единичния почва да шуми и то доста досадно

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.