Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукът!


AXE

Recommended Posts

звука е странно нещо - за всеки - е различно като възприятие

 

но Българската Национална Телевизия му ебава майката отвсякъде

например - имаше концерт от НДК - предаван наживо

правя сравнение между 2 групи - Хазарт и Сигнал

китариста на Хазарт свиреше с 40 ватов Хюс и Кетнер Атакс( който първоначално беше мой - после отиде у братовчеда на Драго и накрая у него)

цена около 600 дойч марки

а за Сашо от Сигнал е ясно - свири с най готиния Фендер Тоне Мастер

да направя реклама - купен от xxxx

( като с такъв съм виждал и Ричи Самбора и Дейв Мъри да свирят също!!)- цена около 5000 лева

ако сте на живо разликата е огромна

но от звука по телевизията - почти никаква

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 53
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Темата е доста странно зададена. Съвсем ясно е че обикновеният слушател не може да различи ефект X от ефект Y, но ако ефект X е по-подходящ за въпросната музика е ясно, че слушателят няма да намери саунда на Y за достатъчно добър.

Ако искате да кажете, че звукът е маловажен  :(  :(  :no:

 

Но е ясно, че звук може да се извади по много начини!

Ма ти мноо ги разбираш тея работи ве

Тва да не ти е математика а???

 

Музиката е изкуство човече !

Колко ги разбирам аз е един въпрос. а ти какво искаш да ми кажеш никой не разбра

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам приятел който като слуша нещо много път иказва:

-Вокалчето много хубаво направи таз извивка..ама китарите незвучат така... незнам..ама не ми звучат..

 

и аз почвам да питам кое не ти звучи..баси ,среди ,дист кое куца..ама той незнае завалията.Така и не сме изяснили точно за кво става въпрос. :no:

Ама той е меломан така че е нормално да прави такива разлики.Всеки може да усети разлика, дори и да не може да го обясни, мисля аз де.Друг е въпроса кой колко внимание обръща на всичко това.

Но мисля че темата не е много добре формулирана все пак, защото в крайна сметка един слушател(обикновен) както казахме не може да има представа ни най малко кво ще стане с припева на една песен ако и сложиш хорус на китарата..чат ли сте.Той попива това което му се предлага.Позването на ефекти и тяхното приложение като цяло си остават решение на музиканта...и на продуцентите :(

В крайна сметка идеята е всичко да звучи така както най ви харесва на вас.

 

от друга страна съм абсолютен скептик към докарването на страшно звучене само от един дист гол...може и аз да немога де де знам, но просто си има някои неща които не могата да се оставят настрана , ако не искаш да звучи всичко като гаражен микс поне де...така мисля аз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се,4е им пука.То ако не им пука6е на обикновените слу6атели(въпреки,4е не им е иасно как стават не6тата или поне на пове4ето)няма6е технологиите и тонрежисурата да се развиват непрекъснато.Звуковите технологии не се развиват заради музикантите а с цел музиката да зву4и по добре за обикновения слу6ател.Тоест в помо6т на музикантите с цел доставяне на максимално удоволствие за слу6ателското ухо.В крайна сметка музиката се прави за феновете а не за музикантите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е супер относително да ви кажа аз. Зависи с какжа цел се отива на концерт или се пуска музиката. Примерно една моя бивша вече съученичка ходеше на концерти на Те единствено заради Любо и изобщо не я интере суваше каой какво свири и защо го свири, други хора ходят щото приятелите им са отишли там и са решили да се напият и още по малко ги интересува какво слушат, има и хора които са чували как звучат само една две ученически групи и като чуят нещо малко по добро от тези групи за тях това е велико, а има и друг вид хора които са по музикални слушали са по радиото някакви неща и са се изкефили и пример: Пускам на един познат които е на 50 години (първи и втори клас е свирил на акордеон, което няма значени но Както и да е) един концерт и той ми вика "на тоя солото нещо не ми хареса незнам защо, обаче на еди си кой ми звучи супер пак незнам защо". И като ми каза на кой му звучи оня пич просто си беше сложил малко дилейче и наистина си звучеше перфектно.

 

Така че има различн публика. :killyou:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно една моя бивша вече съученичка ходеше на концерти на Те единствено заради Любо и изобщо не я интересуваше кой какво свири

:) Тая обаче е в графата зрители, а не слушатели. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

. Примерно една моя бивша вече съученичка ходеше на концерти на Те единствено заради Любо и изобщо не я интере суваше каой какво свири и защо го свири, други хора ходят щото приятелите им са отишли там и са решили да се напият и още по малко ги интересува какво слушат,

ХАХАХА

то точно Любо от Те за нищо не става

чак се чудя как такива яки музиканти са си взели такъв силно казано вокал

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то точно Любо от Те за нищо не става

чак се чудя как такива яки музиканти са си взели такъв силно казано вокал

АААААААААА не така вьрху Лйубо ей :( ,ти кат може6 по добре 6то не са взели тебе А?Много добре си пее даже пи4а,не ви ли писна да плиуете по тоя и по ония бе мама му стара.До кога 6е правим такива типи4но бьлгарски(ганйовски)работи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е нали нещо трябва да продава. Верно че без Люба онея са убийци но много малко хора ще ги слушат само заради музиката, сигурно половината от феновете им са като тази която споменах. А Любо си върши работата прави шоу по концертите (пут..те му се кефят), тембъра му е малко по специфичен и каквото пеене се иска от него го прави, всичко е комерсялно. А иначе онези тримата ако искаха да свирят това което искат предполагам изобщо нямаше да се нуждаят от вокал, но няли трябжа да се яде нещо :). това е според мене :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така като гледам и моя милост е замесена в тази тема, та мисля да споделя какво имах в предвид когато си говорихме с Axe...

 

Моята простичка теза е, че дали едно парче е записано с усилвател за xxxxxx пари или със амп симулатор изкарваш същият звук, това никога ама точно никога няма да го забележи обикновенния слушател. Първо защото слуша основно музиката и второ защото хал хабер си няма дори с какво се свири по принцип - усилвател който изкривява !?!? дисторшън ??!??!? - хората знаят че слушат ел. китара ... тва е.

 

За нас обаче има значение, защото чуваме разликата и знаем, че едното струва едиколко си пъти в повече от другото и съответно започват асоциации от сорта на - тоя свири с истински хубав усилвател - глей го къв е професионалист, оня свири със амп симулация - аматъор и т.н

 

Причина да се замисля по този повод беше един кавър на AC/DC записан с pod xt, който като звук на китарите беше страшно близък до оригинала и ми хрумна, че ако го пусна на някой познат немузикант който слуша AC/DC никога няма да си и помисли - ах какъв е фалшив звука. Може би ако му обясня с какво се свири по принцип, какъв е звука от истинският усилвател, по какво се различава амп симулацията и т.н вероятно ще започне да усеща разликата, но не и преди това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е според мен въпроса изобщо не опира до парите и до това кой е професионалист и кой не. Аз лично не свиря с разни симулации понеже знам какъв е истинския звук и просто мн се дразня защото оригинала ме кефи много много повече, и аз го правя просто за собствено удоволствие иначе нещо не ми звучи на място (все едно да еб..6 истинска или симулирана, да се изразя по научно вагина). То всъщност зависи и точно какъв саунд търсиш де има места за кадето симулацията е идеална.

И верно че има хора които изобщо няма да усетят разликата, обаче и аз съм правил подобен опит с приятел не музикант и пича ми вика абе тука китарата нещо ме дразни много остро се чува. Такаче пак казвам има различна публика :killyou: :killyou: :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои усещат звука, други не ги ебе твърде.

В един форум някакво блек-метъл хлапе се оплакваше, че звука на Decapitated бил твърде чист, и не бил "True". Момчето искало гадна, ъдндърграунд продукция.

Викам му: "Младеж, ще ти покажа как със SoundForge да скапеш звука и да си слушкаш албума с кеф и с гадно, качество." :cheers:

Мисля, че чалга феновете не се вълнуват от саунда - салатата им е по-интересна, но ако тябва да сме честни от студио "Пайнер" вадят много добра звукова продукция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва да не ти е математика а???

 

Музиката е изкуство човече !

Абе освен изкуство си има и математика в тая работа ама ..... които както иска да го възприема!!! :P

 

По темата-имам един перфектен пример:

С двама приятели си стоим в нас и им свирех нещо, за да се посъветвам с тях как звучи според тях като слушатели.Единият ми каза ми каза своето мнение, другия-не каза нищо(но на мен ми се стори, че го премълча :exclaim:).Това ме кара да мисля, че някои от хората им прави впечатление звученето и го казват, а други-просто не казват, въпреки че и на тях им прави впречатление!! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

звука има значение - ако нямаше просто щеше да има един вид китари и един вид кубета или квото и да е и това е , и нямаше да има кубета за 200 и 20 000лв, и така нататък относно хардуера.

а и извън Бг всички гледат първо звука и после уменията. не може да идеш да свириш в клуб пред 500 души с Л50. никой няма да те пусне. ако е за бачкане искат да имаш китари , кубета, да показваш различни звуци , да се впечатляват хората.

за авторска музика не е ли звука пак едно от най-важните неща.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.