Jump to content
Българският форум за музиканти

Скалите в модерния дет метъл


Recommended Posts

:):metalist: Тоя сайт е доста обстоен...Ако не се лъжа и Гитар Про-то има някакви подобни опции, ама трябва да видя.

В темата според мен има хляб, само да я видят и други фенове...

А за фригийския лад - той е може би любимият, заедно с чистия или хармонизиран минор, на Chuck Schuldiner от Death. Почти във всяко парче след Spiritual Healing (1990) може да се чуят фрагменти от фригийски лад, понякога бенд-ва понижената втора до нормална както във Flesh And The Power It Holds на основния риф например.

Ей тия са... brOOtal, нехващаеми за ухото - модерен дет.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено че ги има в Guitar Pro :punk_guitar:. След като влезеш -> Tools -> Scales. После си избираш тониката и каква да е гамата. Освен като пръстовка, я показва и като тонове и интервали между тях. Общо 90 вида са вътре. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да да да

Мнооо яка темичка и на мен мноооо ми влиза в употреба,макар че не мисля за сега да се занимавам с death metal.

Ма иначе отлично :music336::cheers::thx:

:recourse::cheers2::ok::D:greenball::thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Естествено, че всеки може да отвори сайт или гитар про и да извади колкото си иска скали. Тва не е проблем, проблема е по скоро в това да се извадят безумно бързи и ниски парчета, които почти не се чуват, и да се определи в кои скали са. Именно това е целта на тази тема.

 

Та нека да представя нещата в малко по-подреден вид. В първия пост дадох скалите като тонове, построени в Ла, а по скоро трябваше да ги дам в интервали. Формулите по долу показват колко полутона има между всеки от тоновете на определена скала, т.е. 1 е 1 полутон или 1 прагче, 2 е два полутона и т.н. Към скалите от първия пост съм добавил и малко от по-често използваните, които също не е лошо да се знаят

 

minor |2|1|2|2|1|2|

 

melodic minor |2|1|2|2|2|2|

 

harm minor |2|1|2|2|1|3|

mohhamedan |2|1|2|2|1|3|

 

pent minor |3|2|2|3|

 

major |2|2|1|2|2|2|

 

major pent |2|2|3|2|

 

whole half |2|1|2|1|2|1|2|

 

half whole |1|2|1|2|1|2|1|

 

dimished arpeggio |3|3|3|

augmented arpeggio |4|4|

 

major arpeggio |4|3|

+7M |4|3|4|

+7m |4|3|3|

 

minor arpeggio |3|4|

+7M |3|4|4|

+7m |3|4|3|

 

augmented 5th |2|2|1|2|1|1|2|

 

javanese |1|2|2|2|2|1|

 

gypsy |1|3|1|2|2|1|

 

hung major |3|1|2|1|2|1|

 

algerian |2|1|3|1|1|3|

hung minor |2|1|3|1|1|3|

 

hung gypsy |2|1|3|1|1|2|

(similar)

 

byzantine |1|3|1|2|1|3|

 

oriental |1|3|1|1|3|1|

 

persian |1|3|1|1|2|3|

(similar)

 

blues M |3|2|1|1|2|

 

blues m |3|2|1|1|3|

 

japanese |1|4|2|1|

kumoi |1|4|2|1|

 

phrygian |1|3|1|2|1|2|

 

М - мажор

м - минор

 

Има някой скали, различни по имена, но еднакви като структура, има и скали, които се съдържат в други скали т.е. ако се почне от друго място

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотна тема - една от малкото смислени напоследък.

 

Аз не разбирам кой знае колко от музикална теория, а уж съм учил солфеж някога. Но мисля да си поприпомня някои неща за разните ладове.

По прнцип свиря по слух и не знам имената на скалите, които ползвам - просто заучавам различни pattern-и и ги свиря, без да знам как се казват.

 

Но ми стана интересно защо на хармоничния минор му викат "мохамеданска" скала.

Защо е кръстен така?

Да не би да има някаква връзка с това, че често се чува в песните на Necrophagist?

Ако това е причината, то е редно да викат на скалата "мохамедова", а не "мохамеданска", понеже китаристът им е един фес, по име Мохамед.

 

/OFF:

Човърка ме и нещо друго - по-горе някой е пуснал видео на Belphegor и се оказа, че началният им риф прилича на рифа в една песен, която направих преди около година. :rocker:

Сега ще си преструктурирам цялата песен, за да не каже някой, че съм чопил рифа от Belphegor (които никога не съм слушал, а явно са здрава блек банда).

 

_

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не си падам много по тези най-твърди метъл стилове (най-вече хеви слушам и пауър), пък и БГ много рядко, но не знаех, че дет метълът прогресира в България. Ако е така, много успехи пожелавам :thumbs_up:

Иначе темичката си е страшно полезна. Предполагам, че гореспоменатите скали важат с пълна сила и за останалите стилове, нали? После може да седна да пробвам нещо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да бе за всичко си важат, просто всяка скала си има опрделено звучене, и едва ли ще е много удачно да позлваш някоя тъмна и засукана скала в диско музика примерно

 

идеята на тези скали е да улеснят композирането - когато искаш определено звучене, просто избираш скала, която звучи така

доста по бързо и качествено се получава отколкото другия вариант - да се опитваш всеки път да откриваш скалата по слух

 

ако имаш познания по скалите и поне малко чуство за мелодия може да пишеш музика и без да свириш на никакъв инструмент, разбира се друго си е да си запознат със звука и спецификата на определен инструмент и да го вградиш в писането на музиката

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ддз. Аз сега разни балади мъча да пиша, но се колебая между чист натурален минор или разни разновидности (хармоничен, мелодичен и нз още к'ъв).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено съм съгласен с LOE. Почти всяка от тези скали е бая засукана и наподобява все някакви мрачни отенъци, хармоничният минор не е много за балади, ама всичко си зависи от композитора и идеите му... сигурно все някъде може и да пасне...

Мен лично много ме кефи съчетанието от няколко поредни минора....примерно измислих едно парче E m, C m, C# m, G# m, F m. Хем мрачно, хем дисхармонично и unpredictable на места. Не е кой знае каква философия, още повече, че пръстовките са еднакви...

 

Поздрави! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами честно казано не знам...Последното дето го правя сега се въртеше с акорди Am, E и Dm на куплетите, а на припевите добавям и по едно F. Първоначално го замислях за гама Dm, сега се колебая между нея и Am - натуралните (става дума за солата по средата :) ). Ще си мисля. Мерси за помощта!

Редактирано от hand_of_doom
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.