Jump to content
Българският форум за музиканти

техника за E.u. на 220 волта в Usa на 110


Recommended Posts

...знам че има трансформатори които трансформират 220 волта по нашенси стандарти в 110 волта по Хамериканските...всъщност доста хора пазаруващи отвъдокеанско съм гледал да ползват такива...та въпроса ми е ако отпътувам за известно време към щатско и помъкна с мен любимата си усилвателна глава на нашенско 220 волтово напрежение...ще ли мога закупя за себе си такава чудна джаджа с чиято помощ да се включа в щатските 110 волтови контакти а главата да си свири безпроблемно след като джаджата е трансформирала гореспоменатите 110 в 220 такива с които усилвателя ми се захранва естествено...предполагам че въпроса е доволно тъп...очаквам куп подигравки...но отдавна не съм се правил на блондинка в тоя форум...така че колеги...забавлявайте се смело с моето невежество...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възползвам от това, че preIbanez се престраши, да се включа и аз от въпросителната страна на темата:), че се чудя от известно време за една лампова джаджа, дето би се нуждаела от такова нещо.

То, че такива преходници има, има и, макар да предполагам, че са доста по-разпространени в обратната посока (110->220), едва ли липсват и 200->110.

Бидейки и аз невежа и технически трап, обаче се чудя дали за силно чувтсвителна към захранването (с висока консумация) апаратура, каквато (мисля) е ламповата, изключая разни хибридни решения, които прилагат ниско напрежение към лампите, тези трансформатори не вкарват някаква нестабилност и смущения? Вероятно не, ама от питане глава не боли ... или поне така казват.:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ако е с трансформатор хавата (а не импулсно) трябва да работи и безпроблемно наобратно - вземаш един 220/110, разменят се 2те намотки по схемата и би трябвало да няма проблеми, въпреки че се понижава кпд-то, променят се разни харатеристики и тн - някой като Parni_Valjak могат да обяснят по-добре, но принципно става от понижаващ траф повишаващ

 

Освен това ако никъде не може да се намери въпросния траф - има много фирми, които навиват трафове по поръчка - казваш какво ти трябва и ти правят - може и на 500волта :)

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...знам че има трансформатори които трансформират 220 волта по нашенси стандарти в 110 волта по Хамериканските...всъщност доста хора пазаруващи отвъдокеанско съм гледал да ползват такива...та въпроса ми е ако отпътувам за известно време към щатско и помъкна с мен любимата си усилвателна глава на нашенско 220 волтово напрежение...ще ли мога закупя за себе си такава чудна джаджа с чиято помощ да се включа в щатските 110 волтови контакти а главата да си свири безпроблемно след като джаджата е трансформирала гореспоменатите 110 в 220 такива с които усилвателя ми се захранва естествено...предполагам че въпроса е доволно тъп...очаквам куп подигравки...но отдавна не съм се правил на блондинка в тоя форум...така че колеги...забавлявайте се смело с моето невежество...

 

Братле, не носи нищо оттук натам - а там си купи за без пари, ползвай го и носи насам !!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето го и P.V. :)

Да, трансформаторите ( автотрансформаторите също) стават и в двете посоки.

Важно условие е да са с мощност равна или по-голяма от консумираната. Тази мощност има лека връзка с изходната мощност на усилвателя. Някъде по форума го бях смятал... А, ето го -

 

http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...st&p=286121

 

Ламповите апаратури са с консумирана мощност от мрежата поне 3 пъти изходната ( за високоговорителите). Примерно, ако усилвателя е 100 вата, повишаващият 110/220 волта траф трябва да е за мощност 300...500вата. При тази мощност трансформаторите тежат! Ако не се спази това изискване има следните очаквания - да изгори трафът и да не работи правилно апаратурата поради флуктуациите в захранваето след трафа( при усилвателя).

Има още проблеми. Захранването в USA е 117волта, и ако се ползва 110/220 траф, ще се получат не 220, а 230-240 волта. Като се отчете, че може да има флуктуации от няколко волта в американската мрежа, лесно може да се достигне 245 и повече волта за усилвателя, което пък ще покачи всички вътрешни напрежения в него. Това може да се отрази на машината, демек да се повреди...

Разбира се зависи от конструкцията на усилвателя. При ламповите машини се работи с високи захранващи напрежения и често работните напрежения на кондензаторите са на перваза - малко вдигане на мрежовото захранване и се навлиза в режим на пробив. Ако машината е проектирана консервативно, т.е. презапасена, няма да се стига то това. Нормалният случай обаче, не е такъв - винаги заради ниска цена на продукта се работи на перваза - аха и да стане белята.

Обяснявам всичко това за да се знаят подводните камъни и да предпазя от неприятни последици.

Друг сценарий е когато трафът дава по-ниско напрежение от изискваните 220-230 волта. Тогава като начало изходната мощност няма да е същата, а освен това режимите на работа на лампите се променят, което естествено изменя и звука - към по-зле естествено.

Това важи и при работа без коментирания авто/трансформатор - у нас захранващата мрежа е толкова зле, че няма музикант, който да се разминал с посочените случаи.

Надявам се включването на P.V. да е било полезно :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.