Jump to content
Българският форум за музиканти

има ли начин?


beni

Recommended Posts

хайде какво стана изчерпа ли се темата?искам да науча повече.

Вибратото е естествено следствие от правилното пеене, появява се с времето. В класическото пеене(което е и най-правилното и трудно за изучаване пеене) вибратото невинаги е ценено при всяка една партия. Който може да пее с оперна постановка, може да пее всичко. Не казвам, че трябва да изучаваш този тип пеене, вероятно нямаш подобни цели, говоря по принцип. А сега по същество. Трябва да се стремиш да пееш правилно, вибратото ще се развие от само себе си. Как да се научиш да пееш правилно-не съм аз човекът, който да може да ти обясни, нито пък е възможно да се обясни в един текст, да се прочете и да се запее. Много кандидат певци се стремят към вибратото като самоцел, преди още да са се научили да пеят и вместо вибрато се оказват с някакво отвратително тремоло или ужасно клатене в един момент. Ако ти предстоят дълги години пеене, по-скоро би бягал от вибратото като начин за звуковъзпроизвеждане. Научи се да пееш, направи правилна постановка, вибратото да ти е последната грижа, то ще се появи от само себе си с годините. Ако постигнеш вибрато някакво, преди да имаш правилна постановка, жална ти майка, никой уважаващ себе си музикант няма да иска да те слуша. Между вибрато и клатене разликата за лаика е съвсем малка, но всъщност разликата е голяма колкото между наглед подобни думи като вибрато и вибратор. Равните гласове в много случаи са за предпочитане. В класическото пеене много често се търси равният тон и който има правилна постановка, може да го изпее, но който е тръгнал от самото начало с клатене, си клати грозно пак и пак, някои хора не могат да си хванат тона, ако не го разклатят здраво преди това. Понякога е доста комично...на сцена едвам си удържаш смеха като до теб се кикотят на това как солиста си катери тона едвам и като наближи да го качи го разклаща за по-сигурно... стискаш зъби, понеже цялата публика гледа към сцената, към теб и другите, а е супер смешно. А ако клатиш при пеене, ще ставаш в един момент само за квартална и махленска употреба. Чуй как пее някоя леля на над 50 години и ще разбереш какво е клатене. При жените на възраст клатенето се усеща най-силно...направо да си запушиш ушите. Гласът се отпуска(ако може да се каже, че гласът се отпуска), имам предвид гласните връзки, гласовият апарат... Така че недей да се стремиш да пееш с вибрато, в никакъв случай не търси този ефект, стреми се да пееш правилно, чети как се диша, съветвай се с добри певци, ако не можеш с педагози. НАправи си правилна постановка, вибратото го забрави, ако си направиш постановка, вибратото ще дойде от само себе си. Просто мнение на един преминаващ лаик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nemorino изключително много ти благодаря за изчерпателния отговор.Мисля,че ще ми бъде от полза. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.