Jump to content
Българският форум за музиканти

Конвертиране в реално време на Gm миди файл към тоновете на конкретен инструмент


gggttt

Recommended Posts

здравейте

 

не съм професионалист но се справих с една задача която отдавна ме мъчеше

 

а именно

просвирване на GM миди файл от КОМПЮТЪР на "синтезатор" и файла да се възпроизвежда с Качествени и Подбрани от вас тонове(звуци) вместо с простичките 128 GM звуци с които е настроен миди файла да свири

и ето същественото

това да става в реално време т.е. в момента на просвирването всеки GM звук да се пренасочва да бъде възпроизведен с

не GM звук а с избран от вас качествен от комплекта звуци които имате на вашия инструмент

и без да се налага да редактирате Предварително един по един всеки миди файл

 

може би този трик НЕ СЕ отнася за притежателите на XG или GS инструменти

(а май повечето са с такива)

тъй като предполагам че при тях GM файла автоматично от самия инструмент се пренасочва и просвирва с XG или GS тонове(звуци) които имате на инструмента

(поне за XG при мен така беше)

 

номера е безсмислен неприложим за тези които имат само GM инструмент без никакви други тонове (което май е рядкост)

понеже няма към какви други тонове да пренасочите тоновете от GM фала :rolleyes:

 

този трик е за хора които имат инструмент със специфични звуци непричислени към XG или GS стандарта

и предполагам (поне при мен е така) че освен тези специфични за даден инструмент тонове, имате в добавка и тоновете на GM (128 броя) или GM2 (256 броя) стандарта

 

проблемът както знаете е че тези GM/GM2 тоновете са с ниско качество и звучат неприятно :)

 

и ето го проблема

когато на такъв инструмент се пусне миди файл той се възпроизвежда с нискокачествените GM/GM2 тоновете

и се получава че имаме скъп инструмент с професионални тонове а въпреки това звучи лошо когато пуснем миди файл

много пари а лоша музика :P

 

и затова се налага да се бърка в файла да се редактира един по един и въобще... неприятна и бавна работа

а има хиляди миди файлове.....

 

но аз успях

и сега слушам хубава музика на хубав инструмент

въпреки че миди файл трудно звучи добре все пак сега е много по добре

 

между другото имам 14 000 много качествени миди файла :)

 

а сега и неприятната част

за да постигнете това трябва малко да си падате по бърникането в миди данните

т.е. не става, кликни тук и тук и готово

мнозина май ще се откажат

но за ентусиастите продължавам

 

разбиращите може да се досетят че просто се конвертират миди данни т.е. някакво число се преобразува в друго

трудното е че всеки трябва да си погледне в своето ръководство и да види на кой тон какво число съответства

и т.н.

 

 

ето и начина

имаме КОМПЮТЪР и музикален инструмент (клавиатура) свързани с миди или usb кабел

клавиатурата притежава собствени звуци т.е. не е миди контролер само

 

трябва да имаме и някакъв медиен плеър или миди плеър примерно vanBasco's Karaoke Player

http://www.vanbasco.com/products.html

 

изтеглете и инсталирайте MIDI-OX

http://www.midiox.com/zip/midioxse.exe

 

също и

MidiYoke за WinXP

http://www.midiox.com/zip/MidiYokeSetup.msi

 

после ми драсвате лично и ви давам едно файлче (в което е целият ми труд и в което се случват чудесата) и инструкции как да го редактирате и задействате

 

ииии ..... това е :)

 

в редакцията е цялата мъка

 

изборът на мъчението е ваш

или се мъчите едно по едно да редактирате няколко подбрани от вас миди файла

или се мъчите да редактирате само веднъж моето файлче и ще слушате хиляди файлове качествено

 

а редакцията е да промените моите числа с ваши

просто трябва да схванете как са устроени нещата след като ви обясня лично

 

желая ви да имате желание :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата която сте написали е много интересна за мен ,аз съм правил доста опити по този въпрос.

Не мога да кажа че всички са били успешни но все пак си нагласих един пакет от програми който да ми вършат работа при нужда .

Действително като се пусне фаил от комп. в клавира се получават големи разлики ,при мен поне имаше проблем с размяна на инструментите , самите инструменти не съответстваха на тези в клавира и най често се появяваха различни пияна .

Аз си реших проблема като ползвах програмата win cake (доста стара но съм доволен ) при нея размяната на каналите става бързо а и доста лесно правеше миди фаилове .

Истина е че трябваше да се настройва всеки миди фаил ,а ако случайно направех пропуск да го запаметя следващия път пак операцията се извършваше от начало .

С голямо удоволствие бих пробвал това което казвате .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

надявам се да реша проблемите на доста хора но и доста трябва да се потрудите за да го постигнете

но май на мен ми отне само един ден

а после цял живот наслада :)

 

ето и инструкциите

 

файла за миди конвертирането

http://rapidshare.com/files/125365590/RD-700SX.oxm.html

 

както се вижда файла е направен за roland rd-700sx

този модел няма нито XG нито GS тонове а 220 (и 5 комплекта ударни) качествени + 256 GM2 тонове

ако имахте този инструмент, направо зареждате файла и всичко тръгва веднага

но за нещастие предполагам имате други и се налага да се променят много числа в моя файл

т.е. около 128 пъти по няколко числа

 

преминавам на ТИ :D

 

след като инсталираш midi-ox , midi yoke и van basco

настройваш midi out във van basco да е yoke-1

ако плеваш миди файлове с winamp тогава настройваш от контролния панел в windows-a Sounds->Audio->Midi->Yoke1

трябва да пуснеш Първо клавиатурата и след това midi-ox за да засече програмата наличието на свързана клавиатура с миди вход

после в midi-ox отваряш прозореца Midi Port Routing като кликнеш на иконка от tool bar-a на която има числото 66

после кликаш в този прозорец върху midi yoke-1 в лявата страна е, и влачиш на дясно най горе към името на твоя инструмент, и така всъщност създаваш виртуална връзка

и така van basko изпраща миди файла на yoke-1 а yoke-1 препраща към твоя инструмент

като изтеглиш тази този виртуален кабел ще видиш че в средата му има квадратче

точно там ще се конвертират миди данните по пътя им към инструмента

а това става като първо сложиш моя файл в главната директория на програмата

и после кликнеш на иконка от tool bar-a на която има две ноти и стрелка

отваря се прозорец Translation Map

кликаш на бутона Clear в дясно е и после на бутона Load, по надолу е, и зареждаш моя файл

кликаш ОК и затваряш прозорец Translation Map

в прозореца Midi Port Routing кликаш на квадратчето в средата на виртуалния кабел който изтегли с левия бутон и ще изскочи прозорец

долу вдясно в Map File посочваш пътя на файла който съм ти изпратил

даваш ОК и в квадратчето се появява цветна точка което значи че миди данните ще се конвертират преминавайки през квадрата по пътя си към инструмента, и конвертирането вече ще е според майла който зареди

можеш и да изключваш конвертирането и тогава GM миди файла ще се просвирва с GM тонове на клавиатурата ти

изключването става като пак кликнеш и в Map File избереш None

 

това бяха настройките

и това е лесната част :D

 

а сега следва трудната

редактиране на файла така че да се пригоди за точно твоя музикален инструмент

направи си копие на моя файл за всеки случай

 

редакциите се правят в предишния прозорец Translation Map

първо има двайсетина реда започващи с числото 10

те са за барабаните на десети канал

в тези редове се пренасочва даден GM комплект да се изсвири с някакъв дръг комплект който ти искаш и имаш, примерно при мене GM standard го насочвам към моя SX Pop Kit комплект

и така съм пренасочил почти всички комплекти

 

в втората колона се вижда че се именят Program Change данни т.е. заменяме едни звуци с други

 

в третата колона на Translation Map започват числа от едно до към 100 най долу като превъртиш прозореца ще видиш

тук там номерата не са последователни по нарастване но това не е проблем

 

ЕДИН СЪВЕТ

НЕ Е НУЖНО ДА СЕ ПРОМЕНЯТ ВСИЧКИ ЗВУЦИ ОТ GM КЪМ НЯКАКВИ ДРУГИ

затова и аз не съм променил всички 128 тона а само към 100

понеже примерно аз нямам качествен тон цигулка и затова съм го оставил да се просвирва с GM тон цигулка

т.е. не съм писал никакви числа

 

забележи че един тон се описва с три реда

като гледаш Value 1 (input) ще видиш че има три реда с нули после три реда с единици и т.н.

 

 

ЕТО КАК СТАВА РЕДАКТИРАНЕТО

кликаш двойно на даден ред и се отваря прозорец в който ще променяш числата според твоята клавиатура и ръководството на инструмента ти от където ще гледаш на кой какви числа отговарят

 

първо кликаш на първия ред от тройната групичка

да започнем с нулите (ориентирай се от втората колона ProgChan и след нея има число нула)

кликни двойно този ред

нулата означава че ще променяме тон Piano

ВНИМАВАЙ

в ръководството ти може да пише че тонът пиано е номер едно но в миди данните трябва да пишеш 0

това важи за всички тонове, винаги Намаляй с едно номера и така го въвеждай

 

за да знаеш какви числа да въведеш за твоя модел, примерно в ръководството ти пише

1 Super Piano MSB-87 LSB-64 PC-1

трябва да разбереш при теб MSB и LSB какви числа са, търси Midi implementation Control Change - Bank Select

при мен числата са 0,32 т.е. MSB е 0 а LSB e 32

 

като кликнес двойно се отваря прозорче Define Mapping

на Patch# пише 0 което значи замени GM пиано със....

на Ctrl# пише 0, това е MSB

ако при теб MSB е друго, тогава напиши твоето число и в min i v max да е едно и също

на Amount гледаш в твоето ръководство в списъка с тоновете MSB-то на пианото(понеже в момента настройваме този инструмент) гледаш какво число е дадено и го написва също два пъти в min i max при мен числото на MSB e 87

после даваш ОК и отваряш следващия ред в който се въвежда LSB

т.е. Първия ред от тройката редове е за MSB

втория е за LSB а третия за PC (Program change)именно там написваш номера на инструмента който иска да се възпроизвежда т.е. GM подава команда GM пиано но ти я конвертираш в команда някакво твое качествено пиано или дори може да е съвсем друг инструмент. просто каквото си избереш от списъка ти с качествени инструменти

 

и така

в втория ред пак на Patch# трябва да пише същото число като на предния ред

а на Ctrl# пишеш числото на LSB каквото е за твоя инстр., при мен то е 32

на Amount гледаш в твоето ръководство в списъка с тоновете този път на LSB-то на пианото гледаш какво число е дадено и го написва също два пъти в min i max при мен числото на LSB e 64

 

УТОЧНЕНИЕ

MSB e 0

LSB e 32

a MSB-to na pianoto e 87

a LSB-to na pianoto e 64

MSB-to i LSB-to na drugite instr. е различно но винаги самото MSB e 0 и LSB e 32 но за моя инструмент

за твоя MSB и LSB може да са други

 

остана третия ред от тройката

където се определя номера на качествения инструмент който искаме да чуем

в горния Patch# пак трябва да е 0 понеже заменяме GM piano което е номер 1 т.е. намаляме с едно и става 0

а в долния Patch# (този прозорец е малко по различен) тук гледаш в твоето ръководство инструмента който си избрал, какво пише на PC, намаляш числото с едно и го въвеждаш в долния Patch#

друго тук не въвеждаш и даваш ОК

 

ЕЙ ТОВА Е РЕДАКЦИЯТА

показах ти как се редактира един инструмент

всичко това го повтаряш много кратно за всеки друг инстр. който искаш да промениш

има играчка но като схванеш не е трудно

просто трябва малко време

 

 

след това всички хиляди мидита са "твои" без да ги буташ едно по едно

 

 

ако искаш може да изтриеш редовете с барабаните тези първите които започват с 10

така ще слушаш с GM комплекти барабани а само тоновете ще са променени

 

аз дори направих следното трасиране

плейвам във van basco

насочвам към Sonar

там в миксера правя 16 канала приемащи сигнала от basco (става красива видеотека с много "мърдащи светлинни пръчици")

после изпращам данните да се конвертират

за тези цели си правя виртуален кабел в midi-ox

и midi-ox ги изпраща на инструмента

 

може да се настрои и данните първо да се конвертират и после да влязат в сонар

 

и так сонар става като миди плеър (т.е. няма да се зареждат по досадния начин един по един файловете и да се плейват а ван баско си ги плейва един след друг) в който дори могат допълнително да се променят тоновете пробно по време на свирене

както и да се добавят миди ефекти

 

успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.