Jump to content
Българският форум за музиканти

Заглаждане на прагчета.


Recommended Posts

Имам тука една ефтина кухарка, на която прагчетата са грапави, дори на пипане са не достатъчно загладени.

Искам да ги позапилия леко отгоре, защото ми надраскват струните - всяка струна на всяко прагче има лека чупка където се търка, а и при самото движение на струните се чува "стърженето" върху грапавата повърхност.

 

Просто питам за насоки, каква шкурка да си купя и да ги мина леко отгоре.

Предполагам някоя доста финна, но да питам за по точна големина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тъй, неволята се обади и отидох до най-близкото магазинче и взех най-ситната която имаха - Р320

Минах всички прагове, след което използвах една пиличка тип "полир за нокти" ;)

Тя се състои от 4 вида "шкурка" като са подредени по големина.

 

Общо взето имаше ефект. :whistle:

Преди когато "бенд"-вах се чуваше кофти звук на скърцане, а сега само на някой прагове където не съм минал добре е останало леко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тъй, неволята се обади и отидох до най-близкото магазинче и взех най-ситната която имаха - Р320

Минах всички прагове, след което използвах една пиличка тип "полир за нокти" :)

Тя се състои от 4 вида "шкурка" като са подредени по големина.

 

Общо взето имаше ефект. ;)

Преди когато "бенд"-вах се чуваше кофти звук на скърцане, а сега само на някой прагове където не съм минал добре е останало леко.

 

Ама нави ли в шкурката плочка от стъкло примерно-за да хванеш в заглаждането 3-4 прагчета наведнъж-за да е право?Така направих на мойта Зорница , но финиша стана много тънък и трудно се натискат сруните сега . Май си трябват нови прагчета .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За заглаждане на прагчета идеално става със стоманена вълна 0000 (най-фината възможна). Залепваш по едно парче хартиена лепенка околопрагчетата и ги минаваш до блясък, като си откъснеш малко от "вълната".

 

Ето това е ЦЪК и ЦЪК

 

ПП Глдеай да е четири нули 0000 - все пак да останат прагчета :)

Редактирано от fire_garden
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

bir4o - Ами ползвах едно дървено трупче, но като цяло не съм минавал много праговете и не съм ги изпилил толкова колкото теб.

 

fire_garden - Попитах за такова нещо в магазина но нямаха :) Бях го гледах в едно клипче в интернет с такава вълна, но иначе и при мен се получи блясък, а преди нямаше :girl_cray2:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за съжаление и аз не намерих в БГ, а и не съм търсил много. На скоро приятелката ми беше в щатите и с малко натиск и убеждния я накарах да мисли, че трябва да ми донесе пакет с тел за чинии от другия край на земята :girl_cray2:

 

Иначе това е много добро средство за поддържане на прагчетата в кондиция - демострира ми го един стар и обигран китарист преди време :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за съжаление и аз не намерих в БГ....

 

Идеята на заглаждането на прагчетата е те да са равни, то ест да са еднакво високи, не да ги изпилиш и да се чудиш защо няма разлика в звъненето, или дори сега са по-неравномерни и звънящи.

 

Измисли си няколко тънки и дълги трупчета. На едната им страна в средата залепи с тънка прозрачна двустранна лепенка от книжарниците парченце шкурка, а на останалата част от страната- същата шкурка, обърната наопаки, така че повърхността да е равна. Направи си така няколко трупчета, така че за всички части на грифа да имаш такова трупче, което стъпва едновременно на 3 съседни прагчета. Пилещата част(парчето шкурка в средата) да стъпва на средното от 3-те прагчета, а обърнатата шкурка да стъпва на крайните 2 прагчета. Така можеш да провериш кои прагчета къде стърчат над останалите или са хлътнали и да изпилиш само където е необходимо.

шкурка 250 е добре за целта.

 

След това можеш да възобновиш облите коронки на прагчетата на ръка с шкурка първо 350, после 600-800, но внимавай в процеса да не ги направиш по-ниски без да искаш - не трябва да пилиш върха на коронката - тя вече е на нужното ниво. Накрая, ако искаш блясък, можеш да полираш с полир-паста. За правене на коронки без зор в Steward McDonald продават специални пилички - ако приятелката ти ще харчи пари за нещо, това е по-подходяща идея.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След това можеш да възобновиш облите коронки на прагчетата на ръка с шкурка първо 350, после 600-800, но внимавай в процеса да не ги направиш по-ниски без да искаш - не трябва да пилиш върха на коронката - тя вече е на нужното ниво.

 

Е да - аз забравих да отбележа, че в същност ползвам въпросната стоманена вълна само за това финално заглаждане на прагчетата без да свалям много, а само да ги загладя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тази цел мисля, че авто-полир-пастата е по-добър вариант за краен блясък на прагчетата, особено като се вземе предвид, че я продават и тук на нормална цена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тази цел мисля, че авто-полир-пастата е по-добър вариант ...

 

Аз лично с полирпаста не съм пробвал. Ще го тествам! Иначе "моя" подход с вълната ми пасна, а и ми върши работа. Прагчетата лъщят след манипулацията. Периодично през определено време ги минавам преди смяна на струни. Естествено с нужната доза внимание!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.