Jump to content
Българският форум за музиканти

Психопатски грифове


BlueZone

Recommended Posts

Аз пък веднага се сетих за ситара (откъдето идва и китара)... та нали там може да се местят прагчетата, както ти душа иска... много ми е любопитно като как ще да звучи произволна настройка с 1/4 и 1/8 "полутонове"?!

 

Изобщо нека не забравяме, че арабската и индийската музика са с доста повече и различни от нашия диатоничен умерено темпериран, европейски строй... ако и да е произлязъл от гръцките, а те от своя страна от египетските и арабските строеве... хм, нещо като частен случай се явява нашия темпериран строй на техните. Мисля, че някъде из форума бях пуснал осъвременени арабски парчета. Там се чуват интересни работи... имам си доста такива... А и в някои български народни песни също се използват части от подобни "екзотични" строеве. Всеки с маниите си!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хах може би с пинсета да натискаш? или да си сложиш иглички на пръстите и с тях да се опитваш да целиш прагчето :-(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хах може би с пинсета да натискаш? или да си сложиш иглички на пръстите и с тях да се опитваш да целиш прагчето :-(

малиииии, този свят се е побъркал, абе, Прасе, пускаш си нокти и ги заостряш, не, сериозно, ебати грифа, с такова няма да ми трябва пич-бендер :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Gorer, тая китарка дето си я постнал е на Чарли Хънтър модела май. Той свири с Novax. Но това дето си го постнал е май някой прототип, защото на ДВД-то на Хънтър свири с същата но много по-изпипана. Изглежда с пъти по-добре от горната снимка. Така или иначе аз не съм чувал кой друг свири с НОВАКС китари и ще ми е интересно да науча....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чичко Вай ползва един такъв психо-строй и си има една такава китарка, направена по негова собствена музикална система, която той нарича Xavian Scale и при нея октавата се разделя на 16, а не на 12 части. Повече инфо тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз обикновенните скали не знам още ...па тея баси изродските

най-вече оная с 50-сите прагчета мажип мажиш :dance:))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз обикновенните скали не знам още ...па тея баси изродските

най-вече оная с 50-сите прагчета мажип мажиш :D))

и аз така :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Every six notes or so, you run across a tempered interval. But for the most part, there are not tempered intervals, so you get a whole structure of harmonics that is just eerie and unique. You know how every chord conjures up a different mood? Even to the most casual listener, a major ninth chord will create a different feeling than a minor ninth, or a major ninth with a sharp 11th. Imagine the twisted world of emotions you can open up from the Xavian scale! We human beings are so shaped by music in our evolution. I think that as more people get into experimenting with these fractals, a whole different emotional state of mind will result – one that is probably on a par with the way our evolution is going anyway. But I don’t think you’ll ever hear Metallica jamming on the Xavian scale.

 

 

Ако някой ден имам средствата ще си купя такава китара, или ще си направя или ще си поръчам. Той дефакто разглежда еин цял тон(one step) не като два полутона (2 halfsteps), a като 100 микротона (100 microsteps) и така той може да получи октава и в двеста тона ако иска, но той е използвал такива с 9, 10, 16, като за последната разделя тона на 2 х 60 микростъпки, които той нарича "квазари", а целия тон - "нова". Прочетете линка за Стиви по-горе. А ми казват,че бил ексцентричен - този не е човек.... ;););)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.