Jump to content
Българският форум за музиканти

помощ относно адаптер за ел. китара


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

здр - малко налудничево ама нека да опитам

заех се с едно аверче да му оправя китарката - като за целта гледаме мин. цена на разходите

на него му е необходимо да се навият адаптерите

сега аз намерих в нета инфо - но до няколко дни ще дойде проводника с който ще се направи

а през това време аз опитах със малко по дебел

какво ще рече това - в повечето адаптери се ползва тел с дебелина 0.0558 мм ( AWG 43 ) АКО НЯКОй го интересува за марката на дебелината , а аз използвах тел с дебелина 0.2 мм.

на ето този размер адаптер http://europa.spaceports.com/~fishbake/buck/bobbin.gif с дебелината 0.0558 = 5000 намотки , а аз със - 0.2 мм. събрах 1200 намотки с помощта на сглобен от мене стенд :greenangel:

 

след това дойде ред да търся магнитна системка :greenangel: която да се сложи под бобината - имах за тази цел ( тестов вариянт ) един магнит от БГ високоговорител - и съответно с болтчета 5 мм :greenangel:

 

когато я включих към микрофонният вход на компютъра си и му дадох макс. усилване на микрофона със 20 dB boost и едни пинсети които като ги ударя в бюрото и двата края вибрират ( до няколко дни ще го пробвам и под струните на китарата ) тааа като доближа тази пинсета се чува през слушалките бръмчене ( улавя вибрациите на пинсетата )

 

сега от това което имам пред себе си :) евентуална домашна изработка на една бобина - излиза не повече от 10 до 15 лв

понеже тела който ще се набавя ми идва много тънка цена а в една бобина има 650 метра .

сега ми е зор да си набавя магнитче с което да сглобя няколко адаптера и после да си свирка на китарата .

 

ето и какво ще сглобявам

http://europa.spaceports.com/~fishbake/buck/humbuck.htm

 

послеслов

когато се доближи само бобината без магнит близо до монитора или телевизора започва доста силно бръмчене = което според мене е HZ на кинескопа , ако се доближи до вентилатора на компютъра се чува звука на перките .

 

после идва ред на едно лампово кубенце :) което с 3 вата и доста чувствителен говорител ще стане идеално

 

моля ви да споделите вашият опит и да ми помогнете да завършим проекта

 

също така мисля от хубав материал примерно ( няколко слоя многослоен шпертплат ) и пак малко смешно във вашите монитори :) ама да сглобя една китарка за бащата :)

важното е да изкара звук а не да ходим на конкурси и концерти :)

Редактирано от HackoBoy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Звук ще изкара и така. Тих и с доста шум.

 

За прилични резултати трябват поне по 3500 навивки на бобина за хъмбъкер, и около 5000-6000 навивки за сингъл коил.

Навивал съм с 0.07 и е ОК, но е малко по-тих от нормалното, заради по-малкото навивки.

С 0.056 става ОК.

 

При двойните адаптери, едните 6 винтчета на едната бобина са единия полюс на магнита, а другите 6 - другия.

При единичните, ако се използва магнит - блокче под металните шишове, то шишовете са единия полюс, а долната страна на магните - под адаптера - другия. При много алнико адаптери, самите 6 шиша са 6 надлъжно поляризирани цилиндрични алнико магнитчета.

Има и други решения. Целия номер е, че полето трябва да минава през сърцевината на бобината, и струните трябва да му влияят.

 

Ако толкова няма магнит - използвай такива от вратички за шкафчета. За хъмбъкер в тоя случай ще трябват магнитопроводи, защото ти я са шкафчетата са поляризирани през най-късата страна(най-големите 2 стени са 2-та полюса).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ето каква е калкулацията

в едно стандартно решение се ползват два HUMBUCK като имам четири бобини

всяка ще събере дължина 650 метра което е = на 2.6 км. тел

от там кадето ще се снабдя идва следното

45 лв. за 1 кило тел с ддс като в това кило имам 36 км. всеки КМ. = приблизително 28 грама.

поне така ми дадоха инфо

значи има няма за 4 бобинки ще ми дойде само тел = 5 лв.

 

относно намотките ще слагам 5000 намотки с този тел на една бобина

"Windings per coil - 5000 for the bridge pickup and 4500 for the neck pickup"

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш да минеш тънко купи си готов адаптер.

 

Нов хъмбъкер добре звучащ но нейм в магазина е 40 лева.

Синглите са още по евтини.

 

Ако искаш да напредваш в DIY давай смело напред !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да Благодаря на вас , понеже тука сте точни - има форуми кадето като попитам нещо и ме изяждат с парцалите.

:pray: и то много

 

 

Ако толкова няма магнит - използвай такива от вратички за шкафчета. За хъмбъкер в тоя случай ще трябват магнитопроводи, защото ти я са шкафчетата са поляризирани през най-късата страна(най-големите 2 стени са 2-та полюса).

 

 

какво имаш в предвид относно че за този проект адаптери няма да ми трябват магнитчетата от шкафа , а магнитопровод - и от каде да си намеря подходяща магнитна система ?

дори с цел оскъпяване на проекта ( може ли да стане с електромагнит от батерия )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

ако искаш още по-тънко - купи си нисък клас адаптери на старо - има хъмбъкери по 20-30лв из форума, но пък като имаш мерак да правиш :pray:

 

и няколко забележки:

 

"тел"та се казва проводник

 

"намотка" се нарича цялото нещо, тоест един хъмбъкер има 2 намотки, а броя завъртания се нарича навивки - един адаптер примерно има 5000 НАВИВКИ

 

също важно е магнитите какви са - не знам дали можеш да намериш прилични магнити, за алнико е абсурд, най-много да ползваш керамични магнити аз шкафчета

 

едит: Евтим ме е изпреварил

може просто две метални релси да сложиш и между тях магнити

dimebucker1.jpg

 

също важно е да се навива много стегнато и после да се парафинира готовия адаптер

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
какво имаш в предвид относно че за този проект адаптери няма да ми трябват магнитчетата от шкафа , а магнитопровод - и от каде да си намеря подходяща магнитна система ?

дори с цел оскъпяване на проекта ( може ли да стане с електромагнит от батерия )

 

За какво ти е магнитопровод без магнит :pray:.

 

Имам предвид, че тъй като магнитите за шкафчета са намагнитени по най-късата си страна, ако искаш да правиш хъмбъкер, трябва да завъртиш магнитите "вертикално"(както казах, на магнитите от шкафчета, двата полюса са двете серщуположни страни с най-голяма площ). Тъй като при хъмбъкера разстоянието между двата реда шишове е около или над 1 cm, a а магнитите са дебели само няколко милиметра(най-малката им страна по която са намагнитени), трябва да сложиш железни шини между магнита и шишовете, които да провеждат полето, понеже магнита няма как сам да се допре до двата реда шишове едновременно.

 

За цял надлъжен магнит май ше ти трябват 3 магнитчета от шкафове. Подбери по-прилични като форма и силни.

Не трябва да са прекалено големи, защото адаптера може да стане твърде висок.

 

И накрая - една евтина китара, която, освен ако нямаш опит с дървото, е много по-добра от тази, която ще направиш, струва около 150-200 лв на старо цялата.

Прочети малко за магнетизъм и магнити в нета.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това ще е много интересно да се пробва - обаче електромагнитите дърпат сериозно ток и не вярвам каквато и да е батерия да изкара много - за това със адаптер в контакта или направо може да се вгради траф в китарата и с един ШНУР :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.