Jump to content
Българският форум за музиканти

въпрос по ел. схема на бас


Recommended Posts

тия дни се замислих дали съм се справил с тази схема:

схема

 

използвал съм потове В220К, щото като копувах нямаха 250. кондензатора е 0,47. Сплит адаптер.

Това отговаря ли на схемата? ако нещо дотук не е вярно, моля кажете че да го сменя

 

искам да попитам, това че съм използвал потенциометри 220, а не 250, как ще се отрази на сигнала? как мислите?

 

и още нещо. тон потензиометъра има действие само в началото. с други думи като го давъртя с 10 градуса, включва високите, и оттам нататък разлика няма. Що тъй?

че ще си провера схемата, ще го направя.

 

мерси предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потенциометъра ако започва и той с Вххх Кома със сигурност се получава защото е логаритмичен.... ;)

Пробвай с линеен пот - означението трябва да започва с Аххх Кома

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потенциометъра ако започва и той с Вххх Кома със сигурност се получава защото е логаритмичен.... :greenball:

Пробвай с линеен пот - означението трябва да започва с Аххх Кома

Има поне 3 стандарта за обозначаване на характеристиките на променливи резистори - потенциометри.

Европейски (немски), където функцията е означена с цифра -

1-линеен

2-логаритмичен

57 - логаритмичен с изводи за физиологичен фитър(loudness)

и т.н.

Европейски с букви и наименования

lin - линеен или "А"

log - логаритмичен или "B"

-log - отрицателно логаритмичен (експоненциален),"C"

и т.н.

Японски/Американски с букви

А от Audio/логаритмичен

B - линеен

и т.н.

 

Много е объркващо, ако не се познават производителите, защото с "А" се отбелязват линеини и логаритмични характеристики, а с "В" същото.

 

За паралелен тонконтрол, който е най-разпростанен в китарната схемотехника, трябва да се използва отрицателно логаритмичен, за да има "линейно" субективно усещане, и да се усилва от ляво на дясно/ по посока на часовниковата стрелка. Поради рядкото срещане на този тип потенциометри се използват линейни или обратно свързани потенциометри / обратно на часовниковата стрелка.

 

Малко е трудно за ориентиране, но това е положението.

В приложената схема потенциометрите са логаритмични!

Ти си поставил линейни, затова "усещането" е особено.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А относно 220к и 250к разлика почти няма, но аз бих ти препоръчал да сложиш 500к логаритмичен потенциметър. Те се слагат по-често на двойни адаптери, а прецижъна си е един вид двоен адаптер - последователно вързани 2 адаптера :greenball:

 

Като цяло на бас винаги съм виждал да слагат 500к без изключение дали са единични или двойни адаптерите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тъй де , но с 500к няма ли да стане по глухо? и съжия кондензатор 0,47 ли да ползвам за 500 потове , или друг?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тъй де , но с 500к няма ли да стане по глухо? и съжия кондензатор 0,47 ли да ползвам за 500 потове , или друг?

Кондензаторът по схемата е 0.05uF, т.е. 50nF или 47nF, а не 0.47uF=470nF! Не ти пречи да пробваш с различни стойности, за да намериш това влияние, което ти харесва...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се занимавал много с бас електроника, но 500nF не е ли твърде голяма стойност за тонкоректор?

Или за бас е ОК?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Eвтиме, аз се объркахм, като не вдиях добре какво е написал човека.

И при бас се ползва същата схема - 500к пот/47нф кондензатор.

 

Parni_Valjak го е написал по-горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.