Jump to content
Българският форум за музиканти

Смесване на вокали в метъл микс


Recommended Posts

Как да накарам вокалите в много интензивен метъл микс да не се "губят" в общия джангър?

Под тях вървят бласт бийтове със съскащи фусове и краш чинели, плътни и бързи двойни каси, мощен бас, и наситени тежки китари - по две във всеки канал.

 

Някакви честоти ли трябва да се повдигнат на вокалния трак, някакъв ефект ли трябва да му се добави, за да изпъкне той и да не се губи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изпей го 2-3-4 пъти. Вокалите в средата, два от траковете леко в ляво и дясно (под леко имам предвид 11 часа и 1 часа). Подходящ микрофон. Дори и СМ57 би следвало да е ОК, ако имаш предвид "грух грух" груув. В средата не слагай китари и чинели разбира се, и вдигни средните на вокалите - 4-500 Хц-а. Нещо такова. РАзбира се нищо от това може да не е добър съвет, за конкретното парче което правиш и за конкретния вокал :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен работи добре един от готовите компресорни пресети в Cool Edit Pro - VocalComp 8:1 -24 fast Attack. Ето нещо записвано с калпав динамичен микрофон от близо, правено с него и много лек хорус:

 

http://media.putfile.com/Cannibal-Feast-Cover2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Можеш ли да ми пратиш скрийншот на настройките на компресора, понеже аз ползвам друга програма.

По принцип става дума за по-нормални метъл вокали, не за дет/гор.

Брутални, но разбираеми - нещо като Филип Анселмо

 

PS:

Мортишън рулират, спор няма. Готин кавър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Благодаря! Като "чух" за бласт-бийтове по Default отидох в тази посока :D Ето три шот-а от настройките:

 

http://pungent.hit.bg/1.JPG

 

http://pungent.hit.bg/2.JPG

 

http://pungent.hit.bg/3.JPG

 

Не знам до колко ще върши работа в конкретният случай, но определено помага доста да се "надвика" гюрултията ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вокалния трак е относително нещо... за да звъкне добре в микса. Ще ти опиша какво да направиш:

1.Dynamic Processing... Разцъкай хубаво, 100 % има пресети за вокали

2.Multiband Compressor... Избери точната атака и релийз настъпи малко някой честоти който ще ти пречат, но не ги режи още

3. 31 band EQ(graphic)... Изчисти всички бас честоти до 160к и после бутай по вкус.

4. Накрая Един лимитър, без никви компресорни настройки или честотни да не се вдигнат пак некви честоти, които сме ги разкарали. Просто да не ти ходи в червеното до 0 dB, после вече в микса силата сам си я нагласяш. Ако записваш с хубав микрофон, с тази динамика би трябвало да се чува дишането ти :D ааа ако смяташ да слагаш някъкви ефекти като дилай, плейт хал и др. сложи ги преди EQ-то

 

Дано съм помогнал с нещо. Успех в мастеринга!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ти колко вокални трака си записал, смесил успешно с този подход? Просто ми е интересно, защото нямам чувство, че ще работи и бих искал да чуя нещо. Винаги може да се научи нещо ново.

 

Мастеринг е съвсем отделно нещо - недейте да го хвърляте като дума ей така напред назад, лаф да става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам хубав микрофон... ами ти колко трака си записал и на мене просто ми е интересно.. То да искаш да помогнеш и веднага те налапват.... Абе нз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда...нямаш микрофон. Не се заяждам и не виждам защо се палиш - просто конфигурацията ми изглеждаше странна като за вокал и затова попитах - винаги може да се научи нещо ново. Освен това тактиката "на въпроса с въпрос" аз лично я преодолях около 1-ви клас. Но това при различните индивиди варира.

Едва ли бих могъл да ги преброя толкова лесно. Но повече от няколко. Не претендирам за някакво особено високо ниво, все пак това ми остана като само страст и хоби, но се е случвало да се получи добре.

Ще цитирам един известен в индустрията инженер (извинявам се предварително за английския) по повод подобни слабо обосновани мнения:

"The misinformation on this site is really approaching legendary proportions." Fletcher

 

Весела Коледа :D

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички писали.

Падам си малко неандерталец, така че до лимитер не успях да я докарам.

Оправих нещата с компресор, който настроих така, че напълно да ми изравни вокалния трак и да махне всякакъв вид децибелни подскачания нагоре-надолу.

След компресора заакачих EQ и почнах да пипам плъзгачите докато вокалите започнаха да се чуват по-добре в микса.

 

Весела Коледа!

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.