Jump to content
Българският форум за музиканти

Партия "Бас"


fracture

Recommended Posts

Не веееее - не е това което си мислите. По скоро да си поговорим за бас партията или още както се казва бас линията и по-точно, как създавате тази бас линия ?

При мен нещата са така - трябва да понауча кви ги бичат китаристите, после да чуя барабаните и товава почвам да мъча басите. Аз си обяснявам нещата като "модулиране" - :D , модулирам китарните рифове с пукотевицата на барабаните - не мога да обясня много смислено. :green:

Вие как процедирате git.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да те подкрепя в идеите ти да "мислиш" баса. Ами ако ти се наложи ти да си водещ, да няма да чакаш китариста да ти каже кво да свириш?!

Недей така... идеята идва от фиу-фиукане... етака с уста. Пък вече ша му мислиш как и на каъв инструмент даобре да го изпълниш!

 

Баса е мощна работа... не е само основен (най0нисък) тон на акорда. Има си начин!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично слушам повече барабаниста какво свири като знам в даден момент в коя тоналност и в какъв лад се свири-от там нататък след първото изсвирване слушам парчето за да се изчистят някои дразнещи моменти...след това повечко репетиции и нещата си идват на място :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина не мисля ,че са ми необходими китарки и тупанчета за да си мисля моите си партии.Бас-китарата е основа,фундамент и ритъм-те ще се ориентират по мен.

Разбира се ,има и частни случаи-ако дойде китаристчето и рече "А бе ,тук съм си измислил едно пасажче,дай да го нагласим.", логично е неговата партия да ми е основен отправен момент... Но! В повечето случаи ,както казах(респективно написах),първо оформям бас линията и после мисля за други инструменти.Все пак,това си е мое възприятие и виждане за нещата , с което не ангажирам никого и не може да се приеме за еталон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се водя до голяма степен по това какво е измислено на китарите и клавира...повечето пъти китарните партии се мислят най-напред...това обаче не пречи ако ми хрумне нещо различно да се промени структурата на цялата песен...Всеки в групата дава предложения за партиите на другите иструменти, накрая всичко се напасва, подрежда се и малко по малко става.

Иначе гледам да вкарам по-разнообразни фигурки на баса, които да "свържат" по някакав начин китарите с барабаните...на места слагам двугласи, някъде има кратко бас соло, другаде само бас и барабани...абе важното е да е по-разнобразно, а не само на 4 тона да стържеш като фон :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е да, при мен положението е такова, както спомена Burton:

...повечето пъти китарните партии се мислят най-напред...

китаристите са измислили рифовете, напаснали са ги, оформили са структурата и оттам нататък се започва да се наслагват партиите и на другите инструменти. Често са ми казвали - аве дръж основния тон, ама никога не съм гледал на баса по този начин или като за 4 тона, които да се стържат на фона. Разбирам че има хора, които не биха били съгласни с моя подход - но при мен положението е такова - просто ми се дава как да кажа ... скелетът на парчето - всички китарни партии, даже ми се уточняват - тука ще са вокалите, тука ще има соло и т.н.

И малко да разведрим обстановката:

Спомням си, когато дискутирахме с един тип какво трябва да прави баса - неговото мнение беше "ами баса просто запълва дупките във фона" - кви дупки, кви 5 лева :green:, ам съгласен съм баса да запълва някои дупки, но зависи за какъв фон става дума sm(100).gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина не мисля ,че са ми необходими китарки и тупанчета за да си мисля моите си партии.Бас-китарата е основа,фундамент и ритъм-те ще се ориентират по мен.

Разбира се ,има и частни случаи-ако дойде китаристчето и рече "А бе ,тук съм си измислил едно пасажче,дай да го нагласим.", логично е неговата партия да ми е основен отправен момент... Но! В повечето случаи ,както казах(респективно написах),първо оформям бас линията и после мисля за други инструменти.Все пак,това си е мое възприятие и виждане за нещата , с което не ангажирам никого и не може да се приеме за еталон.

Всеки си има начини. На мен барабаните на моменти доста ми помагат, особено когато се свири в неравноделен размер. Съгласен съм че баса не трябва да се ръководи от соловите инструменти а точно обратно но това не означава че басиста трябва да "брули" по собствен начин, колкото и да е добър. Все пак една група не се събира за да се надсвирва а да постигне някакъв резултат заедно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля,че си ме разбрал правилно.Няма спор ,че една група е заедно за да звучи като група, а не да е поле за изява на сбирщина случайни инструменталисти,жадни за спортна слава.Няма спор ,че баса и ударните са обречени вечно да си съжителстват.Няма спор,че хармонията и прогресиите в дадена композиция са определящи за всички участници( е, с изключение на горките барабанисти,ама какво да ги правим :D ).

Просто исках да споделя моето мнение,а и то разбира се не е универсална рецепта за композиране и всичко си зависи от конкретния музикален контекст.

Pax vobiscum и наздраве :metalist: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май Лу Рийд беше казал "Рокендрола-това е един акорд.С два вече се изхвърляш,а с три отиваш в джаза!". :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създаването на една бас линия е доста относително понятие в различните стилове.За това няма универсална формула.Ако искаш изобщо да получиш адекватен отговор на зададения от теб въпрос поне ни ориентирай в стила,който свирите.

Редактирано от Адам
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно защото е относително за различните стилове и именно защото няма универсална формула - затова намерението беше, всеки да сподели своята си гледна точка и опит, а не че търся рецепта кое как се прави. Защото ако беше така, нямаше да има нужда от басисти, то и без това подучувам че имало компютърни програми за тези неща, ама моето мнение е - че колкото басисти, толкова и бас линии. А това, че някои от отговорите вероятно изглеждат като неадекватни - както се казва: "боли ме оная работа", не им обръщам внимание. Макар че е жалко - щото гледам, напоследък някои теми в секция "Бас" започват да се пълнят с такива постове и от това че не обръщам внимание, води до все по-малката ми посещаемост на тази територия.

Ама кво от това, имам си що годе свестен бас, имам си партии за заучаване, кефи ме дрънкането по струните - имам си занимавка

:guitar: :ph34r: :guitar: :) :guitar: :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.