Jump to content
Българският форум за музиканти

Октави на Класическа Китара


bai-goku

Recommended Posts

Добър ден, днес си чета и обогатявам познанията ми по музика... Все пак хубаво е да имам поне някакви :greenball:

 

Та гледам си аз едно петолиние и почвам да пиша нотите като почна от 6-та струна /дебелото Ми/ и стигна до 12-то прагче 1-ва струна /тънкото Ми/. Ем, открих че всъшност има само 3 октави по китарата? Това, че има бемоли/диези ми е известно и обогатяват да го нарека м/у нотията, нно "само три октави" ??

В това се изразява и въпроса ми? Къде греша?

 

 

Една октава е съставена от 11-те тона по китарата, нали? Също 1 октава е : до, ре, ми, фа, сол, ла си ?

 

Предварително благодаря за коментарите, каквито и да са :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, от "Дебелото Ми", както го наричаш, до Ми на 12то прагче, 1 струна са точно 3 октави. Не виждам какво те притеснява? Една октава се състои от 6 цели или 12 полутона(не 11). Така или иначе китарата има и още половин-една октава нагоре. Имай предвид, че това не е малко, тъй като повечето музикални инструменти са с такъв регистър - около 3-4 октави. Имай предвид и друго - китарата е транспониращ инструмент - тя транспонира с чиста октава надолу. Какво значи това - за улеснение при изписването и четенето, всички се пише с 1 октава по-високо, отколкото реално звучи, и по този начин се спестява писането на 2 нотни ключа на нещата от ниския регистър на инструмента. Тоест, така нареченото "Дебелото Ми", което се пише на петолинието под третата допълнителна черта, и се чете като "ми от малка октава", всъщност е "ми от голяма октава", просто за улеснение се пише октава по-високо.

 

Една октава, както вече казах, е 12 полутона. Ако е от До е До, До#, Ре, Ре#, Ми, Фа, Фа#, Сол, Сол#, Ла, Ла#, Си,До.

 

 

Ако има нещо друго - питай.

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, ако трябва да сме педантични, октавата е интервал, т.е. съотношение между два тона, единият от които е с два пъти по-висока честота (или два пъти по-малка дължина на вълната) от другия. Забележи, например, че 12-то прагче се намира на средата на струната (приблизително, може да има някакво малко отклонение, за да се компенсира изкривяването на струната, при натискането на прагчето), защото на 12-то прагче съответства същия тон, който е на свободната струна, но с една октава по-високо. Отделно този интервал в съвременната музика е разделен на 12 равни (по логаритмична скала) части, наречени полутонове. Защо са точно 12 е трудно да се обясни с две думи, но ако ти е интересно:

http://en.wikipedia.org/wiki/Equal_Tempera...ual_temperament

Да речем, че е свързано с това, че като разделиш октавата на 12 се получават много интервали, със съотношения на честотите, близки до някакви сравнително прости дроби, например 4/3, 5/4, 5/3 (за сравнение, октавата е 1/2), които се "разпознават" от ухото и просто звучат "хубаво" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако трябва да сме съвсем педантични, има разлика между октавата като интервал и октавата като част от музиалния звукоред (октавови групи). Но ние не сме чак толкова педантични, нали? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
Да, от "Дебелото Ми", както го наричаш, до Ми на 12то прагче, 1 струна са точно 3 октави. Не виждам какво те притеснява? Една октава се състои от 6 цели или 12 полутона(не 11). Така или иначе китарата има и още половин-една октава нагоре. Имай предвид, че това не е малко, тъй като повечето музикални инструменти са с такъв регистър - около 3-4 октави. Имай предвид и друго - китарата е транспониращ инструмент - тя транспонира с чиста октава надолу. Какво значи това - за улеснение при изписването и четенето, всички се пише с 1 октава по-високо, отколкото реално звучи, и по този начин се спестява писането на 2 нотни ключа на нещата от ниския регистър на инструмента. Тоест, така нареченото "Дебелото Ми", което се пише на петолинието под третата допълнителна черта, и се чете като "ми от малка октава", всъщност е "ми от голяма октава", просто за улеснение се пише октава по-високо.

 

Една октава, както вече казах, е 12 полутона. Ако е от До е До, До#, Ре, Ре#, Ми, Фа, Фа#, Сол, Сол#, Ла, Ла#, Си,До.

 

 

Ако има нещо друго - питай.

 

Поздрави,

 

Петър

 

Мен лично ме интересува кои октавови групи обхаща фретборда на китарата (Дали това са голяма,малка,първа и втора ?). А при 7-струнна китара, 24 прага как е точно ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.vaughns-1-pagers.com/music/musi...frequencies.htm

 

Ето една табличка, където е дадено всичко нагледно. Класическата китара има малко под 5 октави(до Си?), Електрическата- до Ре, 24-праговата- точно 6 октави, а 7 струнната- с 5 полутона надолу до Си. Ла4(440Hz) се пада на първа струна, 5-то прагче

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
24-праговата- точно 6 октави

 

Как ги изброи точно 6 октави между МИ на голяма и МИ на трета октава?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и още две на флажолети :)

а на електрическа и още две с октавер ^_^ (но това само в случай че свирите пред прилепи :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.