Jump to content
Българският форум за музиканти

За правилното духане


Recommended Posts

Постановка:

При свирене на духови инструменти тялото трябва да се държи в естествено положение-изправено.Главата трябва да бъде също изправена,да не е наведена напред назад встрани.Гърдите са слабо изправени напред.Мускулите на лицето,ръцете и цялото тяло трябва да се освобождават от излишно напрежение и стягане.Тези изисквания улесняват до голяма степен звукоизвличането.

 

Дишане:

Различаваме следните видове дишане:

1.Гръдно(костално)

2.Диафрагмено(коремно)

3.Смесено(гръдно-диафрагмено)

Гръдното дишане се обуславя от свиването и разпускането на междуребрените мускули,вследствие на което гръдния кош се разширява при вдишване и се свива при издишване.

Диафрагменото дишане се осъществява чрез диафрагмата,която представлява куполообразен мускул,който отделя гръдната от коремната област.Върхът на купола е към гръдната част.При издишане купола на диафрагмата се издига нагоре и обемът на гръдната кухина се намалява.

Смесеното дишане е съчетание на гръдно с диафрагмено дишане.През време на свирене горните два начина се смесват-гръдното дишане се подпомага от диафрагменото и обратно.Използването на смесено дишане при свирене на духови инструменти се препоръчва най-много,понеже при него вземат участие както диафрагмата,така и всички останали мускули на дихателния апарат и се поема голямо количество въздух.

 

Възпроизвеждане на тона:

Възпроизвеждането на тона започва с произнасянето на сричката "ту".Езикът допира с върха си предните зъби.След произнасянето на тази сричка езикът се отдръпва назад,освобождава пътя на въздушната струя,коята навлиза в наустника(мундщука) и привежда в трептение въздушния стълб на инструмента.Изнасянето на езика повторно напред и допирането му предните зъби затваря въздушната струя и тонът престава да звучи.При началните занимания,когато устните се изморяват или изтръпват,свиренето трябва да се прекрати за 10-15 мин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АААААААА щях да забравя за нотите:

до-0

ре-1-3

ми-3 или 1-2

фа-1

сол-0

ла-3 или 1-2

си-2

до-0

диезите са:

до-1-2-3

ре-2-3

ми-

фа-2

сол-2-3

ла-1

си-

до1-2

Дано да са ти от полза :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Морелооооо,слушай ся батко ти който го е духал 12 годинки ;)

Първия звук се докарва като сложиш мундщука на устните и опиташ с глас и силна струя да изговориш в него "тпрууууу" :D

После....колегата ти обясни за някои тонове,аз пък ще ти ги кажа всичките,като имаш предвид , че на първа клапа е показалеца,на втора средния най-използван пръст и на трета безименния

Почваш ДО-свободна/т.е. без клапи/ ; ДО диез - 1,2и3клапи ; РЕ-1и3 ; МИ бемол- 2 и 3 ; МИ - 3 ; ФА - 1 ; ФА диез-2 ; СОЛ-свободна ; СОЛ диез - 2 и 3 ; ЛА - 3 или 1и2 ; СИ бемол - 1 ; СИ - 2 ; и До- свободна....вече навлизаш в следващата октава където е малко по-различно....ДО диез - 1и2 ; РЕ вече е само 1; Ре диез 1и2 ; МИ-свободна!!! ; и нагоре до СИ, като се научиш да стигаш до там е същото ;)

Ае успех :greenball:

СОРИ , ама не съм видял че колегата ме е изпреварил.....нищо,различното в следващата октава е от мен :D

Редактирано от Rocko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти че ме допълни при тубата машинките са различни и малко се обърках но принципа е същия постоянство и упоритост успех на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

малка поправка...за следващата октава... до диез може да се вземе и само с 3-та машинка, ре с 1-ва, ре диез със 2-ра, ми свободно и нагоре са както в по-долната октава B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

Какво стана MORELLO? Върви ли свиренето? Наистина вслушай се в съветите на колегата над мен защото те са много важни много истинни! Жалко че нямаше коя да ми ги даде преди 12 години :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дишането наистина е много важно.на скоро един французин-духач беше дошъл в музикалното,да прави майсторски клас и аз от любопитство отидох да видя за какво става дума.и той главно показваше как правилно се диша и издишва. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.