Jump to content
Българският форум за музиканти

малко информация


Лелдорин

Recommended Posts

Ето ти няколко имена:

Jaco Pastorius

Victor Wooten

Billy Sheehan

Les Claypool

списъка си плаче за допълване ... постарай се да намериш и чуеш нещо от тях - ще разбереш че баса си е музикален инструмент като всеки друг, със своите си качества, това че на някои метал банди, баса не се подучува - хич да не те смущава и обърква. Моя баща има музикално образование и си е изкарвал хляба с музика, мултиинструменталист, когато веднъж ме чу как се мъча да дрънкам по струните, каза че няма да мога да се науча да свиря - ама на, продължавам.

Сега по въпроса за някаква програма, дето да ти отделя траковете - не знам за такава, но си търси таблатури - в интернет има бол, но е добре да поназнайваш и нотите.

По въпроса за ноктите - сам ще прецениш колко да са ти дълги, като поизчупиш няколко, ще усетиш колко да им е оптималната дължина :lol: - опита му е майката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[off topic] Предлагам да си пуснем тема, в която да обсъдим на кой колко са му дълги ноктите, колко често си ги реже, дали после си ги дооформя с пиличка и да сложим анкета, примерно какъв номер е пиличката или ножички срещу нокторезачки. :green: [/off topic]

 

Сега сериозно, чуй и Marcus Miller, ако искаш и Stanley Clarke, може и John Patitucci (дано да не му сбърках името ), а има и едно две парчета на една турска банда - Laco Tayfa, пича дето свири на баса там също доста добре показва за какво става дума.

 

За други имена не се сещам. Ако те кефи баса, хващай го и го изяждай! И на мен баща ми ми разправяше че баса нямал сола и т.н. глупости, но проблема е в това че той няма информация, не че няма способни и талантливи басисти.

 

А! Може да се поинтересуваш и от Mark King.

 

Айде със здраве и успех!

Редактирано от MaPuHcKu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти няколко имена:

Jaco Pastorius

Victor Wooten

Billy Sheehan

Les Claypool

списъка си плаче за допълване ... постарай се да намериш и чуеш нещо от тях - ще разбереш че баса си е музикален инструмент като всеки друг, със своите си качества, това че на някои метал банди, баса не се подучува - хич да не те смущава и обърква. Моя баща има музикално образование и си е изкарвал хляба с музика, мултиинструменталист, когато веднъж ме чу как се мъча да дрънкам по струните, каза че няма да мога да се науча да свиря - ама на, продължавам.

Сега по въпроса за някаква програма, дето да ти отделя траковете - не знам за такава, но си търси таблатури - в интернет има бол, но е добре да поназнайваш и нотите.

По въпроса за ноктите - сам ще прецениш колко да са ти дълги, като поизчупиш няколко, ще усетиш колко да им е оптималната дължина :virtuoz: - опита му е майката.

дръпнах на victor wooten.това е джаз нали?не го знам.мене ме интересува бас китарата в метъла/рока :) а за ноктите имам предвид дали ми трябват с тях да свиря или с възглавничките на пръстите или там както се казват :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:virtuoz: аз пък съм фен на death metal-a, ама се прекланям пред Wooten, искаше да занеш дали баса става за нещо повече от прости мелодийки ...

Ако те интересува баса в рок/метъла - слушкай Billy Sheehan, баса в Dark Angel също е готин, Crimson Glory - Astronomica, много яко изразен бас, eто ти едно име, май трябва да кажа ИМЕ - Steve DiGiorgio (Sadus, Control Denied, Testament, Iced Earth, Autopsy, Death) ...

А за ноктите - пробвай и с възглавничките на пръстите и с ноктите, анализирай какъв е звука, кое е по подходящо за случая.

Редактирано от fracture
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ясно :virtuoz: а за ноктите-в школата ми по класическа/акустична китара пише че ако звука се издава с възглавничките на пръстите се получава по-тиха и мека звучност и липсват някой багри на звученето,присъщи на свиренето по нокътния начин :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хмм

класическата китара като дисциплина е много, ама като като казвам много, значи МНОГО различна от бас-китарата, особено за рок музиката. проучи за различните начини да свириш с пръсти и особено разгледай slap bass, което е доста добро според мен :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@прасе - отново ще ти го кажа - дай от начало. :read:

С нокти бая по-трудно се дърпат струни 2-3 пъти по дебели от тези на китарата, просто сигурно ще е леко болезнено даже. Използват се възглавничките на пръстите - имай предвид че ще ти се появят мазоли,и в последствуе ще се втвърдят там, точно като пръстите на лявата ръка при китарата. По твой избор можеш да свириш с 2, 3 или 4 пръста, макар че за последното е нужно пръстите на ръката ти да са много еднакви по дължина - т.е. безименния да е минимално по-къс от средния и показалеца. Иначе ако не е, но свириш така, ще усетиш че тона извлечен от безименния е по-слаб.

Винаги редуваш пръстъте! 1,2,3 или 1,2...без.,ср.,пок...

Ае впрочем тази кратка лекцийка трабва ли ти изобщо.... :virtuoz: ..да не разправям работи дето си ги знаеш....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заеби т'ва дето ти го е казал баща ти.за програмата не мога да ти кажа но за свиренето с пръсти има различни техники и с върха на пръста с нокът и с възглавничката.ти като започнеш да свириш сам ще ги разбереш тия работи.иначе мога да ти дам на Юли Марков школата .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

я кажете ето тези 2 бас китари стават ли?а джереми ако можеш дай я тази школа ;) ако е в компютърен вариант имейла ми е leldorin@abv.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелдорин, не мога да разбера много добре защо се захващаш да свириш на класическа китара, ако искаш да свириш метъл на бас? Не е ли губене на време? Ако просто искаш да получиш някаква нотна грамотност - това става и на баШкитарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

ако искаш да чуеш долу-горе как трябва да звучи баса в рок и метъл музиката има няколко начина :

 

1. Слушай малко от старите парчета на Marilyn Manson (може да е извратен обаче баса играе голяма роля в групата му)

2. На Windows Media Player има контроли с който определяш настроиките на чистота (може да си избираш звука да е по остър,затъпен да се чува баса пове4е и др.)

3. Ако тфа не ти е помогнало на любимите си песни намираш таблатури (ама тфа ф краен случай !!! ако по4неш само по табове няма да си добър в налучкването )

 

късмет и покажи малко снимки на баса като го земеш :drummer:;):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.