Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се нотира авторска песен?


Recommended Posts

какво точно се нотира

само мелодията ли

ами другите инструменти от записа-партитура ли да правим

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имал съм случаи в които ми казват да пратя песента си на диск и хартия- така де нотирана

и какво точно имат впредвид-не знам и те незнаят

а аз иначе мога да пиша ноти имам музикално образование

май те незнаят какво точно искат

е някои казват-нотирай я за фестивалният оркестър- малко трудоемко но поне е ясно какво точно искат

а другите!

 

Та мисълта ми е има ли някой от вас който да знае за някакав стандартен за предсавяне на песен нотопис

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено се нотира вокалната мелодия на едно петолиние и две за пиано. Трите петолиния са съединени с общи тактови черти. Ако изпълнителя или композитора имат ясна представа за аранжимента как ще звучи като оркестрация ще е добре да се напише цялата партитура. Иначе оркестъра прави аранжимент на базата на вокал и пиано.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ясно!

 

Добре но няма ли да им се стори несериозно че на записа си имаш китари, бас, пиано, стрингсове и др... а им даваш ноти за пиано и глас

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Драго - а какво се прави, ако парчето няма пиано? :)

 

@savov - Зависи къде и за какво я пращаш. Уточни - с твоя банда ли ще участваш и е нужно само да се види парчето на ноти, или от конкурса ще има акомпанятор (пиано/китара или цяла банда или оркестър). Иначе най-често се работи или с пълен щим или с lead sheet.

 

Поздрави,

 

Петър

 

П.П. Иначе те признавам - за два дни пусна над 20 нови теми - добро постижение :)

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Драго - а какво се прави, ако парчето няма пиано? :offtopic-001:

 

Нотният текст (щим) се дава разписан като за глас и пиано, пък некой ако иска и с чанове да го свири. Това от векове се прави. Пианото е възможно най хармоничният инструмент и е единственият на който нотите са разположени последователно, арфата и всички клавишни инструменти имат Фа и Сол ключ.

Ако на аранжора му звучат в главата повече от един-два инструмента, грешка няма да има.

Щом ти се струва несериозноа, че на записа има и други екстри и изпълнителя държи да се исвири от друг оркестър едно към едно тогава праиш партитура на всичките инструменти но е добре да се спази правилната последователност на разписване при инструментите (на кой ред да е вокала, хармоничните, солистичните и т.н. не е гот най-отгоре да изпраскаш тупаните :) )

Редактирано от Драго
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво де, имаш си своето абстрактно виждане за нещата - няма лошо. Ще отбележа за протокола само няколко неща:

 

1. Разлика между класическа(векове) и модерна(последния век; нотирането и - последните 80 години) музика има, съответно има разлика и в изписването на щимовете.

 

2. Генерализирането "Нотният текст (щим) се дава разписан като за глас и пиано. Това от векове се прави." е неправилно, тъй като въпросният тип щимове е сравнително рядко срещан като похват при изписването на авторска музика.

 

3. Пианото има тонове, а не ноти.

 

4. Това, че (пианото) е единственият инструмент, на който тоновете му са разположени последователно дори не мога да го разбера какво значи...

 

5. Това, че за пиано и арфа се нотира на 2 нотни ключа няма никакво значение - някои инструменти нотират на 3 нотни ключа...Сигурно са още по-добри? И какво значи най-хармоничен? Един инструмент или е хармоничен или не е. Няма "по-хармонични" инструменти.

 

6. lead sheet

 

7. Успех на всички.

 

8. Поздрави

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Драго - а какво се прави, ако парчето няма пиано? :greenangel:

 

@savov - Зависи къде и за какво я пращаш. Уточни - с твоя банда ли ще участваш и е нужно само да се види парчето на ноти, или от конкурса ще има акомпанятор (пиано/китара или цяла банда или оркестър). Иначе най-често се работи или с пълен щим или с lead sheet.

 

Поздрави,

 

Петър

 

П.П. Иначе те признавам - за два дни пусна над 20 нови теми - добро постижение :blink:

 

Песента изпълнявам със синбек без група

просто искат диск и нотен текст на песента

 

а за темите-наистина се поовлякох ала това е защото съм още нов тук и ми е страшно интересно

ще се ограничавам

явно този форум е по-сериозен отколкото очаквах

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво де, имаш си своето абстрактно виждане за нещата - няма лошо. Ще отбележа за протокола само няколко неща:

 

1. Разлика между класическа(векове) и модерна(последния век; нотирането и - последните 80 години) музика има, съответно има разлика и в изписването на щимовете.

 

2. Генерализирането "Нотният текст (щим) се дава разписан като за глас и пиано. Това от векове се прави." е неправилно, тъй като въпросният тип щимове е сравнително рядко срещан като похват при изписването на авторска музика.

 

3. Пианото има тонове, а не ноти.

 

4. Това, че (пианото) е единственият инструмент, на който тоновете му са разположени последователно дори не мога да го разбера какво значи...

 

5. Това, че за пиано и арфа се нотира на 2 нотни ключа няма никакво значение - някои инструменти нотират на 3 нотни ключа...Сигурно са още по-добри? И какво значи най-хармоничен? Един инструмент или е хармоничен или не е. Няма "по-хармонични" инструменти.

 

6. lead sheet

 

7. Успех на всички.

 

8. Поздрави

Ми човека пита за нотираене е явно са измислени и нови начини и аз съм ги пропуснал тези часове. А с тва трябваше да се започне диск и нототи - ебах тоя конкурс тогава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Драго - а какво се прави, ако парчето няма пиано? :hysterical:

 

@savov - Зависи къде и за какво я пращаш. Уточни - с твоя банда ли ще участваш и е нужно само да се види парчето на ноти, или от конкурса ще има акомпанятор (пиано/китара или цяла банда или оркестър). Иначе най-често се работи или с пълен щим или с lead sheet.

 

Поздрави,

 

Петър

 

П.П. Иначе те признавам - за два дни пусна над 20 нови теми - добро постижение :huh:

 

Песента изпълнявам със синбек без група

просто искат диск и нотен текст на песента

 

а за темите-наистина се поовлякох ала това е защото съм още нов тук и ми е страшно интересно

ще се ограничавам

явно този форум е по-сериозен отколкото очаквах

Поздрави!

 

пич, правиш така:

сядаш и си ги изсвирваш нещата със миди кикборда в некой хост,

който си ползваш по МИДИ тракове и после има опция да си ги видиш как са нотирани.

евентуално можеш да си ги принтираш по всяко време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай да ми нотираш музика базирана на семпли, която честотно не отговаря на никоя нота от петолинието...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Няма "по-хармонични" инструменти.

По-хармоничен е, защото е по-хроматичен. Там в щатско нямат ли такива уреди, бре? :girl_witch:

 

П.П. Бъзикам се, де. Пак разби с точен коментар! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.