Jump to content
Българският форум за музиканти

Позиция на потенциометрите и превключвателя


AXE

Recommended Posts

Ако някой все още не е разбрал - ще си сменям адаптерите :godbless: Та Никифена ме подсети, че трябва да се погрижа и за това, че EMG-тата са с различни контроли. Зачудих се как да разположа новите, разгледах разни китари с такава конфигурация (2 волюма, 1 тон и един превключвател). Превключвателя още се чудя какъв да е - тип цъкалката на Les Paul или от другите като на Fender (от тях дали има за 3 позиции само!?). По принцип най-удобно би ми било да е горе като на Les Paul-овете, ама китарата е разпробита, така че ще е долу. Като че ли си харесах най-много следното разположение:

controls1%20(Small).jpg

Така хем ще мога лесно да превключвам, хем цъкалката като е малка няма да ми пречи да стигам потенциометър 2.

Другия проблем - как да са подредени потенциометрите. Мисля да са:

1 - бридж волюм

2 - нек волюм

3 - тон

тъй като последния сигурно ще го ползвам по-рядко.

 

Айде дайте акъл. Добре ли е така, или може да се измисли по-готин вариант :hello:

 

Ако някой иска да ми го нарисува, ей тука е празната снимка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е добре така...

В крайна сметка тва му е хубаво на custom-a - разполагаш нещата там, където на ТЕБ ти харесва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля че няма нужда от тон потенциометър освен ако адаптерите не са активни защото с пасивни адаптери само реже от сигнала !

Ако сложиш активни един тон потенциометър няма да ти е достатъчен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто скивах, че това е стандартната конфигурация за 2 активни EMG-та :) Всеки адаптер си идва с предварително свързани волюм и тон, ама после може да си ги разцъкаш. Дайте идеи и за видовете потенциометри тогава.

 

П.П. Нали някои хора много се въодушевяват да спрат единия волюм и да цъкат щракалото :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално гибсъна има щракало за нек бридж и двата заедно но точно той е с 2 волюм и 2 тон потенциометъра

Аксе дай линк със схемата на включване на тея прочути активни ЕМГ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ги най-популярните схеми за активни адаптери. На сайта имало още. Има я и тази, за която говоря.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално четох в едно ревю, че при активните адаптери и волуметата и тона оказват доста голямо влияние върху звука и съвсем не е като при пасивните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с един мастър тон и един мастър волюм. Лично аз тона го ползвам за някои сола като искам по-мек звук, но не такъв като от нек адаптера.

 

АХЕ не разбирам

Превключвателя още се чудя какъв да е - тип цъкалката на Les Paul или от другите като на Fender (от тях дали има за 3 позиции само!?).

 

Моя ли имаш предвид "като на Фендер"? Щото той си е 3 way, знаеш. Горе долу 70% от китарите със два хъм са със 3way switch и общо взето всички дето са серийно производство... (като моята). Гъзарите дето си правят да свирят с отделните части от хъм-овете са по-малко ;);)

 

A колкото до конфигурацията - 2 волюма и един тон ми се струва най-удачното. Заеби, това със щракалката (vol.0 и 10) си е едно на ръка ;) Но е хубаво да са ти на отделни. Тъй като още не сме със 100 души crew дето да се грижат за звука, като свириш чисто и после дист, с 2 волюма можеш да балансираш звука по-хубаво (предполага се че с нек-а ще свириш чисти работи), та да не ти е чистия много тих пък диста да бучи яко и обратното. ;)... Пък и щракането....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

от ЕМГ-тата май ти излиза само 1 жица, демек не са като двойните дето от тях можешда извадиш единичен и да правиш комбинация с него

Имаш 2 възможности тогава:

1. 3 потенциометъра - 2 за волум и един тон (така ще можеш да смесваш звука от 2та пот-а

2. 2 потенциометъра и ключ. Тогава няма да можеш да смесваш 2та потенциометъра ( да ги дозираш)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре момци за какво ви е този тон потенциометър

хайде да направим анкета и да видим ползват ли го повечето хора ?

Може би не ми е точно тук мястото (тъп басист съм все пак :dance: ), ама да си кажа. Аз съм с EMG и нямам тон потенциометър. То преди да имам тея адаптори на баса имах врътка за тон, ама хич не я използвах. Но наистина, Ахе, не разбрах за какво са ти суитч и отделни волумета за адаптерите? :think: Ти си знаеш де.... Айде, успех в къстването на китарката:dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Axe, пич,

 

 

Тона ти ти трябва! Не се замисляй.

 

Личния ми опит :

 

свиря на китара , правена за мен, по мой дизайн и т.н.

 

идеята беше да е с як тон и лесна за употреба. затова съм с хард тейл и бях без тон, поради същите причини, които изтъкна Метълхамър. Китарата звучи меко казано яко ( не искам да се фукам)

 

С времето се убедих, че дори тона да изяжда нещо от сигнала, той ти дава много гъвкавост и е адски необходим. Сложих си ТБХ на фендър и се родих.

 

На евтините китари тона наистина може да играе кофти, но на хубав инструмент не...

 

Абе слагай и ще видиш :dance:

 

 

+ гледай как го правят хората. щом слагат 2 волюма, тон,... значи има нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.