Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да регулирам грифа на този бас


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Здравейте, преди година ми дадоха един бас, който беше лом от всякъде! :rolleyes:

нямше нищо по него само остатъци от боя и голо дърво, ама кат за без пари викам си, ще го стегна...

 

боядисах го, лакирах го, купих му сички чаркалъци дето ми трябват и кво гледам грифа бил крив напред... :)

 

и най-гадното е, че за да се регулира трябва да вкараш нещо здраво и да си чупиш ръцете за да го врътнеш онва за прътта (вижте снимките за да разберете)

 

успях след 10 отверки и шестограми да направя 2 3 обиколки и грифа се поизправи определено, но има все още голяма дупка и не мога да завъртя повече болта, но със сигурност може още...

 

някой може ли да даде идея как да го оправя, струните са мн високо за удобно свирене, не че не става....

 

мерси предварително :) ето линк за снимките:

http://www.foulmist3.hit.bg/bass_01.jpg

http://www.foulmist3.hit.bg/bass_02.jpg

http://www.foulmist3.hit.bg/bass_03.jpg

http://www.foulmist3.hit.bg/bass_04.jpg

http://www.foulmist3.hit.bg/bass_05.jpg

http://www.foulmist3.hit.bg/bass_06.jpg

http://www.foulmist3.hit.bg/bass_07.jpg

Редактирано от foulmist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами онова дето тряя да се завърти се нарича Тръстрод.И аз съм имал проблем с това ама на китара (грифът е много по къс и беше лесно)но да ти кажа има има две решения

1.Лютиер

2.Шестограм с дръжки отстрани,у работата имаме такива и определено ти дават повече захват и сила като въртиш.

Но немога да ти кажа дали и това ще проработи :surprise: Смисъл не съм експерт просто споделям от опитът си.

А и да питам какъф е грифа болт он или лепен ? ;)

Айде това е от мене успехи :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

това е дялкано орфейче доколкото виждам - тръсродовете им са някаква пародия на истински и не вършат никаква работа, защото или са ръждясали/с изтървала резба или при напън се къса калпавата стомана вътре и край

 

още по-кофти е че грифа е дебел и от няколко парчета явор/махагон, което го прави здрав и трудно поддаващ се на регулиране - имал съм такъв проблем със същия като тоя гриф - отпуснах докрай тръсрода, държах го с пренатегнати струни и пак не се изправи

 

ако можеш смени тръсрода и фингърборда или в краен случай свали прагчетата и пили фборда посредата докато стане равен

 

и за напред гледай да пишеш в правилния раздел - мисля че това е за "Изработка и ремонт"

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това е дялкано орфейче доколкото виждам - тръсродовете им са някаква пародия на истински и не вършат никаква работа, защото или са ръждясали/с изтървала резба или при напън се къса калпавата стомана вътре и край

 

още по-кофти е че грифа е дебел и от няколко парчета явор/махагон, което го прави здрав и трудно поддаващ се на регулиране - имал съм такъв проблем със същия като тоя гриф - отпуснах докрай тръсрода, държах го с пренатегнати струни и пак не се изправи

 

ако можеш смени тръсрода и фингърборда или в краен случай свали прагчетата и пили фборда посредата докато стане равен

 

и за напред гледай да пишеш в правилния раздел - мисля че това е за "Изработка и ремонт"

 

да обаче грифа е в обратна посока изкривен смисъл посредата има дупка а не в краищата и тръст рода трябва да се затегне, ама днес пробвах пак и май не може повече,

 

а как се сменя тръст рода? и колко струва един? дали има смисъл?

 

мерси

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да обаче грифа е в обратна посока изкривен смисъл посредата има дупка а не в краищата и тръст рода трябва да се затегне, ама днес пробвах пак и май не може повече,

 

а как се сменя тръст рода? и колко струва един? дали има смисъл?

 

мерси

ТомеК сорри ся за оффтопика ама

яго остави тоя басс и си дръкай на кухарката(все пак нали и аз тряя да има на ко да свиря)

иначе поздрави за баса добре си го направил :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Земи баса, подпри го на земята със струните навън и с коляно натисни грифа докато държиш главата, така че да се огъне (грифа) в желана посока. Тогава затягай, иначе се прецакват разни неща. По този начин (ако до сега не си го правил така) няма напрежение върху резбата (в смисъл, по-леко и е, иначе си има) и ала-бала и би трябвало да успееш да направиш още връткания, но ако усетиш, че няма накъде, спри и тва е :girl_witch:

 

П.П.: Аз имах такова, подобно и го "оправих", като му махнах фингър-борда и сложи нов, та да е фретлес и го пилих-милих и т.н., и резбата оправих, че беше ръждясала и кво ли не правих и няма оправяне - крив си е.

Но опитай по начина, който ти казах - има и изключения, виждал съм, може и да успееш :thumbup:

 

П.П.П.:

Тия винтчета отстрани изобщо не зная за какво са...

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Земи баса, подпри го на земята със струните навън и с коляно натисни грифа докато държиш главата, така че да се огъне (грифа) в желана посока. Тогава затягай, иначе се прецакват разни неща. По този начин (ако до сега не си го правил така) няма напрежение върху резбата (в смисъл, по-леко и е, иначе си има) и ала-бала и би трябвало да успееш да направиш още връткания, но ако усетиш, че няма накъде, спри и тва е :thumbup:

 

П.П.: Аз имах такова, подобно и го "оправих", като му махнах фингър-борда и сложи нов, та да е фретлес и го пилих-милих и т.н., и резбата оправих, че беше ръждясала и кво ли не правих и няма оправяне - крив си е.

Но опитай по начина, който ти казах - има и изключения, виждал съм, може и да успееш :)

 

П.П.П.:

Тия винтчета отстрани изобщо не зная за какво са...

 

мерси, ще го пробвам това днес и ще пиша резултата а резбата наистина май е ръждясала понеже скърца като въртя! :girl_witch:

Редактирано от foulmist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

значи благодаря на "taka li e? - а taka" за съвета с коляното, аз направо стъпих с крака s и другия на главата на грифа и врътнах още 1 обиколка and that's all folks! повече не може! за малко херния! :):hysterical:

 

поизправи се достатъчно за да се свири по-лесно и последвах съвета на SpiT Fire (даде ми го лично) :) да махна последните 2 прагчета (те така или иначе практически не могат да се използват заради талпата) и сега запълних дупките и чакам да изсъхне кита, но преди това го тествах, доста добре е!

 

мерси на всички and rock and roll :greenball::music336::thumbs_up::)

Редактирано от foulmist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Е, така е, без ремонт не стават много-много, обаче това е прекалено - може би е държана на влажно, и никой никога нищо не е смазвал по нея. Само като видях с какъв зор е натяган тръсрода и ми стана смешно -> такава хамалогия показва бягане от часовете по трудово като ученик :). Толкова ли е нямало малко смазка и някакъв по-подходящ инструмент - дървото как е мачкано от яростно въртене...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, така е, без ремонт не стават много-много, обаче това е прекалено - може би е държана на влажно, и никой никога нищо не е смазвал по нея. Само като видях с какъв зор е натяган тръсрода и ми стана смешно -> такава хамалогия показва бягане от часовете по трудово като ученик :). Толкова ли е нямало малко смазка и някакъв по-подходящ инструмент - дървото как е мачкано от яростно въртене...

 

ами, какво да ви кажа, няма инструмент, който да не се счупи, пък и не съм мачкал дървото добре си е :)

а къде е седяла тази китара преди да я взема аз... не мога да ви кажа, но като я взех беше в окаяно състояние и то от много време... а за смазката не помага... ^_^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Хммм, то на моя Фендер са по-високо, даже.

 

Относно прилагането на сила - ми, то по описания начин нещата стават нежно, иначе се товари резбата. Точно така отсъства силата там, където трябва да я няма :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.