Jump to content
Българският форум за музиканти

Прецакване на звук след смяна на адаптери ...


Recommended Posts

По принцип, при единичните адаптери, средния е с така обърнат магнит, че когато свирят едновременно 2 адаптера шумовете се гасят, а сигнала е симфазен с бриджа е нека. При хъмбъкери, обаче, нещата не са такива.

Ако обърна фазата на един от адаптерите, това би довело до доста дефазиран тон, когато адаптера е в комбинация със съседния, понеже сигналите ще се изгасят взаимно до голяма степен - ще се получи тон стил Питър Грийн - не мисля, че това е целта на занятието.

 

Проблемът, ако има такъв е някъде другаде. Обърни внимание, че автора забелязва разлика дори когато свири САМО НА БРИДЖ адаптер - този адаптер си беше там от преди, а аз дори не съм го разпоявал от ключа - просто отрязах старите мидъл и нек и свързах новите за ключето. Когато се свири само на бридж, на практика и мидъла и нека са напълно изключени от веригата и не играят никаква роля. Но въпреки, че на бридж схемата е абсолютно същата като преди, автора забелязва разлика, което на мен ми се струва много странно и не мога да намеря никакво обяснение за това, свързано с електрониката. Единственото, което ми хрумва като вариант е, че двата коил кът-а са свързани за 2-те средни клеми на двоен пуш-пул потенциометър(коил-кътовете на бридж и нек адаптера), ако пуш-пула не разделя галванично коил кът жиците на 2-та адаптера, когато не е активиран коил кът-а, е възможно част от звука на нека да прониква в бриджа и обратното. Това може лесно да се провери като, когато се пусне само на бридж адаптера и се почукне на бридж и нек адаптерите с една отвертка, като китарата е включена на клийн - ако на брижд се чува много по-ясно тракането, значи няма проблем. Ако се чува ясно и нека, значи може да има проблем, свързан с коил кът-а.

Мисля, че проверявах за този проблем, де, просто не помня вече...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да те помоля да запишеш все пак един семпъл, защото ми стана интересно.

Проблемът е, че нямам записан семпъл от старата конфигурация, а, като няма база за сравнение, няма как да разберете за каква разлика иде реч.

Евтиме, ще го чекна и този последния сценарий. Аз уж чуках по адаптерите, след като я взех, ама на средните позиции (не се бях сетил да тествам бриджа и нека заедно).

Пак казвам, не обвинявам Евтим, че не си е свършил работата. Гледал е и схемите на ДиМарцио и прочее. Явно има някаква по-необичайна магария в случая.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време имах случай, при който монтирайки адаптери на ДиМарцио по оригинална схема получих резултат каращ ме дълбоко да се замисля за смисъла на живота (разбирай пълна трагедия). След кратка главоблъсканица установих, че цветовете на жиците не отговарят на схемата за свързване дадена от производителя и отделните намотки се фазират ужасно.

Във вашия случай е малко вероятно проблемът да е подобен, но е добре да имате едно на ум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, проверете с мултицет ключето да не се е преебало или като сте рязали жиците да не е паднала няква тънка жичка в него и да свърза 2-3 hot wires. И 2-те са вероятни. Тъпото е, че не мога да ви кажа повече без да знам точно как са свързани жиците вътре и какво/какви ключе/та има в тая китара. Напълно възможно е от температурата на поялника просто да му е дошло времето на ключето или на потенциометъра. Така като чета за кво иде реч ми се струва за дефазирани адаптори, единия от които се включва във веригата от неизправно ключе/потенциометър. Най-добре е да се провери с мултицет дали при включен бридж не минава ток и по нек-а или средния. Така ще се изолира проблема и ще се разбере точно откъде се получава тоя звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че дефазиране имаше.

 

Sevenstring - запиши просто няколко семпъла, да чуем как звучи китарата на твоята апаратура... ако искаш я донеси някой уикенд пак да я погледна...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пичове, извинявам се, че мълча по темата и нищо не правя по въпроса, ама тези дни съм яко забатачен в други дела и документи. Ще пробвам 1-2 от предложените неща и ще има продължение по-късно.

^Евтиме, мерси за предложението, ще го имам предвид, ако не се оправят нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Единственото, което ми хрумва като вариант е, че двата коил кът-а са свързани за 2-те средни клеми на двоен пуш-пул потенциометър(коил-кътовете на бридж и нек адаптера), ако пуш-пула не разделя галванично коил кът жиците на 2-та адаптера, когато не е активиран коил кът-а, е възможно част от звука на нека да прониква в бриджа и обратното. Това може лесно да се провери като, когато се пусне само на бридж адаптера и се почукне на бридж и нек адаптерите с една отвертка, като китарата е включена на клийн - ако на брижд се чува много по-ясно тракането, значи няма проблем. Ако се чува ясно и нека, значи може да има проблем, свързан с коил кът-а.

За протокола, не е това. Комбинациите са свързани правилно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.