Jump to content
Българският форум за музиканти

Искам да изсвиря една песен обаче...


dancho

Recommended Posts

Здравейте!Нов съм в този форум.Четох разни уроци по свирене на китара,но като не съм се занимавал с музика и ми е малко сложно.Искам да Ви помоля да ми кажете точно или по опростено,че да мога да го разбера като новак,как мога да изсвиря ето това => Орхан Мурат.

Благодаря предварително.

Става въпрос за обикновена китара :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами тези буквички Am, Dm, G, C и тъй нататък са означенията на акорди. Акордите, които са ти нужни за да изсвириш тази песен са ти показани отдолу, точно под текста. Научи ги и си готов. Пък после научи и останалите основни акорди :greenball:

Та като ги заучиш просто следвай текста и свири нужния акорд там, където е написана буквата му.

 

Коя буква какво означава?

 

C = До

D = Ре

E = Ми

F = Фа

G = Сол

А = Ла

B = Си (по-стария начин на означаване е "Н" и той все още се използва от време на време)

 

Aко буквата на акорда има едно "m" след него, значи е минорен акорд.(например Dm - Ре минор).

 

Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото което каза колегата да направиш е наистина да ги научиш :hooray: Но това няма да стане за ден или два, за да изгладиш основните акорди ще ти трябват няколко месеца. Смяната им трябва да е перфектна. Следващия етап е да усвоиш ритъмът на песните. Да го пресъздаваш с китарата, защото е глупаво пееш някоя песен и се чува само по едно *дрън* на заден фон което е супер смотано. Следващата стъпка е след като вече ти се е развил слуха и можеш да усещаш хармонията във цялата работа е да се научиш да пееш. Това е една от най сложните стъпки. Ако имаш някакви дарби в момента това е много добре :thx: , но важното е да хващаш тоналността на китарата а не да пееш нехайно :ok: И горе долу това е всичко, но мисля че някой трябва да ти покаже поне основите, защото доста невъзможно ще ти е горенаписаното да го вършиш перфектно ако си сам. Някой чичо, баща, приятел който се занимава с този тип свирене :)

 

Хайде успехи :)

Редактирано от Lekov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четох за акордите тук http://kitara.hit.bg/ , обаче като не съм се занимавал никога с музика и ми е трудно.Просто имам една стара китара и искам да изсвиря на един много скъп човек за мен песента и ако може или т.е. ако е възможно, не може ли да ми кажете примерно :

1.[Am]За тебе пак аз пе[Dm]я тази пе[Am]сен,

[G]за тебе, моя съдба[Am].

[Am]Аз помня как в она[Dm]зи късна е[Am]сен

[G]ти стопли мойта душа[Am].

Когато е "Ам" Коя струна да драсна,в кой праг и прочие.Благодаря предварително!Много ще съм Ви благодарен! :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не знаеш основните неща, всеми си една начална школа по китара - 10-20 лв е.

Иначе пишеш chord shapes и т.н. в гугъл и може да намериш...

 

http://www.all-guitar-chords.com/index.php...amp;mm=&v=0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то ако ставаше така -никога не си пипал китара, а искаш набързо да научиш песен да свириш... Набързо най-много да научиш "Мила моя мамо" или "Smoke on the water" на една струна. За нормална песен с акорди ще ти трябва повечко време и упражнения. Т.е. ще я изсвириш, но примерно след 1-2 месеца и то не особено добре. Ако те устройва - почвай да учиш акордите. Има ги нарисувани на схеми под текста на линка, който си дал. Показано е коя струна на кое прагче се натиска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четох за акордите тук http://kitara.hit.bg/ , обаче като не съм се занимавал никога с музика и ми е трудно.Просто имам една стара китара и искам да изсвиря на един много скъп човек за мен песента и ако може или т.е. ако е възможно, не може ли да ми кажете примерно :

1.[Am]За тебе пак аз пе[Dm]я тази пе[Am]сен,

[G]за тебе, моя съдба[Am].

[Am]Аз помня как в она[Dm]зи късна е[Am]сен

[G]ти стопли мойта душа[Am].

Когато е "Ам" Коя струна да драсна,в кой праг и прочие.Благодаря предварително!Много ще съм Ви благодарен! :godbless:

 

отдолу има такива картинки

Am-GIT.PNG

 

тази трябва да се тълкува:

отгоре

х- не се свири , о - празна струна

отстрани са написани "номерата" на прагчета

 

 

демек :

1струна(най-тънката) празна

2- натиснато 1 прагче

3- 2 прагче

4- 2 прагче

5- празна

6- не се ползва(дрънчи)

 

.. аналогично тълкуваш останалите

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ колегата ме е изпреварил, докато пишех...даже го е обяснил нагледно :-)

 

...мда,ще ти отнеме време докато усвоиш акордите и ги сменяш равномерно..но не се предвай, а сядай и започвай да ги учиш...

както си видял има пръстовките на акордите под всяка песен...

ето ти малко жокер и 'дешифриране' и от мен:

-черните точки са натиснантите с пръстите позиции/прагчета

-прагчетата са означени с 1 до 5 (хоризонталните линии)

-вертикалните линии са струните (1-6, от ляво на дясно вървят от най-тънка към най-дебела)

-горе има едни 'x' и 'o' : 'x' - означава, че тази струна не се удря в този акорд, 'o' - означава, че тази струна се удря свободна, без да се натиска с пръсти по прагчетата

- двете свързани точки с една извита линия - означава, че с цял пръст (обикновено показалеца) се покриват всички струни

 

..успех!

Редактирано от Packo Packomirov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брей ... това като седемте чудеса на света :( Не ми се вярва по принцип, но продължавай да се занимаваш и най важния момент е да имаш някой опитен до себе си да ти каже правиш ли както трябва всичко ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.