Jump to content
Българският форум за музиканти

Необичаен проблем


Ruin~~

Recommended Posts

От няколко седмици имам странен проблем показалеца ми изтръпва все 1 ме удря ток докато свиря. На някого да му се е случвало ? и ако знае да препоръча някакви лекове или нещо такова или нз някаква информаця че тва гадничко изтръпване доста ме притеснява - все едно ви удря ток докато особно като се налага а се сменят пузиции бързо тогава се получава най-често .. нз освен да сам повредил нерв от преумора или нз ... но е доста депресиращо и неприятно..

все пак исках да чуя чужди мнения преди да тръна на доктор . :greenangel:

 

 

ПП: Блъгодарско!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

МНого е гадно . Ина мен ми се е случвало. Май е от кръвоснабдяването. Пробвай да смениш позицичта в която свириш - да не ти е много ниска китарата и да ти се чупи много китката. И по умерено с пържолите и алкохола :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случвало ми се е веднъж, ама не помня как ми мина. Не съм правил нещо специално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, аз поне в момента го имам този проблем или поне подобен. Кутрето ми е изтръпна и така продължи няколко дена и отидох на доктор. Цялата хава е, че съм пренатоварил нерва който контролира кутрето, безименния и средния пръст. Единственото, което ми препоръча доктора беше, пълна почивка, никакво натоварване на ръката, масажиране в посока от пръста кум ръката и едни хапченца Неорубекс, които са с витамин Б за нервната система. Та сега известно време ( смятам 1/2 седмици ама ще видим как ще върви ) няма да пипам китара и тъй:rockon: И многото свирене е кофти понякога:tomato: Надявъм се съм ти бил от полза успех и да ни минава по-бързо, че е кофти:S:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почини си и изчкай да ти мине. След това ти предлагам да отидеш при някой преподавател, да ти даде някой урок, да ти прегледа постановките на ръцете и да ти каже кои са ти грешките и как да ги оправиш. При правилна техника не би трябвало да имаш такива проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почини си и изчкай да ти мине. След това ти предлагам да отидеш при някой преподавател, да ти даде някой урок, да ти прегледа постановките на ръцете и да ти каже кои са ти грешките и как да ги оправиш. При правилна техника не би трябвало да имаш такива проблеми.

Аз ходя на уроци постановките ми са добре попитах даскала каза че е нещо нерв и май ще са ходи надоктори нз..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

При правилна постановка е изключително малко вероятно да получиш такива болежки (освен ако нямаш някакво заболяване, което не е пряко свързано с китарата, но се е влошило от натоварването - кости, стави и т.н.). Затова бих те посъветвал следните неща, най-добре в този ред:

 

1. Отиди на лекар - дори и нищо да ти няма е по-добре да те прегледат и да си спокоен. Специалистите, които могат да те прегледат за този проблем са ревматолог, невролог, хирург. Говори и с личния си лекар, но поискай направление към някой от изброените специалисти, а не се доверявай на ЛЛ, който ще ти каже, че нищо ти няма (защото просто направленията са им кът), особено ако той е Уши, Нос, Гърло :)

 

2. Почини една седмица от свиренето (може и 2, 3, колкото е нужно, за да се върне всичко в нормалното си състояние)

 

3. Преразгледай си постановката - болки в показалеца се получават най-често от натоварване, в следствие на неправилна постановка при изпълнението на баре, низходящо легато и акорди в началните позиции (при които показалецът не е в правилно положение и натоварва някоя от фалангите прекомерно). Говори отново с учителя си за това. Ако трябва - потърси консултация и от друг преподавател.

 

4. Иди в аптеката и си купи някаква хранителна добавка, която заздравява ставите - бях си взел веднъж Желатин. Струва около 7-8лв, пие се в продължение на месец-два, безвредно е. Ще спомогне за по-бързото възстановяване.

 

 

 

Дано скоро си отново "на пръсти" (аналог за "на крака" :offtopic-001: ),

 

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобно нещо за което говориш ми се е случвало и на мен много пъти и най вече на показалеца на лявата ръка ( тази която натиска струните към прагчетата), но също и на други пръсти на същата и никога досега на другата. Случва се най често при силно натискане на струната към прагчето или при силен "бенд" - повдигане на струната...особено ако свириш с по-голям размер струни примерно от десетки нагоре. Това при всички положения е контузия на нервните окончания на върха на пръста - аз лично нищо не правя и се оправям с почивка в рамките на няколко дни максимум седмица. Ако проблема продължи по-дълго или имаш изтръпвания може да почнеш да пиеш както каза колегата комплекс от витамини от Б групата - примерно милгама - продава се свободно по аптеките макар че е скъпа 3-4 лв или там някъде беше един блистер от 5-6 хапчета те отиват за един два дена... витамините от Б групата имат отношение към възстановяването и подхранването на увредените нерви.Според мен обаче трябва да се разсвирваш поне 15 мин преди свирене, защото най често съм се прецаквал така - примерно като се прибера и много ми се свири... и от вратата примерно сядам и хващам китарата и направо почна да въртя някакви сола без да "загрея" :offtopic-001: Тъй, че мерака е хубаво нещо ама бива да се контролира . :)

Редактирано от Telerig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

И според мен проблема се проявява от преумора и неправилна постановка! Показалец изтръпва както по причините посочени от хората по-горе, така и от пренатоварване на сухожилието между палеца и показалеца на лявата ръка, ако се замислиш то е в постоянен натиск върху грифа на китарата и е свързващото звено между всички пръсти на ръката и противоположния палец!

Нещата се оправят с почивка, а възможно е формата на грифа да не ти е удобна, ако имаш възможност да опиташ и други китари и проблема изчезне значи формата на грифа не ти е удобна!

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ходих на доктор личния каза че и преди са идвали хора с подобен проблем изписа ми лекарства"неутралгин" и "Диклак"+ почивка ако не минело ще ме пратят при спецялен доктор..

Редактирано от Ruin~~
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почини си и изчкай да ти мине. След това ти предлагам да отидеш при някой преподавател, да ти даде някой урок, да ти прегледа постановките на ръцете и да ти каже кои са ти грешките и как да ги оправиш. При правилна техника не би трябвало да имаш такива проблеми.

Аз ходя на уроци постановките ми са добре попитах даскала каза че е нещо нерв и май ще са ходи надоктори нз..

Ако палеца вече е добре, а и "постановката ти е добре" , не е зле да намериш преподавател за някой урок по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, защото и там болката ти е голяма, въпреки че като гледам годините ти, май безвъзвратно си закъснял. :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почини си и изчкай да ти мине. След това ти предлагам да отидеш при някой преподавател, да ти даде някой урок, да ти прегледа постановките на ръцете и да ти каже кои са ти грешките и как да ги оправиш. При правилна техника не би трябвало да имаш такива проблеми.

Аз ходя на уроци постановките ми са добре попитах даскала каза че е нещо нерв и май ще са ходи надоктори нз..

Ако палеца вече е добре, а и "постановката ти е добре" , не е зле да намериш преподавател за някой урок по БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, защото и там болката ти е голяма, въпреки че като гледам годините ти, май безвъзвратно си закъснял. :dance:

 

Баси! Много важно, че човека не е сложил няколко запетайки! Ако имаш да кажеш нещо по темата - пиши, инче си запази тези фукни за теб! Много важно, никой не пише и не говори абсолютно литературно правилно :metalist: Не виждам какво толкова е осрал положението, че чак и забележка да му правиш :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ако искаш хората да те възприемат като човек, пиши като човек. Езиковата култура говори страшно много за личността. Когато искаш да ти обърнат внимание, да те приемат сериозно, да създадеш добро впечатление, тогава няма да ти е от полза да се чудиш как да не се изложиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.