Jump to content
Българският форум за музиканти

Пукане на потенциоментри


Recommended Posts

Днес, правейки електрониката на една китара се натъкнах на много странен проблем.

Потенциометрите на китарата са нови, но пукат силно, когато се въртят или дори когато се пипат.

Причината не е механична, понеже феномена го има САМО тогава, когато НЕ си заземите ръката в бриджа.

Освен това, ако завъртите оста на потенциометъра през някаква изолация, няма пукане - пукане има само когато

държите оста на потенципметъра с ръка, и има електрически контакт между ръката и нея.

Понеже копчетата на китарата бяха метални и нямаха пластмасова вложка в тях, копчетата провеждаха

ток от ръката до потенциометъра.

 

След доста вглеждане, почнах да зацепвам причината за проблема. Ето някои факти:

1. Както обикновено, когато не пипате китарата и пипнете рязко някоя нейна метална заземена част се чува леко пукване от някакъв разряд на статично електричество или от някаква потенциална разлика.

2. Заземяването("масите") на китарата са, както обикновено, запоени на задната капачка на волюм потенциометъра.

3. Задната капачка е в контакт с предната метална част на потенциометъра, от която излиза оста.

4. Когато въртите потенциометъра, оста се трие в заземената метална част на потенциометъра и освен това съпротивлението между оста и заземеното тяло на потенциометъра се променя по време на въртене(понеже повърхностите се трият една в друга).

5. Понеже, както казах, при пипване на метална част на китарата се чува леко пукане, същото се получава когато въртите оста на потенциометъра с ръка - понеже повърхностите се трият, ръката ви ту е свързана със земята на китарата(през предната част на потенциометъра и капачката му), ту е откачена от нея, заради което се получава и пукането при въртене. Ако хванете един метален предмет и го триете в бриджа на китарата, ефекта е същия. Ако се заземите, докосвайки бриджа, докато въртите потенциометъра, пукането изчезва.

 

Чудих се как да отстраня проблема, като се сещах за няколко варианта:

1. Не заземявам въобще тялото и капачката на потенциометъра - тогава се появява силен брум, когато го пипна.

2. Да използвам пластмасови копчета или метални такива с пластмасови вложки - собственика не искаше да купува други.

3. Да смажа оста със смазка много добре - така направих и пукането в общи линии изчезна, обаче ако издърпам копчето нагоре и го въртя, пак се чува леко пукане.

 

Имали ли сте подобен случай, и как се справихте с него?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В старите радиоприемници и някои сериозни производители, като REVOX-STUDER например, има специални тангенциални пружиниращи контакти върху осите. Само, че в посочения случай няма как конструктивно да се изпълнят. Виждал съм и запоени на осите гъвкави проводници, спирално навити за да се "развиват и навиват" при въртенето на осите. Това пак не е удобно в дадения случай.

Може би смяна на потенциометрите с такива с пластмасова ос би помогнало.

Проверил ли си за всеки случай да няма паразитен контакт или съпротивление на оста с плъзгача или някак с пътечката? Понякога безобидните на пръв поглед смазки и спрейове вършат "чудеса"...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, няма контакт. Съвсем малко смазка сложих.

Странно, че при пипане на потенциометрите, когато те не бяха заземени никъде, се чуваше брум.

Може би понеже китарата има доста високо изходно съпротивление се влияе от такива неща...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема 100% ли е от китарата?

 

Провери апаратурата, провери заземяването на апаратурата - контакта. Пробвай в друга стая, в друго жилище.

Ако проблема си го има и на друго място значи е 100% сигурно, че е от китарата. Пробвай с нови кабели и друга апаратура.

 

От там остава да преокабелиш всичко и готово!

 

Поне аз така виждам нещата.

 

Друго което ме притеяснява, но не съм сигурен е да не би да има потенциал някакъв идващ от входа на апаратурата ? тоест от маса до хот на жака, който трябва да влезне в китарата да няма някакво напрежение, което да смущатава.

Високоомността не е проблем. Все пак ти я ограничаваш на 500к :) Да не говорим, че пиезото го ограничават на 2М2 до 5М.

 

Пробвай на друга апаратура и в друго жилище.

Ако проблема остава значи е от китарата и едно преокабеляване ще реши нещата.

Можеш да презапоиш голямата спойка на масата с малко повече колофон - да си сигурен, че тя е добре.

 

 

ПС: Смазването на потенциометри е грешен подход. Някъде да си видял купешки потенциометър, който да плува в смазка ?

Потенциометрите трябва да са с чисти повърхности - резистивната повърхност и плъзгача по нея. От доста време, ако ми се наложи да "смазвам" потенциометри го правя, като разглобявам пота, почиствам го със спирт и го сглобявам без да смазвам. Естествено, ако въртенето е неприятно слагам гъста смазка на оста ако може. Ако не сменям потенциометъра с нов :)

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Окабеляването на китарата го правих аз и си е съвсем ОК.

Да, ходихме на друго място и пак се чува, макар и там да беше по-тихо.

Обясних горе защо се получава - не е от лошо замасяване - направено е като по учебник.

Просто това е вторичен ефект на феномена, че при някои апаратурисе чува пукане като докоснеш замасена част на китарата.

Получава се и ако вържеш 200К резистор на жака между маса и сигналния проводник и рязко пипнеш масата, без да има китара въобще. За мен най-доброто решение е копчета от пластмаса или с пластмасови вложки.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направи следния експеримент:

Махни китарата. На жака, който излиза от усилвателя сложи 200-500к резистор, няма значение, между маса и хот.

пипай жака по масата. Ако има проблем значи той е от апаратурата/контакта или нещо друго, което не е от китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aми аз го пробвах, както написах в горнотомнение - пука, да.

От апаратурата е, обаче този проблем е масово срещан при много недефектни апаратури, както и при различни заземявания/мрежи.

 

Същата китара вкъщи не пукаше въобще като я пипна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Недефектни, но кофти направени, кофти инсталации...

 

 

 

Не ми е ясно на мен само едно нещо - 2 китари (без значение модел и марка) - едната пука, като се пипнат струните, другата не. И двете са окабелени като хората. Е тоя феномен все още не мога да си го обясня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ги виждам нещата също със платмасови Капачки на потовете...или ако има мегдан изолация между металната ос на пота и металната капачка - примерно тънък изолирбанд или шлаух(ако капачките са с винтчета ше го бъде :)

Иначе за феномена с пуканто - и аз съм го наблюдавал многократно при недефектираща апаратура.Често проблем се оказва наистина инсталацията...

Знам че ще измислиш най-финното решение и нека силата е с теб :)

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Собственика каза, че преди да сменя потенциометрите е нямало тоя проблем.

Внимателното оглеждане на потенционотрите установи, че на оригиналния волюм пот има кякаква гъста смазка на оста.

Иначе първо свързах всичко както трябва - една "вътрешна" звезда за земите на адаптерите, потенциометрите, ключовете и една по-"външна" - по близка до изходния жак звезда за паразитните смущения на бриджа, екранировката и т.н... Пак пукаше.

 

Накрая свързах китарата както беше със старите потенциометри и пак пукаше... като смазах много леко осите и проблема почти изчезна.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С пласмасови капачки само ще се заобиколи проблема без да се реши...

 

 

Тези проблеми наистина са много неприятни и понякога трудно им се хващат спатиите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, сигурен съм че ако се направи зверското екраниране с дебели проводници и фолио и се използва кабел с много малко съпротивление и капацитет, проблема ще се реши.

 

Не е там въпроса, обаче, понеже китарата не ми беше дадена за екраниране или заземяване - това е по-скъпа и отнемаща време процедура. Въпроса е дали може китарата само с жици да се заземи така, че да не пука... май по-скоро не.. странна работа.

 

Вярно е, че капачките заобикалят проблема, но поне проблема с пукането при въртене го заобикалят на 100%, а са и евтино решение.

 

ПС: трябва да направя една по-пълна симулация на схемата със все паразитните капацитети и статичното електричество, да видим...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност.. понеже нещо не излизат симулациите - да питам Parni_Valjak..

Как е най-правилно да се симулира кабел - и средното жило, и екрана имат някакво съпротивление, а капацитета и индуктивността не са на едно място, а са разномерно разпределени по дължината на кабела - как да симулирам това правдоподобно?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност.. понеже нещо не излизат симулациите - да питам Parni_Valjak..

Как е най-правилно да се симулира кабел - и средното жило, и екрана имат някакво съпротивление, а капацитета и индуктивността не са на едно място, а са разномерно разпределени по дължината на кабела - как да симулирам това правдоподобно?

 

Евтиме, ти вече ме бъркаш с Google и Wikipedia взети заедно :greenball: . Не съм "Всезнайко от страната на ...".

Има едни науки, навремето ги учех - Теоретични Основи на Радиосъобщителната Техника (ТОРСТ) на проф. В. Халачев и

"Сигнали и системи" на проф.Г.Ненов.

142202z.jpg

Там имаше раздели за системи с разпределени параметри, каквито са кабелите. Заместващата схема е безкраен ред от индуктивности, капацитети, съпротивления и проводимости. Не си спомням точно - май се преобразуваше в така наречената "стълбовидна (лестничная) структура", и се работеше със (сходими) редове. Позабравил съм подробностите, все пак 30-тина години са минали от тогава.

Не знам обаче какво смяташ да постигнеш със симулациите? Имам предвид, дали ще можеш да определиш началните условия. А степените на въздействие на човешкото тяло (което е много неопределено като капацитет, заряд, проводимост и т.н.)? Електростатичните заряди също са в широк обхват (материал, влажност, скорост на генериране...).

Не знам, малко хвърчащо ми се вижда моделирането на процеса. Не че е неправилно, но работата е огромна за конкретното предизвикателство.

Е, щом имаш мерак, потърси инфо в нета, аз сигурно имам бумаги, ама докато ги изровя... Случвало ми се е да ровя по 6 месеца за неща които знам, че имам, но не намирам. И когато търся нещо друго попадам на това, което съм търсил преди.

 

Тук има по въпроса, ама е свързано с членство и заплащане.

" Equivalent circuit models for the analysis of coaxial cables immunity"

Тук пък има още по-точно - за заряд внесен с Електростатична Пушка

"Equivalent circuit modeling of discharge current injected in contact with an ESD-gun"

Намаляване на разряда в кабелни системи

"Surge attenuation in cable systems"

 

Навсякъде е с "мангизен", за съжаление.

Не знам дали изобщо ще са полезни линковете, но опитай.

 

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евто, струвва ми се прекалено време отнемащо правенето на симулация(както каза и Парни Валяк) относно конкретната ситуация.

Прости ми за тъпия въпрос - пробва ли да свържеш абсолютно всичко (+бридж) на една звезда(голямата - на волумето :greenball:?

А и сигурен ли си в кабелите които използваш?Старите ли са от китарата?А с нови тества ли?А данеби потовете дето си сменил да са нещо шит?

Пробвай да не вързваш екранировката на китарата(ако има такава) за маса а само бриджа.

 

ЕЕЕЕ най-сетне една интересна тема :thumbs_up:...... беше почнало да ми става безинтересно в този раздел :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.